Mobilā versija
+2.1°C
Krišs, Ksenija, Eglons
Otrdiena, 24. janvāris, 2017
13. aprīlis, 2016
Drukāt

Derīgie naktsputni – vai arī Latvijā tādi ir? (1)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Izraēlā piesaista pūces, lai iznīcinātu grauzējus vīnogu plantācijās. Vai arī Latvijā ir putni, kas varētu palīdzēt? Varbūt speciālisti var ieteikt citu metodi, izņemot ķīmiskos līdzekļus, cīņā ar pelēm un citiem grauzējiem? ANITA KULDĪGAS NOVADĀ

– Doma par pūčveidīgo putnu piesaistīšanu ir atbalstāma, pat interesanta, tomēr no ekoloģiskā aspekta – kļūdaina. Neviens plēsējs nekad pilnībā neiznīcina savus barības resursus, šajā gadījumā, piemēram, peļu, žurku populāciju. Tas nozīmē, ka pastāvīga plēsējputnu klātbūtne dārzā ierobežos potenciālo kaitēkļu postījumus, bet nenovērsīs tos pilnībā, – atzīst pūču pētnieks Andris Avotiņš.

Pūces ir dobumperētāji, un tās var piesaistīt kādai teritorijai, izvietojot būrus. Tiesa, ja mežmalā ir daudz vecu, dobumainu koku, pūces labprātāk ligzdo dobumos, nevis būros. Naktsputniem medību teritorija ir diezgan liela, un tie ēd visu tajā pieejamo – vardes, grauzējus, kurmjus, mazos putnus. No visām pūču sugām izteiktākā sīko zīdītāju speciāliste ir ausainā pūce (tā medī lielākoties grauzējus), bet nav dobumperētāja un ļoti reti izmanto cilvēku veidotās ligzdošanas vietas.

Ornitologs noteikti neiesaka pret grauzējiem izlikt indes, jo tās ir lēnas iedarbības. Grauzēji, kuri saindējušies ar tām, kļūst bīstami arī tuvējā apkārtnē lidojošiem vai skrienošiem plēsējiem. Saķerot šādu laupījumu, tālāk tiek indēts plēsoņa. Lai pievilinātu un izķertu grauzējus, labāk izmantot slazdus, izliekot tajos ēsmu.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Katrs mazais kukainītis ir derīgs ,tikai viņu nedrīkst savairoties par daudz ,tad rodas visādas problēmas.Taču daba jau pati visu regulē ,ja kādu gadu kādi par daudz ,nākošajā daba pati samazina ,ja tik cilvēks nerada kādus nedabiskus apstākļus un neizjauc dabiskos procesus. Tās pašas mežacūkas ,saradās par daudz un tāpēc tas mēris uzradās , kad lielākā daļa izmirs un pāris veselejām vairs nebūs iespējas satikties ar slimajām ,mēris beigsies, Slimās izmirs un vis. Pāris palikušās pamazām atjaunos populāciju un vis atkal ies nākošo ciklu

Cūku mēris neārstējams, bizness atjaunojams (4)Cilvēciskais faktors spēj pārvarēt ikvienu biodrošības barjeru
Sāk kriminālprocesu par cūku inficēšanos ar ĀCM Krimuldas saimniecībā (2)Valsts policija (VP) sākusi kriminālprocesu par Krimuldas novada saimniecības "Rukas" audzēto cūku inficēšanos ar Āfrikas cūku mēri (ĀCM).
Mājsaimniecības neizmanto iespējas samazināt elektrības rēķinus un maksā vairāk (19)Elektrību tērējam vairāk, mājsaimniecības aizvien neizmanto iespējas samazināt rēķinus
Pasaulē
Latvijā decembrī bijusi trešā lielākā gada inflācija ES Latvijā pagājušā gada decembrī, salīdzinot ar 2015.gada pēdējo mēnesi, bija trešais augstākais inflācijas rādītājs Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu, liecina trešdien publiskotie ES statistikas biroja "Eurostat" dati.
Draugiem Facebook Twitter Google+