×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.4°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
10. februāris, 2017
Drukāt

Pieprasa mazo pašvaldību apvienošanu (43)

Foto - Ints Kalniņš/REUTERS/LETAFoto - Ints Kalniņš/REUTERS/LETA

Pēc iedzīvotāju skaita Baltinava ir vismazākais novads Latvijā. Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem, Baltinavas novadā dzīvo tikai 1054 cilvēki.

Pirms gandrīz desmit gadiem, kad tika pabeigta reģionālā reforma, aptuveni 20 pašvaldības neatbilda kritērijiem, kas tām ļautu pastāvēt kā neatkarīgiem novadiem (piemēram, iedzīvotāju skaits vismaz 4000 cilvēku). Pērn, kad Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) sāka darbu pie sadarbības teritoriju koncepcijas, kritērijiem neatbilstošas bija jau 38, bet nu jau tādas ir 39 pašvaldības.

“Jāsaprot, ka pašvaldība ar 1000 iedzīvotājiem nespēs veikt visas tās pašas funkcijas, ko pašvaldība ar 36 000 iedzīvotāju,” vakar Saeimas Ilgtspējīgās attīstības komisijā uzsvēra VARAM parlamentārais sekretārs Jānis Eglītis. Mazajām pašvaldībām ir problēma ne vien izpildīt likumā noteiktās funkcijas, bet arī īstenot lielus attīstības projektus, piesaistīt investorus un Eiropas fondu līdzekļus. Turklāt acīm redzama nevienlīdzība pašvaldību jomā novedusi pie tā, ka valsts pārvaldes iestādes katra izvēlas atšķirīgu reģionālo iedalījumu pēc saviem ieskatiem. Piemēram, Valsts probācijas dienestam ir 28 reģionālās iestādes, Valsts policijai – 39 iecirkņi, rajonu tiesas – 32, Lauku atbalsta dienestam – 9 teritoriālās iestādes, Valsts vides dienestam – astoņas, Valsts zemes dienestam – piecas. Kopumā ir vairāk nekā 30 dažādu variantu, un šī sajukuma dēļ iedzīvotāji bieži vien nesaprot, uz kuru pusi jādodas, lai saņemtu kādu valsts pakalpojumu.

Ar mērķi padarīt pakalpojumus pieejamākus un saprotamākus, kā arī spēcināt pašvaldības, VARAM pirms pāris gadiem piedāvāja divus reformas variantus. Viens paredzēja apvienot mazās pašvaldības, izveidojot 49 novadus un deviņas republikas pilsētas (būtībā – veikt jaunu teritoriālo reformu). Otrs piedāvāja saglabāt esošo administratīvo iedalījumu, bet stiprināt pašvaldību sadarbību, izveidojot 29 sadarbības teritorijas ap nacionālās un reģionālās nozīmes attīstības centriem. Saņemot iebildumus no pašvaldībām, valdošā koalīcija 2015. gada nogalē izšķīrās par otro, maigāko variantu un uzdeva VARAM sākt darbu pie tā ieviešanas.

Taču vakar, kad ministrijas pārstāvji Saeimas komisijā atskaitījās par paveikto, deputāti izteica pārmetumus, ka būtu jārīkojas skarbāk. “Cik ilgi mēs te turpināsim mudžināties? Kādas sadarbības teritorijas? Ne jau sadarbības trūkums ar valsts iestādēm ir problēma pašvaldībās. Nevienlīdzīgas pašvaldības ir problēma. Jūs varat nez cik labus sadarbības modeļus piedāvāt, bet tas neko nedos, ja šī pašvaldība gluži vienkārši nav ekonomiski dzīvotspējīga. Jābeidz vilkt garumā laiku un jārisina jautājums par pašvaldību izmēru un skaitu,” skarbi izteicās deputāte Ilze Viņķele (“Vienotība”), ministram Kasparam Gerhardam pārmetot politiskās gribas trūkumu. Ministrijas pārstāvji un bijušais VARAM ministrs Einārs Cilinskis (NA) gan aizstāvējās, ka ne ministrija, ne valdība kopumā nedrīkst uzspiest reformu, ja pašvaldības pašas to nevēlas. “Mums nav mandāta to darīt. Es neteikšu, vai tas ir labi vai slikti, bet tā tas vienkārši ir,” teica Cilinskis. Tomēr arī viņš atzina, ka pastāv pamatotas bažas, vai sadarbības teritoriju ieviešana būs solis risinājuma virzienā.

Arī opozīcijas pārstāvis Ivars Zariņš (“Saskaņa”) aicināja kolēģus skatīties skarbās realitātes patiesībā, ka mazās pašvaldības netiek galā ar savām likumā noteiktajām funkcijām un no tā cieš iedzīvotāji. Viņaprāt, valstij šādā situācijā ir tikai divi rīcības scenāriji – apvienot mazās pašvaldības vai pārņemt no tām daļu funkciju uz valsts pleciem.

Kamēr deputāti lauž šķēpus, ministrija turpina strādāt pie sadarbības teritoriju ieviešanas. Par šo jautājumu esot veiktas konsultācijas ar pašvaldībām. Pašvaldību nostāja gan tiek komentēta pretrunīgi. VARAM apgalvo, ka konceptuāli lielākā daļa pašvaldību neiebilst pret 29 sadarbības teritoriju modeli. Savukārt Latvijas pašvaldību savienības pārstāvis Māris Pūķis vietvaru nostāju raksturoja kā “rezervēti negatīvu”. “Reālus sadarbības mehānismus neviens nepiedāvā, tikai zīmē kartes,” pukojās M. Pūķis. Veikti arī vairāki pētījumi. Piemēram, karšu izdevniecības “Jāņa sēta” veiktajā pētījumā ieteikts publisko individuālo pakalpojumu (izglītības, kultūra, sociālā palīdzība, veselība) optimizēšanai tos koncentrēt deviņās republikas pilsētās un 21 pilsētā, kas definētas kā reģionālas nozīmes attīstības centri.

Pašlaik VARAM gatavo likumprojektu par sadarbības teritoriju izveidi, kas līdz martam jāiesniedz valdībā, bet Saeimā varētu nonākt gada otrajā pusē.

novadukarte

20170209211724_3030

Pievienot komentāru

Komentāri (43)

 1. Kanālu no Melnās jūras līdz Ķīšezeram vairs nepieprasa? Skat.”Pieci kaķi sadomāja putru varīt vakarā”,Dainis Īvāns,žurnāls Vides Vēstis,

 2. Slimnīcas jau apvienoja,bet labuma kā nav,tā nav! Vispirms,sekojot Briseles piemēram (tāpat kā Itālijā,Spānijā,Turcijā,par trim ministrijām mazāk) jāpvieno ministrijas! Skat.”Ministriju skaits atbilst ministru skaitam”,Baiba Lulle,Neatkarīgās Rīta Avīzes žurnāliste,,nra.lv,15.decembris 2010. 2008.gadā,”jau tuvākajā nākotnē”,samazināt valdību līdz 11 ministrijām,tās apvienojot,plānoja arī Ivars Godmanis.Tā vietā,reulāri ir ticis palielināts vien ierēdņu skaits ministrijās,(kas,piemēram, Finanšu ministrijā ir pat dubultojies) un atcelti (2010.gadā) valdības padomnieku algu griesti.

 3. Apvienosimies un viss būs kārtībā

 4. Trīs pieprasītāji pieprasa.

 5. Trīs
  pieprasītāji pieprasa.

 6. Baltinavieši – skataties, ja jūs pievienos pie Kārsavas, dad nosprāgsiet. Vienīgā reālizeja ir Baltinavu, Kārsavu un Ciblu pievienot pie Ludzas. Jo Rēzekne arī nāve.

  • A kas teica, ka mēs gribam pie kāda pievienoties??? Nekod mūžā! Kas lielos novados, attīstās tikai pisētas, bet kas no tiek pagastu pārvaldēs?? Atpalicība, tukši lauki, autobuss vienreiz nedēļā utt.. Baltinavā vismaz visss ir pašiem uz vietas, nav jābrauc uz Balviem, var visu novadā sakārtot, Paldies novada darbiniecēm, ka visu sakārto. Kad būsim Balvu impērijā, tad gana nāksies visu pašiem uz Balviem vadāt. Nekad uz Balviem neiesim, nekad!

  • pie Ludzas jau nu galīgi nē. Labāk Ludzu pie Baltinavas!

 7. Viļakas novadu vajadzētu pievienot Balvu novadam..

 8. Ja atceltu to kaitīgo “deklarēšanās” sistēmu (šodienas versija no “pierakstīšanās), tad redzētu reālo iedzīvotāju skaitu. Cilvēkiem ir vienkārši jāuzdod adrese, kurā viņi pastāvīgi dzīvo (t.i. no kuras viņi dodas uz darbu un kurā viņi pārguļ).

 9. Šajos novados uzskaitīti deklarētie iedzīvotāji, bet reāli dzīvo vēl mazāk. Un kad nomirs daļa pensionāru, kas sastāda lielāko (palikušo) iedzīvotāju daļu, aina izskatīsies pavisam briesmīga. problēma tajā, ka tur dzīvo lielākoties tie, kuriem ir darbs, bet darbavietu, kā zināms, laukos ir pavisam maz. Kurš pielīdējs un roklaiža, tas dabūs kādu vietu, bet pārējie – lasieties – lūk, pēc tāda principa šobrīd dzīvojam. tam, kuram teikšana darba jautājumos, tam novadā liels gods un cieņa, kaut gan normāli tam tā nevajadzētu būt…

 10. +Bija rajoni pagasti nederēja,rajonos bija vidusskolas slimnīcas un citas iestādes ar mazāku darbinieku skaitu kā tagad vienā otrā novadā. 29 novadu vai apriņķu sistēma ir atbalstāma, tikai noteikti jāatrisina ceļu problēma kura mums ļoti zemā līmenī jau gadiem , saprotams ka tā ir un būs ,jo to gadiem ilgi neviens nopietni negrib darīt.

 11. +Bija rajoni pagasti nederēja,rajonos bija vidusskolas slimnīcas un citas iestādes ar mazāku darbinieku skaitu kā tagad vienā otrā novadā. 29 novadu vai apriņķu sistēma ir atbalstāma, tikai noteikti jāatrisina ceļu problēma kura mums ļoti zemā līmenī jau gadiem , saprotams ka tā ir un būs ,jo to gadiem ilgi neviens nopietni negrib darīt.

 12. nu jau drosi var veidot sos 29 centrus jo vecie duzi izmirusi vai pensijas gados kuriem janodrosina vietas pie siles nevajg jaunus duzus razot no viniem nau nekadas jegas ka tik korumpeta nomenklatura varetu vel loti daudz rakstit bet nau nekadas jegas jo valsts nauda tiek veja izmesta visus sos 26 gadus mazojoties ar pasvaldibam celot duzu partiju novadus vai vel sie nebus apmirusi vai pensionejusies veca nomenklatura korumpeta roku-roku laizitaji visi bijusie baiga partija partija milzigi valsts izsuceji….

 13. brinumaina novadu izveidosana tie ir nomenklaturu kabatu novadi jo mazai valstinai bijusie 56 rajoni pat bija par daudz ka vareja atstat duzus bez amatiem jo tik daudz bija vinu pierazots vot ta tika izveidoti novadi duzu amatiem ne jau valsts budzeta intereses….petiet nomenklaturas razotajus visiem bija vajadzidas siltas vietinas pie valsts siles nee jau ekonomikas laba bet varas milisu laba redzat so korumpatu partijas uzbliedusi uz lielako kalngalu veco duzu vadiba no komunisma laikmeta….rengedaju tautinai nau nekadas teiksanas ka sabruka valsts-lats tikai so duzu del par vietam pie valsts siles nekada zinatniska citada izskaidrojuma nau un nevar but zigeristi eiropas noriets loti drizs….

 14. Pēc tiem pašiem statistikas datiem,ne tikai Baltinavas novads Latvijā,bet arī pati Latvija ir viena no mazākajām ES valstīm,kurā iedzīvotāju skaits ir samazinājies par 372.000! Bet vai ir atbilstoši samazinājies arī ierēdņu skaits valsts pārvaldē? Un ne jau tikai novados! Tieši otrādi,kā vēl nesen lasījām masu saziņs līdzekļos,ministrijas bija pieprasījušas papildus finansējumu vēl 600 ierēdņu algošanai! (???)
  Šveicei ar 8 miljoniem iedzīvotāju,pietiek ar 7 ministrijām! Toties Latvijai vajag pat par 3 ministrijām vairāk nekā Briselei (Beļģijai)!!

 15. Zivs pūst no galvas>Iedzīvotājam Atbildēt

  Paskaitīsim labāk ierēdņus pašās ministrijās un salīdzināsim,kā ierēdņu,tā ministriju skaitu Latvijā,ar citām ES valstīm! Nav taču salīdzināmas šo dažu Baltinavas novada ierēdnīšu aldziņas ar ministriju priviliģēto ierēdņu simtu algām,prēmijām,komandējumu naudu un daudzajām piemaksām-piemēram,par mobilā telefona lietošanu vien jau
  vairāku simtu eiro apmērā! Par bezmaksas veselības apdrošināšanas polisēm(uz mūsu rēķina)
  nemaz pat nerunājot!

 16. Pieprasīt (skat.virsrakstu) var tikai imperators vai feodāļi! Un kas tad ir tie pieprasītāji? Ministra paša padotais-parlamentārais sekretārs un skarbā,mums jau labi pazīstamā deputāte Ilze Viņķele (“Vienotība”),kas ne tik sen-2009.gadā,tikko stājusies labklājības ministres amatā,tik pat skarbi (ja ne vēl skarbāk) bija gatava aplikt ar ienākuma nodokli pensijas,kas bija tikai par dažiem latiem lielākas par iztikas minimumu!
  Apvienosim,sadalīsim,apvienosim,sadalīsim… Cik ilgi tā reformēsim un eksperimentēsim? Ar slimnīcām,skolām,veseliem reģioniem???! Vai tad ar divdesmit sešiem gadiem vēl ir par maz??! Kas atbildēs par daudzajās,”ļoti nepieciešamajās” reformās izšķiestajiem miljoniem?

 17. Tu labāk saskaiti sava novada ierēdņu un citu domnieku bar,tas patiesi ir gana iespidīgs ņemot vērā niecīgi iedzīvotāju skaitu:)

  • Gerhard, tas tu? Kad neesi spējīgs atbildēt uz elementāru jautājumu, tad novirzi sarunu uz lielo ierēdņu un birokrātu skaitu?

  • Ne jau darbinieku skaits ir galvenais, bet cik iztērē un ko izdara. Saņemot mazākas algas izdara daudz vairāk, kā liela novada, kur algas jau tūkstošos un vēl prēmijas. Lielos novados attīstās tikai centri-pilsētas. Laukiem novada dome atmet grašus…

 18. Lūdzu pasakiet, ar kurām funkcijām netiek galā?
  Vai mazajās pašvaldībās bērni mirst, vieni paši atstāti mājās??? Vai tās nav lielās pašvaldībās un Rīgā, kurās dienesti netiek galā ar savām funkcijām?
  Vai tiešām mazajās pašvaldībās bērniem netiek nodrošināti izglītības pakalpojumi (mūsu pašvaldība arī visiem ir brīvpusdienas no bērnudārza līdz 12.klasei). Un eksāmenu rezultātu ir augšgalā.. Nav tā, kā Ēlertes kundze teica, ka nabadzīgo vecāku bērni neko nevar. Visi jau nevar dzīvot lepnās mājās Rīgā un ņemt privātskolotājus, arī lauku cilvēks ir cilvēks. Tikai žēl, ka lauku cilvēkus atceras tikai Saeimas un Eiropas parlamenta vēlēšanās. Dzirdot šādu attieksmi, arvien vairāk cilvēkiem būs vēlēšanās atstāt šo valsti …
  Mazajās katru cilvēku pazīst un problēmu risina uzreiz. Vai nepietiek ar ministriju ierēdņu bariem, nu vēl arī vajag uzkraut lielo pašvaldību birokrātiju.

  • Ļoti labs jautājums, bet šaubos, ka no deguna pilieniem reibstošais Gerhards šo jautājumu sapratīs un spēs uz to atbildēt.
   Iespējams, viņš atbildēs, ka mazie novadi nespēj apgūt Eiropas fondus, jo mazie novadi atsakās savās teritorijās būvēt peldbaseinus, tiltus, kinoteātrus, operas, ūdenstorņus, ceļus, dabas parkus, bibliotēkas, skolas, bērnudārzus, sporta zāles….Eiropa dod naudu, bet mazie novadi to negrib ņemt – mazajiem novadiem nepietiek naudas līdzfinansējumam, bet lielie novadi būs bagāti un lielie novadi ar savu līdzfinansējumu varēs studēt būvnieku biznesu.

   • problēmas risina tikai saviem draugiem un tiem, kuri pazemībā lūdz. normālam cilvēkam neko nepalīdzēs, ka tikai pašiem labi. deputāti, kas paši nodrošinājuši sevi ar amatiem, lielām algām un prēmijām, nekad nesapratīs tos nabagus, kas nezina kā bērnus izskolot. protams, mazās pašvaldības nepiekritīs atdot novada grožus, jo tiem daudzajiem liekēžiem novadu domēs aptrūksies sviesta, ko uz maizes smērēt. bet pasēdiet arī jūs uz maizes un ūdens, tad dziedāsiet citu dziesmu.

  • Tu labāk saskaiti sava novada ierēdņu un domnieku baru!!!Uz mazā iedzīvotāju skaita fona tas ir patiesi iespaidīgs,manuprāt!!!

 19. Vienīgie grēkāži izskatās šajā valstī ir mazie novadi, kas visu noveduši līdz kliņķim ….
  Neviens no runātājiem mūsu pusē nav nemaz bijis nekad!!!!

 20. TP ir sodīta, bet Zalāns personiski vēl nav.
  Lai viņš apmaksā veco rajonu atgriežanu.
  Otra lieta, par ko šis liecina – genocidālā tautas izbrauksanas politika

 21. Nu re, to, ko sadalīja , apvienos atpakaļ.
  Atkal jaunas izkārtnes, zīmogi ( vesela atvilktne jau sakrāta, blankas , stabiņi… Kaut kā birokrātiem taču jāpelna!

 22. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt


  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Tautai, kura nezina vai pat ignorē savu pagātni, NAV nākotnes.”

  Un, arī: “Absolūti bezjēdzīga un jebkurā izpratnē nelietderīga cīņa (jeb, visbiežāk, pat tikai “vētrainas rosības” imitācija) ar SEKĀM, nespējot saskatīt vai pat apzināti ignorējot to patiesos CĒLOŅUS, ir viena no lielākajām muļķībām un viens no galvenajiem iemesliem tam, kāpēc “esam tur, kur esam, un ārā netiekam”.”

  =======

  Mediju ziņa (2008. gads): Ceturtdien, 2008. gada 18. decembrī, šīs valsts saeimas kārtējā “plenārsēdē” pēc gandrīz 9 stundas “ilgtspējīgām konstruktīvām diskusijām”, kuras pavadīja pie šīs valsts parlamenta piketējošo pašvaldību administrāciju pārstāvju un to pieaicināto atbalstītāju protesti, saeimas “tautas kalpi”, tradicionāli izmantojot valdošās koalīcijas politekonomisko interešu grupējumu ( TP, LPP/LC, ZZS, TB/LNNK ) “skaitlisko pārsvaru”, apstiprināja “Administratīvi teritoriālās reformas likumu” un tam pievienoto “novadu karti”, kas teorētiski “pieliek punktu” Latvijā pirms 15 gadiem aizsāktajai administratīvi teritoriālajai reformai (ATR). Šis “politiskas vienošanās rezultātā tapušais” un “koalīcijas disciplīnai atbilstoši nobalsotais” ATR likums paredz valstī noteikt deviņas “republikas nozīmes” pilsētas un 109 novadus, kuros tiek “centralizēti un plānveidīgi” apvienotas vairāk nekā 500 līdzšinējās pilsētu un pagastu pašvaldības…
  —–
  .
  “Mērnieklaiki” MZ SILES “valstī”, XXI gadsimts.
  ( O.M.© “Hroniskais pjedestāls” – 18.12.2008., Nr.6. )
  .
  Uz Augstā Nama “goda” ‘lāvām’,
  Zviln, ‘blisinoties ačām’ blāvām,
  Bars Muļķu Zemes “tautas kalpu” ~
  Šai SILES “valstij” ‘noņem skalpu’…

  Tiek “mērniek-shēma” ‘sabīdīta’,
  Un Dievzemīte “pārdalīta” ~
  Kā desas ‘luņķi’ griežot šķēlēs,
  Par to ‘kuļ SILES biedri mēles’:
  .
  “Mums, TAUKMŪĻIEM, ir ‘pirmā roka’,
  Kad Muļķu Zemes karti “loka”:
  Priekš SAVĒJIEM tā “shēma” tapa,
  (Ar “svētību” no Krupju Papa…)”
  .
  “Grib NAFTASPĀĶI vismaz daļu,
  No “valsts”, kur dzīvošanos “zaļu”,
  Mēs SAVIEM ‘zombijfaniem’ solām!
  (Un – Hūte cieši ‘tur aiz olām’…)”
  .
  “Par SEKTU aizmirst neatļausim!
  Uz SAVU pusi ‘deķi rausim’ ~
  Mums – “proporcionālu” tiesu!!!
  (Priekš Buldozera – ne jau liesu…)”
  .
  “Kas paliks pāri – PASTALNIEKIEM,
  Kā “pozīcijas” ‘pušelniekiem’!!!
  (Būs “mugurkauliem” ‘slodze sūra’,
  Bez SAVA Muļķu Zemes stūra…)”
  .
  No “opozīcijas” skan gaudas:
  “‘Bļin’ – ATKAL tie, kam ‘pulkāk’ naudas,
  Mūs “uzmeta”, kā skolas zeņķus!!!
  (‘Pa tukšo – nafig deldēt beņķus’…)”

  Aiz Augstās Mājas logiem – “pūlis”.
  Kviec badīgs ‘pašvaldoņu’ mūlis:
  “SOS!!! – ‘sugas biedri’ “kauj bez naža”!
  Šiem – “reforma”, mums – ‘baigā laža’!!!
  .
  Grib šīs “valsts” ‘spice’, varas kārā,
  No “dzimtmuižām” MŪS ‘formēt ārā’,
  Un ‘rauj no SILES nost’, kur ‘rijām’!!!
  (Kaut – “ilgtspējīgi” ‘piegānījām’…)”

  Skan “gongs” – ‘pa pogām nobliež biedri’:
  “Nav velti gadiem “lieti sviedri”,
  Un… (vēl šis/tas) iekš SILES ‘sprucis’ ~
  No “valsts” – MUMS katram ‘privāts klucis’!…”

  =====

  oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [cenzēts]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu lumpeņu, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” u.c. taml. “biogaļas izstrādājumu” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans@inbox. lv .

 23. Kopš “reformu” sākšanās katliņš burbuļo, ūdens iztvaikojis, jau jūtama deguma smaka. Kurš pateiks, kāds bija”reformu” mērķis? Cik gadi jau pagājuši, kas paveikts, cik naudas iztērēts, cik ietaupīts? Burbuļdancis muļķu valstī!

 24. Apvienot jo ātrāk jo labāk -mazāk birokrātijas

  • Tu esi naivs. Apvienošana un kaut kā likvidēšana nenotiks – tiks radīti JAUNI centri, kuros darbā pieņems jaunus darbiniekus jauno funkciju veikšanai. Birokrātija PIEAUGS.

 25. Pirms nu jau daudziem gadiem VARAMs tika izveidots lai labāk varētu sadalīt ministru portfeļus koalīcijas partiju starpā. Svēti solīja ka ministrija pēc reformas pabeigšanas tiks likvidēta. Izrādās, ka tā nekad netiks likvidēta. Ierēdņiem tas nav izdevīgi (zaudēs darbu). Varbūt tomēr labāk būs ja teritoriālo reformu veiks pašas pašvaldības bez Rīgas klerku bezjēdzīgiem ieteikumiem. Starp citu, vai kāds Latvijā var nosaukt kaut vienu veiksmīgu VARAM reformu?

 26. Māžošanās. Vajag lielākas pašvaldības, kurām tad ir pietiekami resursi un attiecīgi nozīme.
  Atbuilstoši 21.gadsimta mobilitātei un prasībām nevis copy-paste no padomju laiku gadu desmitu senas pagātnes.
  Reāli Latvijā – ne vairāk kā 15.

  Tas, ka katra valsts iestāde dala pa savam ir elementārs koordinācijas trūkums valdībā, nevis arguments. Elementāra nolaidība.

  Nekur pasaulē administratīvi teritoriālās reformas nenotiek brīvprātīgi un saraustīti. Ākstīšanās. Ja nav politiskās gribas un spējas, tad jāpaiet malā.

 27. Mazosanas. Vajag lielas specigas pasvaldibas ar attiecigiem resursiem. 21.gadsimta mobilitatei atbilstosas nevis padomju rajonu copy-paste. Lidz 15 skaita.

  Tas, ka katra valsts iestade dala pa savam – tira valdibas nekoordinacija un nolaidiba.

  Nekur pasaule administrativi teritoriala reforma nav brivpratiga. Vajag politisko gribu un speju. Ja nav – japaiet mala!

 28. Gerhardēn, atkal esi apreibis no deguna pilieniem? Atbildēt

  Kāpēc latgaliskos Varakļānus jāpievieno pie čiuliskās un antilatgaliskās Madonas? Varakļānos vairs nav slimnīcas un drīzi nebūs vidusskolas (skolēnu skaits zem 300). Tas, ka daudzi Varakļānu ārsti un skolotāji slimo ar Madonas sindromu, jo kādreiz slimnīca un vidusskola bija pakļauta zem Madonas pārvaldes – tas ir saprotams, bet vienkāršajam iedzīvotājam no Varakļāniem līdz Rēzeknei ir īsāks ceļš un Madona salīdzinājuma ar Rēzekni ir mazpilsēta (Madonā dzīvo 7000 iedzīvotāju, bet Rēzeknē vismaz 4 reizes vairāk). Arī pirms krievu okupācijas, līdz 1940.gadam, Varakļāni bija Rēzeknes apriņķa sastāvā.
  Patiesībā Madonas novadu jāsadala 4 daļās – daļu Nr. 1 jāpievieno Rēzeknes novadam, daļu Nr.2 jāpievieno Gulbenes novadam, daļu Nr.3 jāpievieno Jēkabpils novadam un daļu Nr.4 jāsadala starp Ogres, Aizkraukles un Cēsu novadiem.

  • Madona čiuliska un antilatgaliska ???
   Tu gadījumā nespamo no Veļikije Lukiem vai viņu uzdevumā ???

   • Protams, ka Madona joprojām ir antilatgaliska un daudzi madonieši ir šovinisti – Madonā smejas par tiem varakļāniešiem, kuri veikalos, tirgū un slimnīcā runā latgaliski. Augstprātīgie Madonas ārsti (ne visi) slimnīcā un poliklīnikā klaji ņirgājas par gados vecajiem varakļāniešiem, kuri runā un visu mūžu ir runājuši latgaliski. Daudziem madoniešiem latgalieši ir apsmejams “brīnums” un otrās šķiras cilvēki.
    Madonā valsts iestādēs krieveļus un ukraiņus apkalpo krieviski, bet tos, kuri runā latgaliski – izsmej un tos aicina runāt pareizajā latviešu valodā. Daudzi madonieši mīl sveštautiešus, bet ienīst latgaliski runājošos latviešus no Latgales.

Draugiem Facebook Twitter Google+