×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.4°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
20. janvāris, 2016
Drukāt

Par 2016. gada dzīvnieku izvēlēts āpsis. Kas ir pārējie astoņi šī gada dabas brīnumi? (2)

1. Gada dzīvnieks

1no9
Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Dabas biedrību izvirzītie gada simboli atgādina par Latvijas dabas bagātībām, kas bieži vien mūsu pašu dēļ ir apdraudētas un atrodamas uz iznīcības robežas. “Latvijas Avīze” apkopojusi vienā ceļvedī deviņus šī gada dabas simbolus, ļaujot dabas norišu izzināšanā iesaistīties katram. Ja ieraugi dabā kādu no šiem brīnumiem, nepaej garām, bet pastāsti par savu atradumu dabas sargiem! Pagaidām vēl daudzu valstu iedzīvotāji apskauž Latvijas iedzīvotājus mūsu zaļās, neskartās dabas dēļ, mums jācenšas dzīvot tā, lai tā būtu arī nākamajā, aiznākamajā gadā un vienmēr.

Āpsis – ēd sliekas un sēnes

Šodien Latvijas Dabas muzejs nominēs 2016. gada dzīvnieku – āpsi. Šis mazais sermuļu dzimtas pārstāvis cilvēkam galvenokārt pamanāms tikai krēslas stundās, naktīs vai arī tad, kad gadījies saskrieties ar kādu auto uz ceļa. Dānijā āpsis ir aizsargājams dzīvnieks, Latvijā tas pagaidām sastopams visā teritorijā.

Āpši ir aktīvi naktī, bet dienas pavada savās alu sistēmās – plašā tuneļu tīklā, kas izrakts labi drenētā zemē, visbiežāk smilšainos pakalniņos, un var aizņemt pat ceturtdaļu hektāra. Āpsim ir slikta redze, barības meklējumos tas paļaujas uz labo ožu un dzirdi. Viņa iecienītākā ēdmaņa ir sliekas, nesmādē arī vardes, uz zemes ligzdojošus putnus un to olas, sēnes, ogas.

Tas ietilpst arī medījamo dzīvnieku sarakstā. Āpšus medī lielākoties vērtīgo tauku dēļ, ko izmanto tautas medicīnā. Medīt āpšus atļauts no 1. augusta līdz 31. martam.

 1. Gada dzīvnieks
 2. Gada gliemis
 3. Gada augs
 4. Gada sēne
 5. Gada putns
 6. Gada sūna
 7. Gada kukainis
 8. Gada dzīvotne
 9. Gada ģeovieta

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

 1. Bārkstainās mušmires nominēšana par Gada sēni 2016 jau paspējusi nest pirmos augļus: mikologi nupat saņēmuši ziņu par jaunu šī izcilā retuma atradni! Skat. aktualitāšu sadaļas Mikologu biedrības vietnē un privātajā senes.lv. Turpat ir arī daudzi Latvijā uzņemti šīs sēnes foto (sevišķi otrajā).

 2. Ir neprecīzi formulēta nominācija-gada dzīvnieks!Vai tad gliemis,putns un kukainis,nav dzīvnieki?Man, kā biologam, tas vienmēr šķiet kaitinoši.Vai nevarēja formulēt-gada zvērs,vai gada zīdītājs?

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +19.4
Alūksne +19.9
Daugavpils +15
Saldus +19
Liepāja +16.3
Jelgava +20
Ventspils +17.1
Limbaži +20
Madona +19
Rēzekne +18
Draugiem Facebook Twitter Google+