Foto: Anetes Vanaga

Desmit interesanti fakti par Ivara Selecka dokumentālo filmu “Turpinājums” 1

Jau pavisam drīz, 22. martā, savu debiju uz lielajiem ekrāniem piedzīvos kino klasiķa Ivara Selecka dokumentālā filma “Turpinājums”, kas būs pirmā daļa no ieplānotā ilgtermiņa kino vērojuma cikla par pieciem varoņiem – Latvijā dzimušiem bērniem. Lūk, 10 interesanti fakti par filmas ideju, filmēšanas procesu, pašu režisoru un dokumentālās filmas dalībniekiem.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 156
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli”
Lasīt citas ziņas

1. Filmas varoņu atlasē piedalījušies 230 bērni
Lai atrastu piecus filmas varoņus, tika veikti vērienīgi meklējumi. Tika aptaujāti 230 bērni no 40 bērnudārziem un 15 novadiem. Atlases procesu vadīja sociālantropoloģe Dace Dzenovska, kas uzklausīja katra bērna stāstu.

2. Vairāk nekā 500 stundu materiāla
Lai gan filma ir vien 95 minūtes gara, katrs tās dalībnieks tika filmēts vairāk nekā 100 stundas. Tika filmētas gan bērnu pārdomas, sapņi par nākotni, gan atspoguļotas pirmās skolas dienas sajūtas un attiecības ģimenē. Katram skatītājam būs iespēja redzēt, kas notiek bērna prātā, uzsākot skolas gaitas. Safilmētais materiāls tiks saglabāts un izmantots, veidojot nākamās filmas daļas.

CITI ŠOBRĪD LASA

3. Kinoprojekts divu gadu garumā
Filma “Turpinājums” tika veidota divus gadus. Filmēšana pie bērniem un viņu ģimenēm kopumā norisinājās 70 dienas, sekojot līdzi visu piecu galveno varoņu ikdienas gaitām un piedzīvojumiem.

4. Filmēšanas laikā nobraukti teju 16 000 km
Katrs no filmas varoņiem dzīvo savā Latvijas novadā. Anastasija dzīvo Latgalē Stoļerovas pagastā, Anete ar vecmāmiņu dzīvo Vecpiebalgā, Gļebs un Zane dzīvo Rīgā, bet Kārlis dzīvo Kusas ciemā, netālu no Madonas. Lai apciemotu visus varoņus, filmas veidotāji veikuši gandrīz 16 000 km. Viņi atzīst, ka “Turpinājums” filmēšana bijis lielisks iemesls apceļot Latviju.

5. Par filmēšanu jāmaksā!
…bet ar darbu! Piemēram, filmējot Anastasiju Stoļerovā, filmēšanas grupai nācās piedalīties arī lauku darbos, palīdzot Anastasijas mammai uzrakt kartupeļu lauku.

6. Perfekcionists Seleckis
Režisors Ivars Seleckis ir talantīgs sava amata pratējs un ļoti lielu uzmanību pievērš uzmanību detaļām. Filmējot “Turpinājumu”, Seleckis vēlējās, lai filmā tiktu iekļauts kadrs ar dzērvēm, kas lido uz siltajām zemēm. Turklāt šiem putniem bija jālido kāsī un ne citādāk. Lai piepildītu šo režisora vēlmi, kadri ar dzērvēm tika filmēti četras reizes.

7. Filma nr. 32
Režisora un operatora Ivara Selecka daiļrade ir filmām bagāta. “Turpinājums” ir Latvijas dokumentālā kino klasiķa Ivara Selecka 32. režisētā filma, tomēr tā ir pirmā filma, ko režisors veidojis par bērniem. Liela daļa no Ivara Selecka veidotajām filmām pieskaitāma Latvijas kinovēstures zelta fondam, piemēram, viņa filma “Šķērsiela” (1988) saņēmusi trīs prestižākās dokumentālā kino balvas pasaulē. Lai gan izcilais režisors jau ir cienījamā vecumā – Seleckim ir jau 83 gadu, viņš turpina filmēt. Zīmīgi, ka 80. jubilejas gadā režisors saņēmis Nacionālā filmu festivāla Lielais Kristaps balvu par mūža ieguldījumu kinomākslā.

Reklāma
Reklāma

8. Filmas veidotāju grupā – desmit operatori
Lai iemūžinātu katra galvenā varoņa ikdienu piecās dažādās Latvijas vietās, galvenā operatora Valda Celmiņa virsvadībā darbojās vēl papildu deviņi operatori. Gan 1. septembrī, gan liecību izsniegšanas pasākumos mācību gada noslēgumā, kas notiek paralēli visās skolās, katru filmas varoni filmēja cits operators.

9. Vecākais kinorežisors Latvijā
83 gadu vecumā Ivars Seleckis ir vecākais Latvijā strādājošais kinorežisors. Viņš ir viens no Latvijas dokumentālā kino klasiķiem, leģendārās Rīgas poētiskā dokumentālā kino skolas pamatlicējiem. Ieguvis pārtikas tehnologa izglītību, taču jau 1958. gadā sācis strādāt Rīgas kinostudijā par operatora asistentu un 1966. gadā ieguvis kinooperatora izglītību Maskavas kino institūtā, bet 1968. gadā debitējis kā dokumentālā kino režisors.

10. Ilgais ceļš… kalnos
Režisoram Ivaram Seleckim bija ļoti svarīgi filmā parādīt Latvijas dabas dažādību. Lai uzfilmētu Latvijai raksturīgākos dabas skatus, filmēšanas komanda apbraukājusi ap 30 kalnu, to vidū Gaiziņkalnu, Brežģa kalnu, Klēts kalnu, Zaļo kalnu, Bākūzi, Elkas kalnu. Vestienas novadā vien komanda apskatīja vismaz 20 kalnus. Lai gan Latvija tiek uzskatīta par līdzenumu un tīrumu zemi, tomēr filmēšanas grupa apliecina, ka pakalnu Latvijā netrūkst.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.