Kultūra
Mūzika

Desmitajā vietā – “Mēmā dziesma”. Kuras ir iedvesmojošākās latviešu dziesmas? Uzzini un noklausies!0

Foto: LTV/Mārcis Gaujenietis

Jau svētdien, 18. novembrī, Latvijas Televīzijas (LTV) un Radio SWH ēterā izskanēs gadsimta desmit būtiskākās un iedvesmojošākās dziesmas, atgādina LTV.

Pērn Radio SWH izveidoja interneta aptauju, kurā ikviens varēja pieteikt savas nozīmīgākās latviešu dziesmas, kas tapušas laika posmā no 1918. līdz 2018. gadam. Tad norisinājās tautas balsojums, bet, sākot no šī gada jūnija, Radio SWH reizi nedēļā no 100. vietas atklāja topā iekļuvušās dziesmas.

“Vakar Radio SWH ēterā tika paziņotas dziesmas, kas LVTOP100 aptaujā ieņēmušas pirmās piecas vietas, līdz ar to nu zināmas visas simts dziesmas, ko pati tauta aptaujā atzinusi par sev svarīgākajām un arī desmit nācijai svarīgākās dziesmas, kas izskanēs 18. novembra koncertā un kurās meklējams mūsu kopības kods,” stāsta LTV komunikāciju speciāliste Krista Luīze Priedīte.

Ar jaudīgiem, tautas un dziesmas spēku apliecinošiem priekšnesumiem uzstājās Renārs Kaupers, Viktors Lapčenoks, Ainars Virga, Intars Busulis, Ieva Akurātere, grupa “Menuets”, Mārtiņš Brauns un citi mūziķi.

Kopā ar mūziķiem uz skatuves kāps arī kopkoris un orķestris, bet koncertu vadīs dzirkstošā TV dīva Dagmāra Legante un Radio SWH valdes priekšsēdētājs Jānis Šipkēvics. Koncertā klausītāji dzirdēs gan tautas svarīgākās dziesmas klasiskā izpildījumā, gan dažus pārsteidzošus, taču ne mazāk uzrunājošus priekšnesumus.

Gadsimta nozīmīgākās latviešu dziesmas ir:

10. “Mēmā dziesma” (R. Pauls, J. Peters)

9. “Kalniem pāri” (J. Aišpurs, J. Aišpurs)

8. “Tik un tā” (U. Stabulnieks, M. Zālīte)

7. “Dziesma, ar ko tu sāksies?” (I. Kalniņš, V. Kalniņš)

6. “Manai tautai” (B. Ritmane, A. Ritmanis)

5. “Viņi dejoja vienu vasaru” (I. Kalniņš, M. Čaklais)

4. “Pie dieviņa gari galdi” (tautasdziesma)

3. “Mana dziesma” (R. Kaupers, R. Kaupers un I. Cipe)

2. “Dzimtā valoda” (A. Virga, G. Vieru (atdzejojis I. Ziedonis))

1. “Saule, Pērkons, Daugava” (M. Brauns, Rainis)

Krāšņā svētku koncerta kopkori veidos Jāzepa Mediņa Rīgas 1. mūzikas skolas zēnu koris, LU jauktais koris “Juventus” un LU kamerkoris “DeCoro” diriģenta Romāna Vanaga vadībā. Koncertu papildinās videostāsti, kas atklās atklāsies, kā šīs spēka dziesmas tapušas, ko par tām saka to autori, izpildītāji, cilvēki, kas smēluši spēku to melodijās un vārdos.

Par dziesmas nozīmi nācijas un pašu dzīvē runās Vaira Vīķe-Freiberga, Dita Lūriņa, Imants Kalniņš, Ojārs Rubenis un citi.

LA.lv