Foto – LETA

Deputātu skaita reformiņa…
 0

Pirms iepriekšējām pašvaldību vēlēšanām tika izveidoti novadi, tomēr vēl līdz šim ne Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM), ne Latvijas Pašvaldību savienība nav devušas analīzi par iepriekšējo reformu.

Reklāma
Reklāma

 

TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Lasīt citas ziņas

Tā nāca “brīvprātīgi” ar lielām grūtībām, jo lauku ļaudis jau ir pieredzējuši, ko dod šādi lieli monstri. Kā piemēru var minēt pirmo – Kandavas novadu, kas joprojām no izlīdzināšanas fonda saņem vairāk nekā Ls 400 000.

Tagad VARAM samazinās deputātu skaitu, nesniedzot nekādu pamatojumu. Tās nav algotas personas, bet samaksu saņem par sēdēm, tātad pēc deputātu skaita samazināšanas viņiem būs jāpiedalās vairākās komisijās un, tā kā palielināsies deputāta slodze, darbs būs paviršāks, jo lielākai daļai deputātu ir savs bizness.

CITI ŠOBRĪD LASA

Varbūt tomēr būtu jābeidz eksperimentēt ar lauku ļaudīm un jāievēro arī viņu vēlmes un pēc iespējas jāsaglabā demokrātija?

Ilmārs Lūsis, 
bijušais Stopiņu pagasta priekšsēdētājs

 

Pašlaik Latvijā ir 39 novadi ar iedzīvotāju skaitu līdz 5000, turklāt virknē no tiem iedzīvotāju skaits nepārsniedz pat 4000. Ja tiktu saglabāts esošais deputātu skaits, 2013. gada pašvaldību vēlēšanās mazajās novadu pašvaldībās būtu jāievēl 507 deputāti, skaidro vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra preses sekretāre Maija Pētermane. Samazinot deputātu skaitu domē no 13 uz 9, šajā grupā tiks ievēlēts 351 deputāts.

Viņa stāsta, ka ministrijas eksperti laika posmā no 2011. gada februāra līdz novembrim apmeklēja 33 novadus un veica izpēti 177 novada pagastu un pilsētu pārvaldēs. Speciālisti secinājuši, ka tieši pašu pašvaldību ieskatā mazo un vidējo novadu pašvaldību grupā ar iedzīvotāju skaitu līdz 10 000 deputātu skaits ir par lielu. Tas padara smagnējāku novada pašvaldību domes darbu.

“Īpaši kategorisks viedoklis bija tieši pašās mazo novadu pašvaldībās, kur iedzīvotāju skaits ir līdz 5000, viņi uzskata, ka 13 deputāti ir nesamērīgi daudz tik mazam novadam,” uzsver M. Pētermane. Par optimālu norādīts deputātu skaits, kāds bija pirms 2009. gada administratīvi teritoriālās reformas, tas ir, 9 deputāti.

Reklāma
Reklāma

Ministrija uzskata, ka deputātu skaita samazināšana domēs stimulēs jaunu pieeju pašvaldību pārvaldē, jo mazākam skaitam deputātu būs jāpārstāv visu novada iedzīvotāju, nevis tikai atsevišķu novada teritoriālo vienību, intereses, kā arī, palielinoties konkurencei uz domes deputāta amatu, vēlētāju mandāts kļūs augstvērtīgāks.

Runājot par novadu reformas ieguvumiem, M. Pētermane uzsver, ka administratīvi teritoriālajā reformā izveidotas pēc iedzīvotāju skaita lielākas pašvaldības, kam ir lielākas budžeta un infrastruktūras iespējas un kas sekmīgāk spēj piesaistīt uzņēmējus un ES fondu finansējumu.

Kas attiecas uz reformas pionieri Kandavas novadu, dotāciju pašvaldību finanšu izlīdzināšanas vajadzībām 2013. gadā saņem 90 novadi, tajā skaitā arī Kandavas novads, taču novada administratīvie izdevumi ir vieni no zemākajiem valstī (35 Ls/iedz.), aktīvi tiek realizēti ES projekti, saistību apmērs sasniedz gandrīz 8% un novadam ir attīstības potenciāls.

 

 

Viedokļi

Lauris Karlsons, Mērsraga novada domes priekšsēdētājs (novadā nepilni 2000 iedzīvotāju): “Pašlaik mums ir 13 deputāti, un es nesaprotu, kāpēc to ir tik daudz. Pilnīgi pietiktu ar deviņiem vai pat septiņiem, jo tā varētu ātrāk visus sapulcināt un mēs būtu mobilāki. Esmu pārliecināts, ka, strādājot arī mazākam deputātu skaitam, Mērsragā tiks ar visu galā. Kāda tur slodze – domes sēde vienreiz mēnesī un kāda komisijas sēde tāpat!”

 

Lidija Siliņa, Baltinavas novada domes priekšsēdētāja (novadā 1370 iedzīvotāji): “Var jau turpmāk iztikt arī ar deviņiem deputātiem, bet man patīk, ka pašlaik ir 13 novada varas pārstāvji. Lielāka demokrātija, vairāk dažādu viedokļu. Arī komitejās, samazinot deputātu skaitu, pieaugs slodze – katram būs jāstrādā vismaz divās.”

 

Guntis Liepiņš, Sējas novada domes priekšsēdētājs (novadā ap 2500 iedzīvotāju): “Likums ir pieņemts, ko tur vairs diskutēt! Protams, no demokrātijas viedokļa iedzīvotāju pārstāvniecības zaudējums jāvērtē negatīvi. No otras puses, 13 deputātus domē ieguvām tikai pirms četriem gadiem, pirms tam bija deviņi. Deputātu skaita samazināšana mazajās pašvaldībās ir tāda šaušana ar lielgabalu pa zvirbuļiem. It kā kaut kādas reformas notiek, ķeksīti var pielikt, bet patiesībā Latvijā ir daudz nopietnākas un asākas problēmas.”