Pasaulē
Vēsture

Desmitgades atklājums Portugālē – 400 gadus sens kuģa vraks0

Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Veicot Težu upes grīvas izpētes darbus, speciālisti septembrī uzdūrušies ap 400 gadus senam kuģa vrakam, ko portugāļu arheologi jau nosaukuši par “desmitgades lielāko atklājumu”, vēsta BBC.

Burinieks, spriežot pēc tā kravas, datējams ar laika posmu starp 1575. un 1625. gadu, kad Portugāle bija koloniāla lielvalsts, kura guva pasakainu peļņu, apgādājot Eiropu ar garšvielām un eksotiskām precēm no Dienvidaustrumāzijas.

Simts metru garais kuģis atrodas 12 metrus zem ūdens netālu no Kaškaišas pilsētas pie Lisabonas. Tas bijis piekrauts pipariem, kauri gliemežvākiem (maksāšanas līdzeklis vergu tirdzniecībā) un ķīniešu porcelāna traukiem. Kā izskatās, burinieks atgriezies no Indijas.

Saistītie raksti

Vraks ir ļoti labi saglabājies, un par tā piederību liecina Portugāles karalistes ģerbonis uz bronzas lielgabaliem. “No kultūras mantojuma viedokļa tas ir desmitgades atklājums, bet Portugālei – visu laiku nozīmīgākais atradums,” aģentūrai “Reuters” izteicies zemūdens arheoloģiskās ekspedīcijas vadītājs Žorže Freire.

Težu upes grīvas un tāpat nogrimušā kuģa izpēti kopīgiem spēkiem īsteno Kaškaišas pašvaldība, Portugāles valdība, valsts jūras kara flote un Lisabonas Jaunā universitāte (Universidade Nova de Lisboa). Amatpersonas norāda, ka Težu grīva jau izsenis bijusi pazīstama kā daudzu kuģi bojāejas vieta, un pēdējais atradums to tikai lieku reizi apstiprina.

LA.lv