×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.5°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
28. jūnijs, 2016
Drukāt

Franks Gordons: Svin padomju propagandas centra 75. gadskārtu (31)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Franks Gordons

Krievijas Federācijas prezidents Vladimirs Putins nesen gari un plaši spriedelēja par žurnālistiku, runādams īpašā forumā, kas tika sasaukts Maskavā, atzīmējot īpatnēju jubileju: 75 gadi Staļina radītajai iestādei “Sovinform­bjuro”, t. i., PSRS informācijas biroju, kura mantinieces, kā tagad oficiāli paziņots, ir ziņu aģentūra “RIA Novosti” un MIA (starptautiskā informācijas aģentūra) “Rossija segodņa”, pasaulē pazīstama kā “Russia Today” jeb RT.

Divas dienas pēc tam kad Lielvācijas karaspēks uzsāka karagājienu pret PSRS, pārkāpjot “Molotova–Ribentropa robežu”, 1941. gada 24. jūnijā, ar Staļina pavēli tika nodibināts PSRS informācijas birojs, kas jau tad zināmā mērā attaisnoja nosaukumu “dezinformācijas birojs”. Tā bija Kremļa propagandas centrāle, kuras uzdevums bija iegalvot PSRS iedzīvotājiem un visai pasaulei, “kāda ir īstenība” gan frontē, gan aizmugurē. Tika mobilizēti visdaiļrunīgākie publicisti, visprasmīgākie tulki un, kā izteicies Staļins, “dvēseļu inženieri”.

Pēc PSRS sabrukuma informācijas biroja veterāni savos memuāros atklāja interesantas lietas: katru biroja biļetenu par stāvokli frontē, kas bija domāts kā Lielvācijas “Wehrmachtsbericht” pretsvars, pirms publikācijas parādīja Staļinam, kurš to laboja pēc savas iegribas. Kremlim traģiskajā 1941. gada vasarā, kad pilsētas cita pēc citas krita Hitlera divīziju rokās, par to tika paziņots, kad fronte jau bija pārvietojusies tālu uz austrumiem. Par Kijevas krišanu vispār netika ziņots…

Visprasmīgākais šā propagandas centra izveidē bija boļševiku partijas vecbiedrs Solomons Lozovskis, kurš to vadīja no 1945. līdz 1947. gadam. Drīz pēc vācu–padomju kara sākuma Staļins uzticēja viņam īpašu uzdevumu: nodibināt PSRS Ebreju antifašistisko komiteju (EAK), mobilizējot ietekmīgās ASV žīdu organizācijas karojošās PSRS morālam un, galvenais, materiālam atbalstam. EAK delegācija, kuras “zvaigzne” bija aktieris un režisors, Daugavpilī dzimušais Solomons Mihoelss, tika jūsmīgi sveikta Ņujorkā. Lozovskis Staļina uzdevumu bija spīdoši izpildījis. Taču trīs gadus pēc “Lielās uzvaras”, 1948. gada 12. janvārī, Staļins lika Mihoelsu nogalināt, inscenējot satiksmes negadījumu. Drīz visa EAK tika pasludināta par amerikāņu izlūkdienesta un vispasaules cionisma (lasi – žīdisma) aģentūru, un 1952. gada 12. augustā Solomons Lozovskis kopā ar EAK vadības locekļiem un vairākiem ebreju rakstniekiem tika nošauts.

Par to “Sovinformbjuro” 75 gadu jubilejas svinībās, protams, nebija teikts ne vārda. Toties Putins savā uzrunā neskopojās ar melīgu demagoģiju: “Nedrīkst būt situācija, ka kādam varas orgānam kāda informācija patīk un tā, lūk, jāaizstāv, bet, kad kaut kas nepatīk, tad šī informācija tūdaļ jāpulgo kā propaganda, kas kalpojot kādu konkrētu valstu interesēm.” Lieliski! Šie Putina viedie vārdi, šī trāpīgā analīze pilnībā attiecināma uz viņa paša milzīgo globālo dezinformācijas aparātu ar “Russia Today” priekšgalā.

Maijā tika atzīmēta cita jubileja: Viskrievijas valsts televīzijas un radio komitejas (VGTRK) dibināšanas 25. gadskārta, un te nu jārunā par šis komitejas vicedirektoru un konglomerāta “Russia Today” vadītāju Dmitriju Kiseļevu, kurš cenšas hipnotizēt Krievijas iedzīvotāju plašās masas, uzstājoties valsts TV pirmā kanāla raidījumā “Vesti ņedeļi” (“Nedēļas vēstis”). Viņš, būdams visai masīvs vīrišķis, reizēm gandrīz vai danco pa estrādi, rokas plātīdams un piesolot Vašingtonai ar visu Pentagonu pārtapšanu radioaktīvos pelnos (jā, bija tāds teikumiņš).

Dmitrijs Kiseļevs bieži sapinas melos un nereti tiek atmaskots. Taču tādas ķibeles viņu nemulsina. Viņš jūtas drošs savā amatā, vadot milzīgo “Russia Today” konglomerātu, kur citu starpā nodarbināti tūkstošiem interneta “troļļu”.

Lielvācijas propagandas ministram Jozefam Gebelsam, kurš darīja sev galu 1945. gada 1. maijā, pat sapņos nebūtu rādījies, ka Dmitrija Kiseļeva personā viņam izaugtu tik prasmīgs skolnieks ar pilnvarām, personālu un tehniskām ierīcēm, kas tālu pārsniedz Trešā reiha iespējas.

 

(Raksts publicēts avīzē ”Laiks”/”Brīvā Latvija”)

Pievienot komentāru

Komentāri (31)

 1. Kiseļevs nevada Russia Today

 2. Gordons pārtulkoja latviski Solžeņicina darbu par staļiniskajām Kazahstānas darba nometnēm, par to vien viņam lielais paldies!Viņš strādājis kopā ar daudziem latviešu žurnālistiem, un es nezinu , kad viņš būtu bijis melīgi netaisns pret Latviju. Šķiet, ka tieši taisnīguma idejas vārdā viņš pad.laikā Latviju pameta.lai viņam vēl ilgi spēks un veselība!

 3. Labi gan, ka Fr. Gordons nebaidās rakstīt patiesību, nevis akli aizstāv briesmīgākos noziedziniekus, ja tie ir viņa tautieši, kā to dara maskavas ž.īdi gan Latvijā, gan visur citur! Vēl izcilāks un drosmīgāks bija
  Naums Lifšics, kas no tribīnes publiski aizstāvēja latviešu leģionārus, skaidrojot sabiedrībai, ka tie bija drosmīgi frontinieki, nevis civilo bendes un ž.īdu šavēji, kā to nekaunīgi un nesaprotami nesodīti leģionārus skaļi apmelo 16.martā kremļa n.elieši, arī pamatā žīdu tautības ar Izraēlas zurofu priekšgalā.

 4. Labi gan, ka Fr. Gordons nebaidās rakstīt patiesību, nevis akli aizstāv briesmīgākos noziedziniekus, ja tie ir viņa tautieši, kā to dara maskavas žīdi gan Latvijā, gan visur citur! Vēl izcilāks un drosmīgāks bija
  Naums Lifšics, kas no tribīnes publiski aizstāvēja latviešu leģionārus, skaidrojot sabiedrībai, ka tie bija drosmīgi frontinieki, nevis civilo bendes un žīdu šavēji, kā to nekaunīgi un nesaprotami nesodīti leģionārus skaļi apmelo 16.martā kremļa nelieši, arī pamatā žīdu tautības ar Izraēlas zurofu priekšgalā.

 5. Atceros, kad pirms 40 gadiem nejauši gadījos komūnistu saietā un riktīgi msadzērušies, šāva ārā , ka padumju savieni’ba visu laiku iet uz postu un ņIRGĀJĀS , KA AVĪZĒS UN ŽURNĀLOS 99% IR TIKAI MELI UN 1% PATIESĪBAS UN UZ TO IELĒJA UN IEDZĒRA.
  Tās ir muļķības , ka komūinisti Latvijā ticēja visam bla, bla, bla toreiz. Bija izdevīgi izlikties un spēlēt piedāvāto rotaļu par KOMŪNISMU!

 6. Iespējams, ka pēc kāda laika to atcerēsies ka īpatnēju fenomenu cilvēces vēsturē. Iespējams, ka ne, jo šādas vienas sugas atpalikušās daļas psiholoģisko ietekmi ir grūti konstatēt. Bet nu jā, apsveicu, apsveicu! Bijāt interesanti un esat. Gan jau ka daudzi skolēni/studenti/ zinātnieki ir nopelnījusi uz jūsu rēķina.

 7. Nu kārtīgu žīdu, kas sevi par tādu arī atzīst ir liela cūcība lamāt par kautkādu savoku jevrēju, kā te pūkina .. izdarās. Cieņa Gordonam.

 8. Raksta autors aizmirsis pieminēt vēl vienu tautieti -Iļju Ērenburgu.

 9. tā kā tagad melo Volstrītas zaglēnu un saļašņu varza, ar Rotšildcūkām, šiem zaglīgajiem mēsliem, priekšgalā, tik smirdīgu vīraku nav kūpinājis neviens…

 10. jā, labi gan ka mēs nabaga ebrējiņus paglābām no vācu nacistiskajiem zemcilvēkiem, tikai tādi gordoni raksta trafaretas analfabētiskas ( par šekeli cerēji ka pietiks?) dumības , šis laikam pieslējies žīdfašisma novirzienam cionismā..

 11. Всё-таки изменяет чувство меры старому еврею. Ведь сам он по сути точно такой же пропагандист. Он же отлично знает и понимает, что инфорбюро было создано во время войны для управления информацией. И так было во всех странах, участвовавших в войне. Информацию контролировали везде, даже в Америке. А после горячей войны началась холодная, и пропагандисткие войны и не заканчивались никогда. Вот эти бесконечные наскоки на российскую пропаганду начинают надоедать уже. Ни дня без Путина. А как же западная пропаганда, а? Вот у нас информационный центр НАТО работает, в Эстонии центр кибербезопасности. Они же не дурака валяют, работают.
  А вообще, от слов Левитана «от Советского инфорбюро» у меня мороз по коже до сих пор.

 12. KREMĻA KRANČI GAUDO ! Atbildēt

  Krievnacistiem nepatīk ka Gordons runā patiesību.

  • Да где это видано, чтобы еврей правду то говорил?!

   • Если пропали, утеряны или украдены деньги, мудрые евреи говорят: «Спасибо, Господи, что взял деньгами!»
    См. 35 мудрых еврейских пословиц.

    • Вообще, еврейский юмор он особенный. Посмотрел. Мне вот эта понравилась: «Издали все люди неплохие.» и эта «Старея, человек видит хуже, но больше.»

   • Grafistam: tavs iemilotais levitans ari bija jevrejs – tatad vins esot melojis?

    • А то я не знал. Да только он не говорил от себя, он читал свои тексты с листа.

     • Nuja…lasīja gan. Vai tad intonācijai, lasīsānas ātrumam, balss modulācjai un tembram nav nozīmes? Tieši dēļ tā visa viņš tika izraudzīts šo ziņu lasišanai. Lasīja no lapiņas? Bet tas jau negarantē, ka viņš pats tur nekā nav no sevis pielicis. Tu jau pats arī “lasi no lapiņas”.

     • Если верить автору, то тексты визировал и правил сам Сталин. Так что я не думаю, что можно было вставить какую то отсебятину. А тембр, модуляции и прочее – так это чисто профессиональное мастерство.

     • Если верить автору, то тексты визировал и правил сам Сталин. Так что я не думаю, что можно было вставить какую то отсебятину. А тембр, модуляции и прочее – так это чисто профессиональное мастерство.

     • arī stalins bija žīds,cara gimeni noslepkavoja krievžidi,starp slepkavniekiem bija tikai viens krievs.To var uzzināt no Grigorija kļimova lekcijām.

 13. Visfundamentaalaikais jautaajums: cik reizes savaa muuzhaa speej cilveekbeerns mest savu kazhoku uz otru pusi?

 14. Putins, Staļins, Lozovskis, Gebelss, Kiseļevs – ko ta Gordons tāds “kautrīgs”, pašmāju propagandistus nemaz nepieminēs? Vēl tak’ kāds atceras Mavrika, Zālama un paša Franka darbošanos. Kāpēc nepadalīties pieredzētajā – jaunos censoņas nepamācīt?

Draugiem Facebook Twitter Google+