×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.4°C
Meldra, Meldris, Melisa
Sestdiena, 21. jūlijs, 2018
6. decembris, 2016
Drukāt

Deputāti uz zemessardzi neraujas. No Saeimas simtnieka aktīvie tikai divi (12)

Foto no Viļņa Ķirša personīgā arhīvaFoto no Viļņa Ķirša personīgā arhīva

Latvijas Valsts aizsardzības politikā liela loma atvēlēta zemessardzei. Amatpersonas regulāri atgādina zemessargu nozīmi. “Latvijas neatkarība nav iedomājama bez mūsu karavīriem un zemessargiem. Pateicoties viņiem, par savu tēvzemi varam būt droši,” svinīgajā Saeimas sēdē 18. novembrī sacīja Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece. Zemessargs, uzņēmējs, LATO valdes loceklis Juris Ulmanis nesen atklātā vēstulē aicināja katru Latvijas vīrieti iesaistīties zemessardzē, rēķinādams, ka patlaban no visiem atbilstošajā vecumā esošajiem (20–54 gadi) Latvijas vīriešiem zemessargu rindās ir tikai 1,65%. “Kad “Roma deg”, tad svecīšu dedzināšana un hokeja skatīšanās to neglābs! Neviens nav lieks, visi ir vajadzīgi! [..] Ja katrs Latvijas vīrietis būtu pagodināts un izjustu godu būt zemessardzē, tad mēs būtu drošībā.” Uzsvērdams kaujas mākslas apguvušo vīriešu pozitīvās īpašības, J. Ulmanis raksta noslēgumā aicināja, lai sievietes satiekas tikai ar vīriešiem zemessargiem. (Visu rakstu lasiet www.la.lv/aicina–damas–netikties–ar–viriesiem–kuri–nav–zemessardze/) Kā ir ar mūsu 100 priekšstāvjiem zemessardzes rindās? “Latvijas Avīzes” publikācijā š. g. 31. maijā “Zemessardzē tikai pieci deputāti” pēc lasītājas jautājuma noskaidroju, ka no Saeimas deputātiem aktīvi zemessargi ir pieci – trīs no Zaļo un zemnieku savienības, divi no “Vienotības”. Taču tagad izrādās, ka zemessardzē no Saeimas 84 deputātiem aktīvi darbojas tikai divi – Vilnis Ķirsis un Veiko Spolītis, abi no “Vienotības”. Kas liedz jaunajiem un spēcīgajiem parlamentāriešiem papildināt zemessargu rindas? Nav laika vai pārliecība neļauj. Varbūt kaut kad nākotnē… Šādi atrunājas deputāti. Savukārt deputāts Rihards Kols, kurš pirms pusgada “LA” teica, ka tieši pašlaik gatavojot dokumentus uzņemšanai zemessardzē, nekur tālāk par dokumentu sagatavošanu mapītē nav ticis. Rakstu “Kola “tiešām nopietnā” vēlme atlikta uz gadu” varat atrast ŠEIT.

Kur jaunie un spēcīgie?

Saeimā ir pietiekami daudz sportisku vīru. Pats esmu orientēšanās sacensībās rijis putekļus aiz deputāta Ivara Zariņa (“Saskaņa”), kurš ar karti rokā mežā kontrolpunktus sameklē tikpat veikli kā nepilnības valdošās koalīcijas likumprojektos. Kādās piedzīvojumu sacīkstēs brīnījos, kā deputāts Viktors Valainis (“Vienotība”) peldus metas pāri Iecavas upei (novembra vidū) un pieveic virvju šķēršļus. Edgars Putra (ZZS) savulaik bijis starp labākajiem junioriem Latvijā svaru stieņa spiešanā guļus. Jānis Upenieks (“Vienotība”) spēlējis Latvijas beisbola izlasē un nodarbojies ar daudziem citiem sporta veidiem. Nacionālās apvienības (NA) deputāti katru vasaru piepilda soctīklus ar pašbildēm, kur partijas nometnē skrien krosus, vingro un pat staigā pa karstām oglēm. Saeimas deputāti izveidojuši parlamenta hokeja un futbola komandas un regulāri sūta ziņas par saviem sasniegumiem (nupat Saeimas hokejisti ar 12:8 pieveikuši Valsts policijas komandu). Tomēr, kad jautājums nonāk līdz zemessardzei, tad rodas atrunas.

Saskaņietis Ivars Zariņš to skaidro ar laika trūkumu, jo deputāta darbs neļaujot pilnvērtīgi pievērsties dienestam. Līdzīgu viedokli pauda arī Jānis Upenieks, kurš skolas laikā darbojies jaunsardzē, skautos, aizrāvies ar militāro jomu un pēc vidusskolas beigšanas esot pat apsvēris domu stāties speciālo uzdevumu vienībā: “Taču dzīve iegriezās citādi. Tagad jau ir ģimene, maza meita, daudz citu pienākumu, piemēram, darbs Sporta federāciju padomē un Olimpiskajā komitejā. Tādēļ brīvā laika tikpat kā nav.” Viktors Valainis atzīst, ka viņam tā īsti nav attaisnojuma nebūt zemessardzē, pārskatāmā nākotnē varbūt iestāšoties: “Esmu runājis ar savu kolēģi Vilni Ķirsi par to, kā viņam tur iet, kā notiek mācības un kā to iespējams apvienot ar darbu Saeimā.”

Skeptiskāks ir Edgars Putra: “Ja darbs būtu tikai Saeimā tad varbūt varētu apvienot, bet daudz laika prasa arī Finanšu ministrijas parlamentārā sekretāra pienākumi. Vasarā it kā sesijas starplaiks, bet tieši tad ministrijā aktīvs darbs pie budžeta gatavošanas. Ja kāds brīdis vēl paliek brīvs, tad jāpieslēdzas ģimenes saimniecībai lauku darbos. Pēdējos mēnešos vismaz esmu atsācis uz svaru zāli iet, lai atgūtu formu.”

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. Jurim Ločmelim. Juri, paldies tev par patiesu darbību un attieksmi.
  Mans, kā jurista viedoklis: Tā ir slēpta, bet tieša politiskā korupcija, dienesta stāvokļa ļaunprāīga izmantošana. Mazākais, šīs summas jāieskaita deputātu un partiju reklāmas izdevumos un attiecīgi jāatņem finasējums vai jāpieprasa atmaksāt. Un KNAB rīkojas absolūti netaisnīgi, ka vienai partijai, kura pat nezināja, ka kāds no malas organizē atsevišķu biedru reklāmēšanu un bez saskaņošanas maksā, un KNABs šai partijai atņem finansējumu un soda. Šajos gadījumos ar “kvotām” ir tas pats variants – bet KNAB lemj atšķirīgi: likumīgi un pamatoti, nav pārkāpuma vai noklusē. Var iesniegt pieprasījumus, norādīt vajadzības, bet tām jāiziet vispārējais vērtējums no kopējiem nozaru un pašvaldību vajadzībām, nevis no atsevišķu partiju vai deutātu iegribām, bet tās nedrīkst nekur saistīt ar deputātu vārdiem, ar partijām.
  Tā ir organizētā noziedzība pilnā apmērā, kurā iesaistīta valsts vara, valdība? Tas ir mans kā jurista secinājums.

 2. Tā ir slēpta, bet tieša politiskā korupcija, dienesta stāvokļa ļaunprāīga izmantošana. Mazākais, šīs summas jāieskaita deputātu un partiju reklāmas izdevumos un attiecīgi jāatņem finasējums vai jāpieprasa atmaksāt. Un KNAB rīkojas absolūti netaisnīgi, ka vienai partijai, kura pat nezināja, ka kāds no malas organizē atsevišķu biedru reklāmēšanu un bez saskaņošanas maksā, unKNABs šai partijai atņem finansējumu un soda. Šajos gadījumos ar “kvotām” ir tas pats variants – bet KNAB lemj: likumīgi un pamatoti, nav pārkāpuma. Var iesniegt pieprasījumus, norādīt vajadzības, bet tām jāiziet vispārējais vērtējums no kopējiem nozaru un pašvaldību vajadzībām, nevisno atsevišķu partiju vai deutātu iegribām. bet tās nedrīkst nekur saistīt ar deputātu vārdiem.
  Tā ir organizētā noziedzība pilnā apmērā, kurā iesaitīta valts vara? Tas ir mans kā jurista secinājums.

 3. Deputātus no siles neatraut!

 4. Ar smīnu sejā skatos uz puišiem un vīriem, kuri NEKAD nav dienējuši armijā vai tagad nav zemessardzē. Viņiem NEKAD NEBŪS izpratne par grūtībām, draudzību, goda nozīmi vārda, Dzimtenes mīlestību Pēc viņu stājas un uzvedības var redzēt, kuram bijis lemts būt armijā! Pie mums notika 25.vasaras sporta spēles zemessardzei. Tas bija liels gods svinēt šo pasākumu kopā ar mūsu zemessargiem tieši viņu dzimšanas 25.gadadienā! Cik skaisti viņi soļoja ierindā un priecēja mūsu sirdis! Cik interesanti notika visi sporta pasākumi! PALDIES PAR ŠĪM JAUKAJĀM DIENĀM!!! Lai veicas mūsu zemessargiem, jo ne katrs var izturēt fiziski būt armijas rindās! Tie ir puiši un meitenes ar LIELO BURTU!

  • дмб 77
   Es gan esmu dienējis armijā, īstā armijā, КСАПО 67 по в/ч 2047 ( Sarkankarogotais Vidusāzijas Robežapsardzes apgabals, 67. Kara-Kaļinskas robežsargu vienība, 2047 armijas daļa – tas izraksts no manas Kara grāmatiņas). Un vienreiz mūžā esmu devis zvērestu – zvērestu Padomju tautai (Maskavā, učebkā, 1975.gada jūlijā).

 5. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  ;)))

  Ir sacīts: “Tautai, kura nezina vai pat ignorē savu pagātni, NAV nākotnes.”

  Un, arī: “Politikai un šajā “LUMPENbiznesā” iesaistītajiem “politiķiem” (kā arī šo SILES “vienlīdzīgĀKo” cūklopu “īpašo vajadzību” apkalpotājiem u.c. taml. “pie SILES pietuvinātajiem” sīklopiņiem) nekas NAV un NEVAR BŪT “traumējošāks” un arī reāli bīstamāks par “godam” nopelnītu izsmieklu”. ?

  =======

  Mediju ziņa (2014.): “Latviešu vienkāršā tauta („bāleliņi”) nav kara izraisītāji. Folklora liecina, ka kara iniciatīva nav latviešu „bāleliņu” prioritāte. Karš nav latviešu „bāleliņu” kaislība. Latviešu „bāleliņi” nav kara fani. Karu vienmēr izraisa svešzemju kungi un pašmāju „bajāri”, kuri karadarbībā iepin arī „bāleliņus”: „Kungi, karu sacēluši,/Sauca manus bāleliņus”; „Par kungiem, bajāriem/Mans bāliņš karā jāja”. Folkloras virtuālā kara poētika turpinās šodienas reālajā kara poētikā. Arī šodien pie mums par karu prātuļo vienīgi „bajāri” – valdošās kliķes atsevišķi cilvēciski neadekvāti tipi, no kuriem lielākā daļa garīgo un fizisko defektu dēļ paši nemaz nav derīgi militārajam dienestam.” … (cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, aktuālā publikācija “Vara bungu rībināšana un sociālā ekoloģija. Pirmā eseja.”, 15.11.2014., publikācija w-bedrē PIETIRST-com)
  —–
  Mediju ziņa (2008.): “Parlamenta deputāti varēs dienēt Zemessardzē, un tas neradīs interešu konfliktu”, paredzot šīs valsts saeimas “mandātu, ētikas un iesniegumu komisijā” funkcinējošo “tautas kalpu” sagatavotie grozījumi likumā «Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā». Šādas izmaiņas likumā Zemessardzei ļaušot “vispusīgāk izmantot deputātu profesionālo pieredzi aizsardzības jomā”…
  —–
  .
  “Div’ dūjiņas ‘jālaiž gaisā’!…”
  ( O.M.© “Hroniskais pjedestāls” – 22.12.2008., Nr.6. )
  .
  ‘Bliež pa pogām’ “deputāti” ~
  ‘Ziepēšoties’ “viedie” prāti,
  “Kara kalpos” ‘pierakstīties’:
  Militāri “izpildīties”…

  ‘Tausta stroķus pastalnieki’:
  “Muļķu Zemei “trieciennieki”,
  Vajadzīgi, ‘biezā slānī’ ~
  “Pūlis” SILI ‘baigi gānī’!…”
  .
  ‘naftas pāķi kedas šņorē’ ~
  Sen šiem ‘biedrs’ Hūte ‘borē’:
  “Vara jānosargā “valstī”!!!
  Atbildīgie – ‘SILES balsti’.”
  .
  Siksnās ‘taukmūļi žmiedz’ rumpjus:
  “Apkarosim ‘bauru’ dumpjus,
  Kad šie ATKAL kādu “shēmu”,
  Gribēs “apcelt” ‘ne pa tēmu’!…”
  .
  ‘svētceļnieki’ formas ‘pletē’:
  “Ja būs “vaukšķi” ‘jānozvetē’ ~
  Mēs tak’ nepaliksim malā:
  “Svēta” lieta, galu galā!!!…”
  .
  Oponenti ‘ziņģē’ dziesmu:
  “PatrEJotiskuma liesmu,
  Kursim “valstī” – lai nav ‘drūmi’,
  Kad ‘grauž ačas’ krīzes “dūmi”!…”
  .
  ‘kreisie biedri vālē’ maršu:
  “Kā var aizmirst ‘grečkas’ garšu,
  Garnizona ‘kuhņā rītu’ ~
  Ar ‘tušonku’ “aizdarītu”!…”

  “tautas kalpi” ‘stroķus pucē’:
  “Drīz būs Muļķu Zeme ‘šmucē’ ~
  Tukšā SILE žūst un plaisā:
  Div’ dūjiņas ‘jālaiž gaisā’!…”
  .
  ‘SILES korpuss’, sviedriem… (“sejās”),
  ‘Mīca… (“rumpjus”) galifejās’:
  “Šveika mantiniekus” spēlēs,
  Muļķu Zemes treknās dēles?…

  =====

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans@inbox. lv .

 6. Cer paspēt uz pēdējo lidmašinu…? Skaties pasaku filmu ”Trīs resnvēderi” kaut kur 116 minūtē ….- filma jau par citu, bet tas virtuves un bēgšanas skats…
  Protams no valstiskās atbildības nekā…- tikai zemessargiem spēj nopirkt rotaļu lāpstiņas – tāda ir attieksme pret valsti.

 7. veiko-,,īsts,,zemessargs?

 8. Neredzēt Latvijas bojāeju var tikai aklais vai cilvēks, kas tevi uzskata par aklu un muļķi. Citas iespējas nav, zelta zivtina

 9. Neredzēt Latvijas bojāeju var tikai aklais vai cilvēks, kas tevi uzskata par aklu un muļķi. Citas iespējas nav,

 10. Ja visi Latviesi un lojalie butu zemessargi-Tad valdibai vakars.Tadel viss tiek bremzets un cakarets.

 11. racionālie depļutāti Atbildēt

  Šamējiem kanārijās un kalifornijās iegādātas ērtas villas un jankī apsargi.
  Vienkārši pārcelsies klusiņām uz turieni (pa nakts melnumu 🙂 )
  Prastai tautai pūķins nolaidīs asinis, kā vienmēr vēsturē tas noticis.

Draugiem Facebook Twitter Google+