Praktiski
Mājas

Dezinficē telpu un attīra tās enerģētiku. Izvēlamies vaska sveces0


Īpašu noskaņu svētkiem piešķir vaska eglīšu svecītes. Cena – 0,55–0,60 eiro/gab.
Īpašu noskaņu svētkiem piešķir vaska eglīšu svecītes. Cena – 0,55–0,60 eiro/gab.
Foto – Uldis Muzikants

Kā nopirkt labas vaska sveces? Iegādājos tādas, kuras traki sprakšķēja, vaska pilieni sprāga uz visām pusēm. Varbūt tur ir kaitīgi ķīmiski piejaukumi? ZENTA Vaivaros

– Ja bišu vaska svece sprēgā, dūmo, strauji tek, vainojams no dažādiem biškopības piemaisījumiem neattīrīts vasks vai sliktas kvalitātes un nepiemērota resnuma dakts, – skaidro bitenieks Jānis Vainovskis, kuram ir pamatīga pieredze sveču liešanā. Tieši dakts (tās pareizs resnums, nostiprināšana) un vaska kvalitāte ir tā, ko iesācēji sveču liešanā dažkārt nevar nodrošināt. Šūnu plākšņu vai pat kosmētikas gatavošanai šāds vasks ir gana labs, bet svecēm neder.

Sveces ir triju veidu: lietās, tītās un mērcētās. Pagatavošanas tehnikas atšķiras, taču degšanas ilgums ir aptuveni vienāds.

Lai pierādītu savu sveču kvalitāti, veikalos un tirdziņos to darinātāji demonstrē sveces degšanu. Ja tā nesprakst, deg ar vienmērīgu liesmiņu, prece ir laba.

Sveci var arī pasmaržot, jo no vaska kvalitātes un glabāšanas vietas (vasks pievelk dažādas smakas) atkarīgs, vai tai būs vaskam raksturīgā saldenā smarža.

Ja tomēr gadījies nopirkt sprēgājošu sveci, nav vērts to turpināt dedzināt. Vasks var sprāgt tālu, turklāt pat trāpīt cilvēkam uz ādas vai apģērba. Vēlams šo sveci atdot atpakaļ gatavotājam un informēt viņu, ka radies brāķis.

Vaska sveces ir sveču karalienes. Tām piemīt spēja dezinficēt telpu, attīrīt tās enerģētiku. Ne velti tieši šīs sveces ir vispopulārākās dievnamos, turklāt to cenas nav daudz dārgākas par mākslīgajām.

Svecei degot nerodas vaska smarža, tā izgaro no šķidrā vaska, kas karstumā notecējis. Jo lielāka svece, jo vairāk tās smaržu jūt istabā. Vislabāk to var sajust, no āra ienākot telpā. Vaska smarža nav tik spēcīga kā mākslīgi aromatizētajām svecēm.

!!! Izkusušo vasku var savākt un izliet jaunu sveci.

Vaska svecēm izmanto resnāku, speciāli austu dakti. Tām degot rodas daudz lielāka gaisma un siltums, ar ko jārēķinās, izvēloties svečturus. Sevišķi ilgi degošās sveces sasniegs lielu karstumu līdz pašām degšanas beigām, tāpēc māla un stikla svečturi var sasprāgt.

Pēc sveces nopūšanas jāpaskatās, vai dakts pilnībā nodzisusi, jo dažkārt tā mēdz iedegties atkal.

Iegādājoties speciālos komplektiņus sveču pagatavošanai (vaska plāksnes un dakts), auklas resnums atbilst paredzētajai svecei. Nedrīkst taupīt loksnes un mēģināt no vienas plāksnes gatavot divas sveces, jo tai neatbildīs dakts resnums. Vaska plāksnes ap diegu tin pēc iespējas ciešāk.

Ir nopērkamas vaska sveces ar iekausētiem sausajiem ziediem. Tādas labāk izmantot tikai kā dekorus un nededzināt vai nodedzināt līdz vietai, kur sākas sausie ziedi, jo tie var aizsvilties.

Galerijas nosaukums
LA.lv