Kultūra
Literatūra

Deviņi stāsti par latviešiem Amerikā: kā nezaudēt zemi zem kājām 16

Publicitātes attēls

Latvijas Nacionālajā bibliotēkā 7.decembrī tiks atvērta ASV dzīvojošās publicistes Tatjanas Žagares-Vītiņas grāmata “Neesam aizbēguši”, kas deviņos stāstos atklāj ASV dzīvojošu vai uzaugušu latviešu dzīvesstāstus, aģentūru LETA informēja pasākuma pārstāve Gundega Grīnberga.

Grāmata ne tikai ieskicē dažādu paaudžu pieredzi, dzīvojot trimdā, bet parāda, kā šo cilvēku dzīve aizved viņus atpakaļ pie Latvijas. Visi grāmatas varoņi pēc neatkarības atgūšanas aktīvi iesaistījušies Latvijas dzīvē, ziedojot savu laiku, zināšanas un līdzekļus, norādīja Grīnberga.

“Ko nozīmē apgalvojums “Es neesmu aizbēdzis no Latvijas”? Ko nozīmē dzīvot tādā, kā es to sev esmu nodēvējusi, bipolārā realitātē, kad īsti neesi savējais ne te, ne vairs arī Latvijā, kas mums – aizbraukušajiem – joprojām nozīmē tik daudz. Un tad gribas apliecināt, ka mēs neesam aizbēguši no Latvijas un neesam devušies egoistiskos labākas dzīves meklējumos. Tas ļauj nezaudēt būtisku savas identitātes daļu vai, kā mēdz teikt, nezaudēt zemi zem kājām,” par grāmatas ideju stāstīja Žagare-Vītiņa.

Starp grāmatas varoņiem ir komponiste Dace Apreāne un ārsts Uģis Gruntmanis, kurš strādā Teksasas Dienvidrietumu universitātes Medicīnas centrā.

Grīnberga skaidroja, ka Žagare-Vītiņa līdz 2005.gadam dzīvoja Latvijā, strādāja par filozofijas un kultūrvēstures skolotāju un darbojās žurnālistikā – radošajās apvienībās “Mistrus Media” un “Labvakar”, arī Latvijas Televīzijā. 2005.gadā pārcēlās uz dzīvi Mičiganas štatā ASV un raksta preses izdevumiem Latvijā. 2015.gadā iznāca autores pirmā grāmata “Sadzirdēti”. Zvannieku stāsti par Zvannieku mājām Latvijā, Cēsu pusē, kuras bez aprūpes atstātiem bērniem izveidojuši Sandra un Juris Cālīši.

Pasākuma sākums plānots plkst.17.

LA.lv