×
Mobilā versija
Brīdinājums +19°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
25. septembris, 2013
Drukāt

Deputāti vērtēs arodbiedrību savāktos 16 000 parakstus pret virsstundu piemaksu cirpšanu

Foto: LETAFoto: LETA

Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības (LBAS) priekšsēdētājs Pēteris Krīgers piedalās LBAS rīkotajā preses konferencē, kurā sadarbībā ar Valsts darba inspekciju informē par aktuālo situāciju darba tiesību jomā Latvijā un satraucošām tendencēm, kuras skar lielu daļu darba ņēmēju.

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija izvērtēs Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības (LBAS) iesniegtos gandrīz 16 tūkstošus parakstu pret virsstundu piemaksu samazināšanu, ko trešdien komisijai nodeva Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa (“Vienotība”), aģentūra BNS uzzināja komisijas sēdē.

Saeimas komisija trešdien sāka skatīt apjomīgus grozījumus Darba likumā.

LBAS priekšsēdētājs Pēteris Krīgers trešdien no rīta Āboltiņai nodeva vēstuļu akcijā “Rokas nost no Darba likuma!” savāktos 16 tūkstošus parakstu.

LBAS neatbalsta Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) priekšlikumu grozīt Darba likuma 68.pantu, samazinot piemaksas apmēru par virsstundu darbu no 100% uz ne mazāku kā 50%. Veicot šādas izmaiņas, tiek samazināta darbinieku reālā darba samaksa. Arobiedrību savienība uzskata, ka nepieciešamība organizēt virsstundu darbu ir nepareizas darba organizācijas rezultāts.

Komisijas deputāts Andrejs Klementjevs (“Saskaņas centrs”) aicināja nespēlēt politiskās spēles un Darba devēju konfederācijai saskaņot viedokli ar arodbiedrību savienību. Savukārt Komisijas priekšsēdētāja Aija Barča (Zaļo un zemnieku savienība) iepriekš paudusi, ka izmaiņas nenāks ne ātri, ne viegli.

Valdības iesniegtais likumprojekts paredz izmaiņas attiecībā uz darba līgumos un darba sludinājumos iekļaujamo informāciju, asinsdonoriem piešķiramo atpūtas dienu skaitu, disciplinārsodu piemērošanas termiņiem, atvaļinājuma naudas izmaksu, darba un atpūtas laika regulējumu, kā arī to darbinieču aizsardzību, kuras baro bērnu ar krūti. Kopumā izmaiņas plānots veikt 15 no 35 Darba likuma nodaļām.

Komisija lēma, ka priekšlikumu iesniegšanas termiņš būs 1.novembris.

Vēstuļu akcija pret darba devēju iecerētajām izmaiņām Darba likumā, kas plānotas kā būtisks darbinieku tiesību pasliktinājums, vēl turpinās. Parakstīties elektroniski iespējams LBAS mājaslapā.

Arodbiedrību savienība norāda, ka 110.pants efektīvi aizsargā darbinieku no nepamatota uzteikuma un nepieciešamības to apstrīdēt tiesā. Darba likuma 110.pantā ir noteikts, ka darba devējs nevar uzteikt darbu darbiniekam – arodbiedrības biedram – bez saskaņošanas ar arodbiedrību. Priekšlikums svītrot tiesisko mehānismu atsevišķu gadījumu dēļ, ka nav rasts konstruktīvs dialogs ar arodbiedrību, ir nesamērīgs un nekonstruktīvs. Pašlaik ir nepieciešams pēc iespējas paaugstināt darbinieku aizsardzības līmeni, nevis samazināt to. LDDK priekšlikums neatbilst pašreizējām vajadzībām, vērtībām un realitātei – aizsargāt darbiniekus Latvijas demokrātiskuma un labklājības stiprināšanai, uzsver LBAS.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+