×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.2°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
17. septembris, 2013
Drukāt

Desmit klusas minūtes

Foto - Juris KalniņšFoto - Juris Kalniņš

Latvijas vīriešu basketbola izlasei pie četrām uzvarām Eiropas čempionāta finālturnīrā Slovēnijā izdevās tikt vien otro reizi. Iepriekšējā reize bija 1939. gadā. 


Iespējams, šī ir interesantākā Latvijas izlase jaunāko laiku vēsturē, un šīs četras uzvaras tai piešķir arī labākās godu. Komanda uz Eiropas čempionātu devās nevis skaitīt pretinieku zvaigznes, bet gan cīnīties par uzvarām. Tādas bija, un pašu rokām tika izcīnīta arī iespēja nokļūt ceturtdaļfinālā. Lai komandas spēlei uzsauktu “bravo”, pietrūka pēdējā soļa – uzvaras pret Beļģijas izlasi (56:60), kas, nešaubos, citvakar tiktu samalta miltos. Kādēļ mūsējie parādīja savu sliktāko spēli tieši svarīgākajā mačā? Kur pazuda komandas pārliecība un līderu uzņēmība? Pagaidām uz šiem jautājumiem nav skaidras atbildes, un diezin vai būs tuvākajā laikā.

“Gatavošanās nebija citāda kā pirms citām spēlēm, kurās visi plāni vairāk vai mazāk nostrādāja,” stāsta Latvijas izlases galvenais treneris Ainārs Bagatskis. “Centāmies atslogot basketbolistus, jo tāpat bija skaidrs, ka viņi paši domā par spēles svarīgumu. Jautājums bija, kā šo spiedienu izturēt, sadzīvot ar to. Beļģijas izlase ne ar ko nepārsteidza. Pieredzējusi komanda, kas zina, kā spēlēt basketbolu, turklāt to darīt varēja bez spiediena – tā, kā prot. No mūsu puses daudzi argumenti nostrādāja. Uzvarējām cīņā pie groziem, izcīnījām 17 bumbas pie pretinieku groza, biežāk nobloķējām viņu metienus nekā viņi mūsējos, izmetām par 20 reizēm vairāk. Tikai tāds sīkums kā zemais realizācijas procents… Basketbolā vari spēlēt aizsardzībā, cik vien labi iespējams, bet, ja nedabūsi bumbu grozā, neuzvarēsi. Nevar teikt, ka netikām pie brīviem metieniem, taču paši bijām uzvilkti, nemācējām būt atbrīvoti, sadzīvot ar spiedienu. Varbūt mērķis, ko sev izvirzījām, bija pārāk augsts. Smagi. Zaudējuma skaņa ir klusums, un ģērbtuvē tas valdīja desmit minūtes. Labāk tādus brīžus nepiedzīvot. Kad mazliet nomierināsimies, sapratīsim, ka esam paveikuši labu darbu un par bilanci nav jākaunas. Netikām ceturtdaļfinālā, kur varējām būt. Mums joprojām ir jauna komanda, puišiem šī bija lieliska skola ar izredzēm pēc diviem gadiem nospēlēt labāk.”

Jānis Blūms: “Kādam jāuzņemas atbildība, un es kā komandas kapteinis to uzņemos. Komandu it kā noskaņoju normāli, bet kaut kas nesanāca. Šoreiz vajadzēja uzvarēt un lauzt stereotipu, ka svarīgās spēlēs mums tas neizdodas. Ceturtdaļfinālam bijām tik tuvu kā vēl nekad. Visi izdarījuši labu darbu, ne tikai spēlētāji, bet arī treneri, dakteri un pārējais izlases personāls. Šajā čempionātā mums bija laba komanda, taču beigās nepaveicās. Pirms diviem gadiem Lietuvā tika sperts solis nākotnei, šis čempionāts pierādīja, ka varam spēlēt labi, bet nākamais jau varētu būt šīs komandas čempionāts.”

Eiropas čempionāta ceturtdaļfinālā no E grupas iekļuva Serbijas, Lietuvas, Francijas un Ukrainas izlases. F grupā labāko kvartets kļuva zināms vakar. Kā jau bija sagaidāms, svētdien lietuvieši pārspēja ukraiņus, kas mūsu zaudējumu beļģiem padara vēl sāpīgāku. Ceturtdaļfināls un cīņa par vienu no sešām ceļazīmēm uz pasaules čempionātu šķita rokas stiepiena attālumā. Kad tik tuvu būsim atkal? Pēc tā, kas notika Slovēnijā un mūsu jaunatnes basketbola izlašu lieliskās vasaras esmu pārliecināts – pavisam drīz.

 

Basketbols

EIROPAS ČEMPIONĀTS, E GRUPA

* Lietuva – Ukraina 70:63 (18:13, 32:30, 48:46).

* Serbija – Francija 77:65 (19:17, 38:31, 60:51).

Turnīra beigās: 1. Serbija 4-1, 2. Lietuva 4-1, 3. Francija 3-2, 4. Ukraina 2-3, 5. Beļģija 1-4. 6. Latvija 1-4.

F grupā pirms vakardienas spēlēm Horvātija – Grieķija, Itālija – Spānija un Somija – Slovēnija: 1. Horvātija 3-1, 2. Slovēnija 3-1, 3. Itālija 2-2, 4. Spānija 2-2, 5. Somija 1-3, 6. Grieķija 1-3.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+