Reuters/Scanpix

Desmitgades labākajā čempionātā Latvija apstājas pret zviedriem 0

Latvijas hokeja izlase ceturtdien Kopenhāgenā pasaules čempionāta ceturtdaļfinālā spraigā cīņā ar 2:3 (0:0, 1:1, 1:2) piekāpās Zviedrijas valstsvienībai, kas šajās meistarsacīkstēs aizstāv pērn izcīnīto titulu.

Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi

Līdz ar to Latvija noslēgusi šo pasaules čempionātu astotajā vietā.

Latvijas izlases rindās vārtus šajā mačā iemeta Teodors Bļugers un Rūdolfs Balcers, kamēr zviedriem izcēlās Filips Fošbergs, Viktors Arvidsons un Olivers Ēkmans-Lāšons

Lai arī jau pašā spēles sākumā Zviedrijas izlase nedaudz iespieda Latviju savā aizsardzības zonā, komandas sākotnēji neizcēlās ar bīstamiem momentiem un skatāmu hokeju. Tas bija vairāk piesardzīgs, bet pēc neliela zviedru spiediena Latvijas valstsvienība ieguva lielāku ripas kontroli. Tiesa, pirmais periods turpinājās līdzīgā garā, jo gan Latvija, gan Zviedrija spēlēja uzmanīgi, cenšoties nepieļaut kļūdas.

Zviedrijas valstsvienība pirmajā trešdaļā izcēlās ar pāris metieniem, taču droši vārtos spēlēja Elvis Merzļikins. Pirmais periods arī noslēdzās bez gūtiem vārtiem, bet metienu attiecība bija 4:3 par labu Zviedrijai.

Otrā trešdaļa abu komandu izpildījumā jau bija krietni citādāka, bet periodu ar ļoti aktīvu spēli iesāka Zviedrija, iespiežot pretinieku savā aizsardzības zonā, tomēr teicams vārtos bija Merzļikins. Līdzīgi kā pirmajā spēles daļā, arī šoreiz Latvija izturēja un sāka kontrolēt ripu arvien vairāk. Mača 25.minūtē pie Latvijas vārtiem gan bija ļoti bīstama epizode – pēc Gustava Nīkvista pielabotā metiena ripa teju nonāca vārtos, tomēr komandu no vārtu zaudējuma izglāba Bļugers.

Mirkli vēlāk Zviedrijas hokejisti gan atklāja spēles rezultātu. Zviedri atkal bija iespieduši Latviju tās zonā, kas vainagojās panākumiem – Merzļikins neredzēja Fošberga metienu no distances, ripai nonākot vārtos. Bobs Hārtlijs gan pēc tam aicināja tiesnešus izvērtēt videoatkārtojumu, vai netika pārkāpti noteikumi pret Latvijas vārtsargu. Pāris minūtes vēlāk zviedri nopelnīja pirmo noraidījumu šajā mačā, pārkāpjot skaitlisko sastāvu, tomēr neko bīstamu Latvija vairākuma laikā neizveidoja.

Turpinājumā pāris labas iespējas gūt vārtus bija Zviedrijai, tomēr atkal teicami vārtos spēlēja Merzļikins, bet 32.minūtē lieliska iespēja panākt neizšķirtu bija Guntim Galviņam, taču viņš neizmantoja izcilu Ronalda Ķēniņa piespēli uz tukšiem vārtiem. Tiesa, jau nākamajā uzbrukumā rezultāts kļuva neizšķirts, kad lieliskā ātrumā zviedru aizsardzības zonā ielauzās Bļugers, ar precīzu metienu panākot 1:1.

Zviedrijas izlases hokejisti pēc šāda pavērsiena sāka nervozēt, kā rezultātā īsā laikā viņi sapelnīja divus noraidījumus pēc kārtas. Tas Latvijai teju divas minūtes ļāva spēlēt lielajā vairākumā. Lai arī situācija pie zviedru vārtiem vairākkārt tika saasināta, teicams vārtos bija Andešs Nilsons, kurš glāba pēc Indraša, Bukarta un Ābola metieniem. Tiesa, divas minūtes pēc lielā vairākuma neizmantošanas Latvija atkal ieguva tiesības spēlēt vairākumā, kura izskaņā pēc Roberta Bukarta asas piespēles ripa no zviedru hokejista gandrīz nonāca vārtos, taču glābējs atkal bija Nilsons.

Pēdējā otrā perioda minūtē Latvijas izlasei bija vēl pāris labas iespējas izvirzīties vadībā, tomēr ar metieniem Nilsons tika galā.

Jau pašā trešās trešdaļas sākumā Zviedrijas hokejisti atguva vadību, kad partnera metienu no zilās līnijas skaisti pielaboja Arvidsons. Minūti vēlāk ripa nonāca arī Zviedrijas vārtos, taču vārtu guvums ieskaitīts netika, jo Vitālijs Pavlovs traucēja pretinieku vārtsargam Nilsonam, taču pirms tam zviedri bija nopelnījuši kārtējo noraidījumu.

Arī šoreiz Latvijas valstsvienība viena hokejista pārsvaru neizmantoja, bet neilgi pēc tam pie pirmā noraidījuma mačā tika arī Latvija, jo par pretinieka turēšanu divas minūtes saņēma Rodrigo Ābols. Mazākumā Zviedrijas hokejisti radīja pamatīgus karuseļus pie pretinieku vārtiem, Merzļikinam vairākkārt glābjot no vārtu zaudējuma, tomēr vienā situācijā viņš bija bezspēcīgs – vārtsargam neizdevās piespiest ripu pie ledus, un pamatīgā burzmā 3:1 panāca Ēkmans-Lāšons.

Turpinājums bija līdzīgs, jo zviedri joprojām radīja pamatīgu spiedienu uz Latvijas vārtiem, pamatīgi nopūloties Merzļikinam, tomēr vienā no pretuzbrukumiem rezultāta starpību izdevās samazināt līdz minimumam, kad 51.minūtē šķietami vienkārši metienu izpildīja Balcers, bet viņa planējošu raidījumu Nilsons nespēja tvert.

Noslēdzošajās pamatlaika minūtēs Latvijas hokejisti centās mainīt spēles ritējumu un arvien vairāk domāja par pretinieku vārtu iekarošanu. Lai arī zviedri sekmīgi aizsargājās, Latvijas komandai pēc Merzļikina nomainīšanas pret sesto laukuma spēlētāju izdevās iespiest pretiniekus viņu zonā, bet panākt neizšķirtu neizdevās par spīti teicamai Ķēniņa iespējai, taču viņa metiens tika bloķēts.

Zviedrijas hokejisti šajā pasaules čempionātā izcīnījuši uzvaras visās astoņās spēlēs.

Līdz ar to Zviedrija pasaules čempionāta pusfinālā tiksies ar ASV hokejistiem, kuri savā ceturtdaļfināla cīņā ceturtdien ar 3:2 (2:0, 0:2, 1:0) pārspēja Čehiju.

Iepriekšējo reizi pasaules čempionāta ceturtdaļfinālā Latvijas izlase piedalījās 2009.gadā, kad Šveicē atkārtoja savu visu laiku labāko rezultātu un ierindojās septītajā vietā. Šāds sasniegums Latvijas izlasei padevies arī 1997. un 2004.gadā.

Pērn tika gūta desmitā vieta, bet vēl pirms tam, kad Latviju attiecīgi 2015.gadā vadīja Aleksandrs Beļavskis, bet 2016.gadā Leonīds Beresņevs, tā ieņēma 13.vietu, savukārt vēl pirms tam trīs čempionātos Teda Nolana vadībā Latvija 2012.gadā bija desmitā, bet nākamajos divos gados ieņēma 11.pozīciju.