Viedokļi
Feļetoni

Egils Līcītis: Lembergs zem auļojošu zirgu pakaviem 16

Ventspils papīra naudas zīme – Venti. Foto – LETA

Pirms pašvaldību vēlēšanām publikas piesaistīšanā lielākā rezonanse ir Ģirta Valda Kristovska mājās pārnākšanai Ventspilī, kur bijušais ministrs sacentīsies ar Aivaru Lembergu par pilsētas galvas amatu.

Citviet cīņā par mēra zelta ķēdi un zupaskausu esošā municipālā vara panākumus atkārtos kā vieglā dejas solī pa miesta diskotēku, Ventas pilsētā gaidāms psiholoģiskais trilleris ar sīvu pretimstāvēšanu un asiem pavērsieniem. Diemžēl nav jākonsultējas pat ne ar pieciem bijušajiem Augstākās tiesas tiesnešiem vai vienu pieredzējušu futbola arbitru, lai prognozētu, cik ļoti bēdīgi un sāpīgi Lemberga kungam var beigties mačošanās – ar Kristovska solīto “režīma demontāžu”.

Raugi, par tā saukto oligarhu dēvētais neliela auguma hūtes vīrs tik ilgstoši bijis par galveno cilvēku, ka šķiet jau tūkstoš gadu vecs! Tik traki nav. Aivars ir kādu strēķi jaunāks, un pret mūžību 28 valdīšanas gadi ir sekundes. Tomēr mūsdienu sabiedrībai, kur ar vecāku cilvēku godāšanu ir problēmas, Lembergpapus liekas kas muzejisks un arhivējams no aizvēstures.

Ventspilnieks ir neskaitāmos politiskos pasūtījumos represētais, piedzīvojis eksekūcijas no miljardiera Sorosa puses, un izvirzītas smagas apsūdzības, kur, pēc Lemberga domām, viņš netaisnīgi un bez vainas vajāts, bet kā par skādi tiesa var būt citos ieskatos, sverot pierādījumu smagumu. Un sprieduma nolasīšana laikam gan nav aiz kalniem. Tāpēc oponenti piedziedās pilsētniekiem pilnas ausis, ka nevajag izvēlēties sūnu vecīti sinepju krāsas biksās, ka pilsētai būs apgrūtinājumi un zustin zudusi reputācija, ja kungu ieliks tuptūzī, – kas tad vadīs Ventspili un vai kopības sajūta ar vēlētājiem nebūs pārāk grūti panākama. Ak vai, Aivaru nodarvos par retrogrādu! Tas pat iecietīgiem bijušajiem piekritējiem liks svērties apcerīgās pārdomās, vai kaut aiz humāniem apsvērumiem sirmgalvim ar dzīves rudenī uzgūlušiem gadiem nav jādod atvilkt elpu? Kālab viņam gadīties neiežēlināmā, spēka lietošanā nepārspējamā Kristovska ceļā, kur trauc auļojoši, nevaldāmi, ar adrenalīnu uzkurināti zirgi?

Latviešiem tuvākā laikā vēl netiks aiztaupītas Aivara Lemberga videouzstāšanās, kas tradicionāli ieturētas mazliet teatrālā manierē un caurvītas ar mutuļojošu fantāziju par visu, ko pilsētas galvam uzticējusi šalkojošā Baltijas jūra. Ventspilnieks arvien rosījies kā insaiders arī valsts mēroga politikā, bet taisni pašlaik nereti izpelnījies citu pašvaldību kolēģu dusmas, ka lauvas tiesu līdzekļu aizvilcis uz savu komūnu. Līdz ar to agrāk glums un grūti satverams aiz apkakles kā Puzes ezera vēdzele, vecumdienās Lemberga kungs kļuvis ievainojamāks un vieglāk apšaudāms mērķis.

Helmūts Kols nebija neko darījis pāri vācu tautai. Otrādi – pabarojis ar desiņām un sinepēm, bet iemīļotā kanclera 16 valdīšanas gadi vēlētājiem lika izlemt, ka herr Kols par ilgu aizsēdējies. Pienācis gulētiešanas laiks. Aivaronkulis arī izslavēts labdaris, bet tieši tāpat apdraudēts, ka pārakmeņojies pie varas. Sak, lai nāk vietā cits, jauneklīgāks, ar vīrestības spēku, kas mainītu iekonservēto estētiku un sistēmu.

Iztēlojieties priekšvēlēšanu ainavu kā koncertdarbību. Lūk, Kristovskis anonsē muzicēšanu, jauno talantu sarakstu kā unikālu, fantastisku koncertzāli, kuru gribēs apmeklēt sajūsmināti klausītāji, saucot – o, cik lieliska vieta! Turpretī Lemberga izdalītās biļetes uz veco nomelnējušo izrāžu namu, kur spēlē viens cilvēks orķestris kā sitamo instrumentu virtozaurs, pijolnieks un pūtējs, neņems pat par velti, aizbildinoties – ai, tas no jau nospēlētām platēm, vairs nav mākslinieciski augstā un laikmetīgā līmenī.

Jautājums ir hamletisks. Būt vai nebūt? “Latvijai un Ventspilij” nav par vēlu koncentrēties labā, heroizētā, bet laika skrejā apdilušā talismana atpestīšanai no saraksta 1. numura sakām. Pasargāt paveco vīru no uzbrūkošā Ģirta un no liekas nervozitātes. Partijā ir krietni līdzstrādnieki, kam bruģēt ceļu uz karjeru, spēkojoties par mēra vietu. Āre, dakteris Daudze – kas viņam kait kā mantiniekam? Dana Reizniece-Ozola – cepumiņš balsotājiem. Bet arī tad pirmsvēlēšanu derību cienītājiem stipri jāuzmanās, pirms paspēlēt grūti krātos ventus.

LA.lv