×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.6°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
22. septembris, 2015
Drukāt

Deputātiem algas pieaugums. Bet vai pelnīts? (69)

Foto - LETAFoto - LETA

Bēgļu skandāla aizsegā gandrīz nemanīts palicis jaunums, ka nākamgad Saeimas deputātu algas palielināsies par 157 eiro. Opozīcija iesaka labāk novirzīt šos līdzekļus citiem mērķiem.

Deputātu amatalga nākamgad būs 2448 eiro, kas ir par 157 eiro vairāk nekā šogad. Kopumā no aptuveni 20 miljonu eiro lielā Saeimas budžeta deputātu un parlamenta darbinieku atlīdzībai tiek tērēts visvairāk naudas – gandrīz 15 miljoni eiro (kas ir par 708 000 vairāk nekā šogad).

Jāpiebilst, ka nu jau vairākus gadus deputāti vairs tiešā veidā nenosaka paši savu algu. Tās apmēru kopš 2010. gada nogales regulē valsts amatpersonu vienotā atalgojuma sistēma, un alga ir piesaistīta valstī strādājošo vidējās darba samaksas apmēram. Parlamenta deputāta mēnešalgu nosaka pēc šādas formulas – vidējā alga par aizpagājušo gadu, kas noapaļota pilnos eiro un reizināta ar koeficientu 3,2. Tādējādi deputātu alga tagad tiek pārskatīta reizi gadā. Tā kā pēdējos gados vidējā alga valstī ir augusi, tad arī deputātu atalgojums palielinājies.

Ekonomiskās krīzes laikā deputāti ar īpašu lēmumu “iesaldēja” savas algas palielināšanu. Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētājs Kārlis Šadurskis (“Vienotība”) šobrīd neredz pamatu deputātiem atteikties no pieauguma. “Katram cilvēkam ir personīga izvēle, vai kandidēt vai nekandidēt vēlēšanās. Nosakiet minimālo algu Saeimas deputātiem, un jūs dabūsiet tikai bezdarbniekus,” LNT izteicies Šadurskis.

Līdzīgās domās ir arī Imants Parādnieks (NA). “Manis pēc deputātiem šāds 157 eiro pieaugums varētu arī nebūt. Ja būtu par to jālemj, tad, visticamāk, balsotu par to, lai paliek pašreizējā alga. Taču pašlaik atalgojumu nosaka pēc vienotas sistēmas, par pamatu ņemot vidējo algu valstī. Un tas ir diezgan loģiski. Varbūt ikdienā to grūti pamanīt, bet attīstība tomēr notiek – vidējā alga ir pieaugusi, cels arī minimālo algu, diferencēs neapliekamo minimumu. Nedomāju, ka būtu pareizi izņemt no vienotās sistēmas kādu atsevišķu grupu, piemēram, Saeimas deputātus,” uzskata Parādnieks.

Uz koalīcijas kopējā noskaņojuma fona izceļas deputāts Andris Siliņš (ZZS), kurš vienlaikus ir arī Latvijas Pensionāru federācijas vadītājs. Viņš uzskata, ka šobrīd celt deputātu algas būtu neētiski. “Ņemot vērā bēdīgo situāciju valsts budžetā, šogad vajadzētu atteikties no algas palielināšanas. Deputātiem jau tā ir Latvijas ap­stākļiem ļoti labs atalgojums, un nebūtu pareizi to vēl vairāk palielināt šobrīd, kad budžetā valda izmisums un nevienu jautājumu nevar atrisināt. Protams, deputātu algu iesaldēšana budžeta problēmas neatrisinās, bet tā vismaz būs sava veida solidaritāte,” sprieda Siliņš.

Opozīcijas partijas ir vienotas pret algas palielināšanu. “Tas ir spļāviens Latvijas tautas sejā! Koalīcijas partijas ir pilnīgi sajukušas prātā, ja neapturēs šo pieaugumu. Paskatoties, kādas mašīnas stāv pie Saeimas, rodas šaubas, vai deputāti vispār jutīs šo pieaugumu,” niknojās Artuss Kaimiņš (LRA). Viņaprāt, daudz lietderīgāk būtu atalgojuma palielinājumam paredzētos 708 000 eiro ieguldīt valsts drošībā. Proti – izmantot šos līdzekļus, lai noalgotu profesionālus bēgļu intervētājus, kas atlasīs patiesos bēgļus no ekonomiskajiem migrantiem un bīstamajiem elementiem. Kritiski par deputātu algas palielinājumu ir arī “Saskaņas” un “No sirds Latvijai” pārstāvji.

Līdz ar atalgojuma reformu no 2011. gada Saeima atteikusies no sakaru izdevumu kompensācijas (Ls 54) un reprezenācijas naudas (Ls 135) izmaksas deputātiem, kas agrāk tika piešķirta automātiski, neņemot vērā faktiskos izdevumus. Taču ārpus Rīgas dzīvojošie tautas kalpi joprojām aktīvi izmanto iespēju saņemt kompensāciju par ceļa izdevumiem vai dzīvesvietas īrēšanu (tās apmēri svārstās no aptuveni 100 līdz 644 eiro mēnesī).

Pievienot komentāru

Komentāri (69)

 1. eiropaszzídusavieníba Atbildēt

  stulbá tauta, cik ilgi llausies sevi kájám mídít!?

 2. bet vai pelníts? tur jau debílam jábút lai tádu jautájumu uzdotu

 3. MINIMALA ALGA VALSTI REIZINAT AR 2=MINISTRU ALGAS PIEAUGUMS!!!!!vot politika!!!

 4. Tada ir valsts morāle ar savu bezkaislīgo vadības modeli .

 5. Deputāti uztur savas tautas emigrēšanu un sveštautiešu imigrēšanu. Un pensionāru mocīšanu. Deputātu algu paaugstināšanai NĒ!

 6. Vajag!Vajag!Vajag tokš pielikt nabadziņiem,lai saārstētu no sēdēšanas uz pēcpusēm radušās tulznas!

  • Piekrītu,vajag!Kam tad vēl,ja ne mūsu grūtdienīšiem deputātiem?Mēs jau sen esam pieraduši iztikt ar pārsimts eiro mēnesī,bet viņiem tie pāris tūkstoši tāds nieks vien ir…Lai taču dabū vēl kādu grasi ,vismaz kāds prieciņš viņu grūtajā dzīvē!

 7. Viņi taču sev ievedīs jaunus vēlētājus

 8. Cūkas,sevi neaizmirst,bet pensionāriem pārrēķinu veiks,kad daļa apmirs un nevajadzēs maksāt.Nekaunības kalngals.Trūkst vārdu.Tauta dzīvo pusbadā,nezin kā bērnus izskolot,iegādāties dzīvojamo platību…..bet 100 kungu tērē nodokļu maksātāju naudu un vēl grib lai maksā godīgi nodokļus…..

 9. uz bērnu, sirmgalvju, invalīdu, smagi slimo, uz skolotāju, glābēju, policistu rēķina…. tikai neaizrijieties savā alkatībā, nekaunībā un rijībā…

 10. Paši sev pieliek, bet strādājošiem taču ar 2017 gadu algas pamazinās, jo tās esot par lielām.
  Cik mēs ilgi to cietīsim, vai tiešām tādu dzīvi mēs vēlējamies brīvajā Latvijā? Vienreiz tam būtu jādara gals.

 11. LATVIJAS REPUBLIKAS parāds no tā nesamazinās.

  BET IESPĒJAS TO ĀTRĀK SAMAZINĀT GAN SAMAZINĀS.

 12. Jā, kāpēc neuzrakstījāt eiropai pieteikumu stipendijām ? Par ko Jums pielikums? Par tikšiem solījumiem un tautas pazemošanu? To nelielo daļu, kas vēl ir Latvijā šeit tur bērni un ģimenes.

 13. Vai nebūtu cilvēcīgāk ja deputātu algu pieaugums būtu samērojams ar pensionāru pensiju izmaiņām? Vai viņi nepārsprāgs no tiem labumiem? Vai varbūt katrs savā ģimenē uzņems pa bēgļu ģimenei?

 14. Viņu algas vajag skaitīt nevis vidējā alga valstī× 3,2, bet gan minimālā alga ×3.2, tad deputāti nolaistos no augšas un sāktu palielināt minimālas algas līdz normālam līmenim 600- 700 eiro, jo no tā būtu atkarīgas viņu algas! Jāsāk vākt par to parakstus! Kurš par?

  • Par! Un vēl vajag parēķināt proporcijas, ja 100 “gudrie” bija uz 1992 gada strādājošiem, tad tagad vajadzētu proporcionāli cik strādājošo valstī tik arī gudro atstāt!

 15. Un tas ir normāli, palielināt tā jau vairākus tūkstošus lielās algas par tādu summu, bet parastajiem mirstīgajiem pa grašiem. Jūs ar galvu draudzejaties?????? Māmiņu algas smieklīgas, pabalsti smieklīgi, pensijas smieklīgas un tā tik turpināt. Plus vēl nodokļus palieināt un akcīzes nodokļus. Uzreiz pasakat ka latviešiem Latvijā nav vietas, kāpēc mūs tā jāmoka. Bāc pat ar divām augstākajām nevar normālu darbu dabūt lai izdzīvotu!!!

 16. Solītajai palielinātai pensijas indeksācijai nauda protams neatlika!

 17. Mūsu tautas kalpiem nepietika vien ar IIN samazināšanu sev un papildus ģenerālsekretāri!

 18. Arī balsojumā par trekno gadu padomju atjaunošanu valsts uzņēmumos,”pret” nobalsoja vienīgi Ilma Čepāne un Andrejs Judins no “Vienotības”,Augusts Brigmanis no ZZS!Šai sakarā sk.rakstu”Saeima ar uzņēmumu padomēm gatavojas atgriezt padomju laikus”,Ģirts Zvirbulis,LA,8.jūlijs 2014.

 19. Salīdzinājumam: kādiem ir jābūt tautas kalpiem! Atbildēt

  “Slovākijas parlaments otrdien apstiprināja uzņēmumu ienākuma nodokļa palielināšanu un iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmes palielināšanu turīgākajiem valsts iedzīvotājiem,jau sākot ar 2013.gadu. Tādējādi Slovākija atteiksies no 19% uzņēmumu un iedzīvotāju ienākumu vienotās likmes nodokļiem. Uzņēmumu ienākuma nodokļa likme tiks palielināta līdz 23%.
  Savukārt ienākuma nodokļa likme iedzīvotājiem,kuru ienākumi mēnesī pārsniedz 3300 eiro (2320) latus),tiks palielināta līdz 25%.
  Uz iedzīvotāju ienākumiem līdz 3300 eiro mēnesī joprojām tiks attiecināta 19% likme.
  Parlaments otrdien arī aptiprināja papildu ienākumu nodokli 5% apmērā visu politiķu,tostarp prezidenta,likumdevēju un ministru algām.”
  Skat.”Slovākijas parlaments apstiprina nodokļu palielināšanu uzņēmējiem un turīgākajiem iedzīvotājiem”,LETA/AFP,2012.gada 5.decembris.
  Slovākija nebaidās arī palikt viena! Slovākijas premjerministrs Roberts Fico:”Obligātās kvotas ir neracionālas,nepareizas un neko nerisina. Mēs nekad neatbalstīsim obligātās kvotas-nekad,pat ja mēs šajā jautājumā paliksim vieni.”

 20. Kamēr viņi rok tautas kapu, neredzu iemeslu pacelt algas ! Būsim godīgi, valdība šodien ir visīstākie tautas ienaidnieki, turkklāt absolūti neslēpjas …, un deputāti, ar dažiem izņēmumiem, NEKO nedara, lai to apstādinātu ! Viņu uzdevums ir strādat tautas, ne savās interesēs ! Ja slikti strādā, tad alga un privilēģijas būtu drīzāk jāsamazina … tā parasti notiek pie normāla darba devēja !

 21. Mīlu šo zemi,bet ienīstu valdību,kas turpina tik griezt,atņemt,palielināt nodokļus tautai.Pensionāriem pieliek 1,5-4,5 eiro,bet sev 157 eiro.Kaut izputētu šī valdība….

 22. eitu nost kā tad tā priekš pensionāriem nesanāk naudiņas jo ,,naudiņa neaug kokos,,vai tad sākusi augt???

 23. mums alga 170eiro pavisam maz 10-20 palika eiro mēnesi,kas jūs labi lielāk alga?ko mums neder samaksa īrēt,gāze,u.t.,neesmu pilna ledusskapī pilna produktus,deputāti nedomāja pārēji cilvēki ir grūti un nav darbs,un nav naudas.kā mums dzīvot.Latvija parēji cilvēki ir vārgi.kāpēc deputāti dot bēgļi darbs un pavelti īrēt dzīvoklis?nesapratu!deputāti neskati un ne žēl pārēji cilvēki!!!!kāpēc bērnus sociālais pabalsts 7eiro,kas ir,neder bērni drēbes un mācības preces nopirksi un nodarbības samaksa?

 24. Ar likumu noteikt, ka tik mazā valstī drīkst būt tikai piecas partijas….
  Un kad bija gandrīz trīs miljoni iedzīvotāju, bija 100 deputātu…. tagad ir mazāk par diviem miljoniem tautas, tātad 60 deputāti…
  Tad atbildēs par saviem darbiem un saviem krēsliem. Tad arī nebūs tur neievēlētu deputātu, kā Āboltiņa.

 25. Deputātiem indeksē 3,2,
  pensionāriem 1,04, un tad ne katru gadu.

 26. kada hrena pec viniem algas pielikums:@ ZB JAU!!! un ko lai dara pensionari,maminas un citi parstie mirstigie??? lau grauz asvaltu? lai deputats kaut 1 men pasez uz min algas no kuras plus vel tiek novilkti nodokli. VALSTS IRT UZ PAGRIMUMU,driz te paliks tikai deputati un tie kuriem vnk nav iespejas nekur aizbraukt… FASCINE SI VALDIBA

 27. Protams,ka nepelnīts!bet ,lai veicas,nav jau žēl,pat ir patīkami apzināties,ka vismaz kādiem 100 cilvēkiem šajā valstī nav liekie uztraukumi kā dzīvos,ko ēdīs,kā komunālos nomaksās.

 28. Skumji…to visu lasot…lai Dievs skaidro viņu prātus!

 29. Laikam apetīte rodas ēdot ; tāds teiciens, bet par ko deputātiem pieliek un kam atņem; piemēram ar šo gadu visām prof-skolām atņēma eiropas stipendijas; paliek Latvijas 10 eiro mēnesī (nav jāsmejas; vai raudāt) bērnam no Rīgas līdz mājvietai biļete tik maksā….
  mazās algas kam ir tikai iztikas minimuma apmēra, bērnu naudas, pensijas kam zem 200, un tā daudz vēl.. ko tie lai saka; kāpēc tam nav naudas??? vai maz algu saņem deputāts?
  Reiz bija teikts, ka par deputātu var būt tas, kam iedot minimālo algu, aizsūtīt uz vidēji apdzīvotu vietu, kur ar autobusu braukt , ja var lai brauc ar mašīnu, ja ir par ko nopirkt no minimālās, 3 bērnus lai skolo, nomaksā maksājumus un iztiek visa ģimene-pārbaudes laiks pusgads; ja iztur-tad tāds var būt par deputātu , jo tāds sapratīs cilvēkus…

 30. **Cik jau var,-CIK TO PACIEST ???
  Mūsu ģimenē katrs strādā pa diviem darbiem,lai varētu labi dzīvot-BET VAI TAS IR ATRISINĀJUMS ???
  Kamēr mēs -tauta,dzīvosim pa kaktiem kurnēdami-nekas nemainīsies…liekas,ka laiks jau sākt rīkoties.!!!

  • Pilnīgi piekrītu mammai ! Vajag sākt rīkoties ! Ar kaktošanos jautājumi neatrisināsies ! Četrās sienās variet urkšķēt cik uziet no tā tiešām nekas nemainīsies !

 31. Deputāta kandidāts Atbildēt

  Bet, ja vidējā alga valstī samazināsies – vai, tad deputātu algas kritīsies?

 32. Es uz velesanam jau sen neeju, neredzu jegu iet. Vienkarsi super minimalo palielina pa 10 eiro bet tiem **par 157. Johaidi, dusma parnem domajot vien un velos novelet viniem “laimi”

 33. Un skolotājiem?

 34. Ko ņaudat paši tos **ievēlējāt Saeimā! **

 35. Par ko viniem algas paaugstinat?! Neko nedara tikai gurdi runa. Deputati pat nezin kada ir parasta cilveka minimala alga. KAUNS visam cenas aug bet algas nepaukstina. Pabalsti ir kapeikas gan berniem gan pensionariem. Un vel cikst ka visi brauc prom no LV a ko te darit? Seit never nopelnit.

 36. Ne kauna ne goda.Trūkst vārdu lai komentētu.NEŽĒLĪGI pret tautu

 37. Priekš viņu algām naudas valstij pietiek,bet nabaga pensionāriem tā arī nav ko pielikt.Tie kungi varēja būt tik labi un noziedot savu pus algu ci’tām vajadzībām un padzīvot ar 80 e mēnesī.Kauns Un mēs tos draņķus ejam vēlēt.

 38. ja tā nopietni ,VNK RIEBJAS JAU LASĪT PAR VIŅIEM

 39. Man neinteresē, kas ko nav piedeklarējis, pats pelna, pats lai atbild.Bet šeit ir runa par mūsu nodokļu naudu, par vēlētām personām, vai tautai ir tiesības noteikt algas saviem varas kalpiem? Ja jau visi sēdēs deputātos, kas pelnīs nodokļus, kas dos darbu tautai?Deputātos jābūt no labas gribas, ne mantraušiem.

 40. Nu kā lai neņemas pie ieročiem, ja valda mērgļi. Mēs pati tauta jau esam tik stulba, ka neko nedaram.

 41. Cik ilgi vini nirgasies par tautu.? vai tad vienreiz mers nebus pilns?

 42. Uz bērnudārzu pedagogu rēķina? Kāpēc viņiem nav paceltas algas, kā bija solīts?Bērnudārza grupiņās 30 bērnu, audzinātājām alga minimālā, vai tā nav ņirgāšanās par cilvēkiem?
  Arī šogad varēja atteikties, lai paceltu tiem, kam nav nemaz.
  Nekaunības kalngals, nepietiek jau ar to, ka mums deputātu ir par daudz.

 43. Tas ir bezskaunibas kalngals!! Ko vini ir reālu izdarijusi lai pieliktu sev algu!!! Neko-tuksa muldesana!!!!! Parasti algu palielina ja uzlabojas ekonomika,vai mums kas uzlabojas,tik čikst naudas nau naudas nav,pensionariem atmet kapeicinas,berniem vispar nav jaēd….zinot ka tagad ari begliem bus lielas naudas jāizgruz no musu nodokliem!!!! Nu rij atsperušusies kamer vel var,kaut vienreiz aizritos!!!!!!!!!!!!!! Kurš vel ies par siem balsot,visi nikni ,nu lai tik saturas velēšanas…..

 44. bet kā gan savādāk
  elektriba pacelsies.
  gāze pacelsies
  partika pacelsies nodoklis pacelsies
  —–
  nu tak jamaksa ir un lai nebūtu maka zaudējusm ,pieliekam klāt nu kaut mazumiņū :))))
  strāts ir labi ,RA aizliedz parandžas ,smags jautajums bija jāpieņem Latvijas vēsturē
  un vispār 10nieku daujām ,? dabūjām ,ko var atkal gausties ??:)

 45. Algas viņiem mazas, Ministram piemirsās tikai viens miljons, ko piedeklarēt.

  • jautajums veselibas ministram-cik tad vinam miljoni zeķē ja tads nieka miljons piemirsās!!!!! Pameginat kaut vienu sakrat,bet šim viens piemirsies!!!!!!!!!!!

 46. Par ko? Par to, ka tauta grimst nabadzībā?

 47. laikam deputāti tikai domā par sevi un savu portfeli, bet ko darīt mums tādiem ka es ,zāles dārgas ,īres griesti augsti ,iztikas līdzekļi mazi ,vai iet mežā un pakārties ???..protams deputātiem tas nekas ,viņus tas neskar un par tādiem ka es tikai pasmiet .

 48. Kungiem pie ( mazā) atalgojuma + 156 eiro, pensionāriem no 1,5 līdz 4 eiro,kolosāla vienlīdzība un cīnīšanās nabadzības likvidācijai. Lai dzīvo mūsu deputātiņi ,paldies,ka rūpējaties par nabadziņiem ! Tā tik turpiniet,līdz nākošām vēlēšanām,varat vēl ieraut….

 49. neaizlips,neiesprudis cilveku asaras un lasti,pielikusi butu 5 eiriki,ka pensionariem,un tos vairs nav,jau talak vairs nav kur.Vinu bezkaunibai nav robezu,kamer ta riza kuna sedes tur un komandes,izsmies parastos mirstosos,tikmer bus ta ka bijis,kamer nebus valdiba ielikts cilveks skaidri domajoss,ar smadzenem,kas darba tautu aizstaves un sapratis,tikmer bus Latvija bardaks.

 50. ej tu nost ……**…….bet par neapliekamo sprieda ilgi …tas redz neesot ekonomiski izdevīgi ……

 51. nu ko lai dara,rijīgi tie mūsu deputāti.Valstij naudas nav.medicīnā kvotas iztērētas,bet šie palielina algas,sev…kāds apmērs,bet tautai 10 eiro klāt un klusējat!

 52. Rijīgie nekauņas,salīdziniet citās valstīs minimālo algu ar mūsējo un tad palieliniet savas algas.Atdodiet naudu,ko aizņēmāties no pensiju fonda un kurš izkūpīja gaisā,tad arī pietiks pensijām.Vai vienreiz nepietiks ņirgāties par tautu.Nekas bēgļi iemācīs ,kā dzimteni mīlēt

 53. stundas noņemtas, algas teju pielīdzinātas iztikas minimumam. E klase jāpilda, tik priekš tā nav tehniskais nodrošinājums – ne datoru pieejamība, ne internets, bet atskaites vajag. Pedagogs sēž mājās un tērē savu brīvo laiku (un tas nav vienīgais darbs ).

 54. Lai savu “algas pielikumu” atstāj bēgļiem, ja jau tā atbalsta!!!

 55. cik netaisnigi…:@

 56. Malacīši , nu jāaaa, pakaļas nosēdējuši , tad jau jāārstē , pārējie iedzīvotāji , pensionāri ??? Da nafig viņi vajadzīgi , zāles , nu un , ja nevar nopirkt ..mirsti nost , mums būs vairāk !!!

 57. Par kādiem ta nopelniem šiem algas pielikums ka Valsts ir pie bada sliekšņa

 58. Piekrītu, ka deputāti saņem lielākas algas, bet visam jābūt ar mēru. Kamēr esam nabadzīga valsts, likumā tas jāparedz un nevar akli ” pielīdzināt” kaut kādiem nereāļiem koeficientiem. arī to dzīvokļu īres maksām jābūt adekvātām, nevis kaut kādi 600 eiro . Saeimā vēlējām domājošus cilvēkus, bet kā tiek pie “siles” , tā viss aizmirstas un katrs grābj, ko vien var gan tā pat, gan ar “likumu”starpniecību. liels kauns par tādiem valsts priekšstāvjiem.

 59. Uz bērnudārzu rēķina…

 60. galigi nepelnits algas pielikums vai tad parastie stradnieki nav pelnijusi algas pielikumu .Solvitas ujinasanas del butu kaunejusies.

 61. … ,,Jūdasa graši ,, = 30 ,- , bet sudraba … – kā tautas asaras !

Draugiem Facebook Twitter Google+