×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.6°C
Aleksis, Alekss, Aleksejs
Otrdiena, 17. jūlijs, 2018
20. janvāris, 2016
Drukāt

Par 2016. gada dzīvnieku izvēlēts āpsis. Kas ir pārējie astoņi šī gada dabas brīnumi? (2)

8. Gada dzīvotne

8no9
Foto - Aivars PetriņšFoto - Aivars Petriņš

Niedrājos jāveido kanāli, lai putniem ir kur nolaisties

Foto – Aivars Petriņš

Niedres ir sastopamas gandrīz katrā Latvijas ezerā, taču lielākie niedrāju masīvi ir izvietoti piejūras ezeros – piemēram, Engures, Papes, Kaņiera un citos. Niedrāji ir nozīmīga dzīvesvieta vairākām aizsargājamām putnu sugām, piemēram, lielajam dumpim, niedru lijai, mazajam ormanītim, bārdzīlītei un Seivi ķauķim. Ezeros ligzdojošajiem putniem un zivīm nozīmīga ir mozaīka – slēgtas un atklātas ūdens virsmas platības, kas samazinās ezeru aizaugšanas dēļ. Lai nepieļautu lielu vienlaidu niedrāju masīvu rašanos un atklātas ūdens virsmas apjoma sarukšanu, niedrājus ir nepieciešams apsaimniekot.

Viens no nozīmīgākajiem niedrāju apsaimniekošanas pasākumiem ir to fragmentēšana, veidojot kanālus, kas palielina robežzonu starp atklātu ūdeni un niedrāju. Šādās niedrāju un ūdens saskares zonās labprāt ligzdo lielais dumpis – kanālos tas dodas medīt zivis. Niedrāju ekosistēmā lielais dumpis ir uzskatāms par “lietussarga sugu”, tas nozīmē – ja tiek radīti šai sugai piemēroti dzīves apstākļi, vienlaikus tiek radīta piemērota dzīvesvide arī citām putnu, zivju, ūdensaugu, abinieku un bezmugurkaulnieku sugām. Tādēļ 2016. gadā Latvijas Dabas fonds, izvirzot par “Gada dzīvotni 2016” tieši niedrājus, vēlas vērst īpašu uzmanību uz niedrāju apsaimniekošanas pasākumiem, kas palielinātu putnu un zivju daudzveidību tajos.

2016. gadā Latvijas Dabas fonds aicinās interesentus doties klausīties vokalizējošo lielā dumpja tēviņu balsis. Skolēni varēs doties ekskursijā uz Engures ezera niedrājiem un Kaņiera ezera laipu. Ar tiešsaistes kameru varēs sekot līdzi norisēm ezera ekosistēmā, kā arī ziņot par niedrājos novērotajām putnu sugām dabas novērojumu portālā dabasdati.lv.

 1. Gada dzīvnieks
 2. Gada gliemis
 3. Gada augs
 4. Gada sēne
 5. Gada putns
 6. Gada sūna
 7. Gada kukainis
 8. Gada dzīvotne
 9. Gada ģeovieta

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

 1. Bārkstainās mušmires nominēšana par Gada sēni 2016 jau paspējusi nest pirmos augļus: mikologi nupat saņēmuši ziņu par jaunu šī izcilā retuma atradni! Skat. aktualitāšu sadaļas Mikologu biedrības vietnē un privātajā senes.lv. Turpat ir arī daudzi Latvijā uzņemti šīs sēnes foto (sevišķi otrajā).

 2. Ir neprecīzi formulēta nominācija-gada dzīvnieks!Vai tad gliemis,putns un kukainis,nav dzīvnieki?Man, kā biologam, tas vienmēr šķiet kaitinoši.Vai nevarēja formulēt-gada zvērs,vai gada zīdītājs?

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +24.6
Alūksne +23.2
Daugavpils +22.5
Saldus +22.7
Liepāja +24.3
Jelgava +22.4
Ventspils +18.8
Limbaži +23
Madona +23.7
Rēzekne +23.0
Draugiem Facebook Twitter Google+