×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.1°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
9. septembris, 2014
Drukāt

Deputāti spriež par Latvijas simtgades svinībām

Foto: LETAFoto: LETA

Ja mēs vairāk sadarbotos ar Lietuvu un Igauniju simtgades svētku organizēšanā, iespējams, varētu arī izmaksas samazināt, Valstiskās audzināšanas apakškomisijas sēdē pastāstīja Jānis Vucāns (ZZS).

Viņš kā Latvijas parlamenta pārstāvis Baltijas Asamblejas Prezidijā varot par šo sadarbību ieminēties. Pēc deputāta domām, vairākas valstis kopā varētu īstenot projektus, kas saistīti ar to vēsturi, piemēram, filmu par Cēsu kaujām daļēji varētu atbalstīt arī Igaunija.

Janīna Kursīte-Pakule (VL-TB/LNNK) vērsa klātesošo uzmanību uz sevis veikto darbu nacionālās enciklopēdijas izveidē, kuru vajadzētu pabeigt. Jānis Dombrava (VL-TB/LNNK) savukārt simtgades svētku sakarā iestājās par Latvijas arhīva modernizāciju un mūsdienīgas vēstures grāmatas radīšanu. Kā pasākumus simtgadei viņš izcēla arī iespēju pārapbedīt Kārli Ulmani Latvijā un uzstādīt Ginesa rekordu, paceļot vislielāko karogu.

Ināra Mūrniece (VL-TB/LNNK) norādīja uz Latgalei vajadzīgo īpašo mediju programmu. Ja Latvijas Radio Daugavpilī vēl esot iespējams dzirdēt, tad ar televīziju esot lielākas problēmas. Pēc viņas domām, šo problēmu nevarēs atrisināt bez Kultūras ministrijas (KM) Mediju politikas nodaļas iesaistīšanās.

Jau ziņots, ka pēc aptuvenām aplēsēm simtgades programma trīs gadu periodā, no 2015. līdz 2017. gadam, varētu izmaksāt vairāk nekā de smit miljonus eiro. Arī Latvijas simtgades filmu programmai papildus nepieciešami vēl gandrīz seši miljoni eiro.

Kā Valstiskās audzināšanas apakškomisijas sēdē pastāstīja KM Latvijas simtgades programmas koordinatore Leonarda Ķestere, svētku pamatprincips būs svētku svinēšana ne tikai Rīgā, bet visur Latvijā. Tajā organizatori centīsies sabalansēt tagadnes, pagātnes un nākotnes skatījumu, lai pasākumi nebūtu tikai “atceres svētki” un lai tie iesaistītu arī programmā izvēlēto galveno mērķauditoriju – bērnus un jauniešus. Kopā ar citām Baltijas valstīm simtgades svētkus plānots padarīt redzamus arī ASV un Eiropas valstīs.

Latvijas valsts simtgadi paredzēts sagaidīt ar sabiedriski nozīmīgām filmām, īpašiem Vispārējiem latviešu Dziesmu un deju svētkiem. Plānots radīt nacionālu enciklopēdiju un akcentēt kultūras vēsturiskās formēšanas procesu pasākumus. Paredzētas dažādas izstādes un citi pasākumi. Šobrīd notiek aktīvs sabiedrības diskusiju cikls.

KM informēja, ka drīzumā plānots izveidot rīcības komiteju, kura izstrādās svētku pasākumu plānu, publicitātes pasākumu plānu un finansējuma tāmi, norādot finansējuma avotu, un nodrošinās tā iesniegšanu izskatīšanai Ministru kabinetā. Paredzēts, ka komiteja koordinēs svinību sagatavošanas gaitu, veiks uzraudzību un sekos līdzi finansējuma izlietošanai.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+