×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.6°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
3. decembris, 2016
Drukāt

Zigfrīds Dzedulis: Latvijas Saeima zemes tirgus aizsardzībai pārvilkusi svītru (11)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

“Esmu lepna par likuma grozījumiem zemes tirgus aizsardzībai,” tā Saeimas deputāte Laimdota Straujuma (“Vienotība”) lepojās ar ierobežojumiem lauksaimniecības zemes tirdzniecībā. Skaņi vārdi bira arī no citu politiķu mutēm. “Zemes iegādes noteikumi netiks grozīti. Mums jāgādā, un mēs to darīsim, lai zemi var nopirkt mūsu lauksaimnieki un lai tā paliek viņu īpašumā,” šī gada maijā teica Saeimas deputāts Valters Dambe (ZZS), atbildot uz manu jautājumu, vai pakļausimies Briseles ierēdņu prasībai tos grozīt. “Lauksaimniecība un lauksaimnieciskās produkcijas ražošana Latvijā ir viena no galvenajām nozarēm, kas balsta valsts ekonomisko attīstību. Atsakoties no šīs prasības, tā tiktu būtiski bremzēta,” tā atzina Saeimas deputāts Edvards Smiltēns (“Vienotība”), aizstāvot likumā noteiktās prasības zemes pircējiem.

Pirms pusgada Eiropas Komisija sāka pienākumu neizpildes procedūru pret Latviju, iebilstot pret prasību zemes pircējiem pēc lauksaimniecības izglītības. Pat nemēģinot kaut ko iebilst un bez ierunām pakļaujoties Briseles ierēdņu prasībai, Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas deputāti no likuma “Par zemes privatizāciju lauku apvidos” izsvītroja noteikumu zemes pircējam būt lauksaimniekam vai ar lauksaimniecības izglītību. Vakar tos apstiprināja arī Saeimas sēdē. Mūsu politiķi kārtējo reizi apliecinājuši, ka viņu teiktais ir tukša skaņa, solījumi nav ne graša vērti.

Šie ar lielu stīvēšanos, ārzemju uzpircēju starpnieku un zemes spekulantu klaju pretestību pirms diviem gadiem pieņemtie zemes iegādes noteikumi kalpoja būtībā tikai vienam mērķim – ierobežot iespēju dāņu, vācu un citu bagātāko valstu pilsoņiem, zviedru pensiju fondiem un Atlantijas okeāna pundursalās reģistrētām firmām nopirkt Latvijā zemi, kas joprojām maksā vairākkārt lētāk nekā viņu mītnes zemēs. Iznākumā zemes cenas tiek mākslīgi uzskrūvētas, padarot pašmāju zemniekiem tās nesamaksājamas. Šie noteikumi viesa cerību, ka Latvijas lielākā nacionālā bagātība pavisam netiks izpārdota ātras peļņas tīkotājiem.

Var tikai piekrist nu jau viņsaulē aizgājušā agronomijas doktora Artūra Boruka atziņai, ka neierobežotas zemes izpārdošanas sekas būs tādas, ka latvieši kļūs par algādžiem savā zemē. Par zemes īpašnieku gultu klājējiem, izēstu trauku mazgātājiem, tepiķu tīrītājiem. Vai tāda būs bezzemnieku valsts ekonomiskā attīstība?

Pats pārsteidzošākais, ka pusgada laikā ne Zemkopības ministrijā, ne Saeimā tā arī nav izdomāts nekas, kas varētu ierobežot ārzemnieku pircēju. Tā vietā Saeimas komisiju un tā dēvēto darba grupu sēdēs kopš maija ir izšķiests laiks debatēs par mazsvarīgiem sīkumiem. Īsāk sakot, pusgadu nopļāpāts.

Jā, bija Saeimas deputāta Armanda Krauzes (ZZS) mēģinājums ieviest noteikumu, ka zemes pircējam jāprot valsts valoda. Bet par nožēlu pat tie, kuri vēl maijā vārdos pauda apņemšanos aizsargāt Latvijas zemes izpārdošanu, par valodas prasības ieviešanu balsojumā atturējās.

Kā zināms, Eiropas Komisija iebilst pret noteikumu zemes pircējam būt ar lauksaimniecības izglītību, pieprasot to grozīt un piedraudot ar tiesu Latvijai, Lietuvai un Ungārijai. Atšķirībā no mūsu politiķu distrofiskajiem mugurkauliem lietuvieši un ungāri tos tur taisni.

Ungārija nav atteikusies no zemes iegādes noteikumiem, un vēl joprojām zemes pircējam tiek prasīta ar lauksaimniecību saistīta izglītība. Ņemot vērā oktobrī notikušās vēlēšanas un valdības veidošanu, neko nav izlēmuši arī mūsu kaimiņi lietuvieši. Bet gan ungāri, gan lietuvieši nesteidzas izdabāt Briseles ierēdņiem un meklē veidus, kā aizsargāt zemes tirgu.

Bet, izsvītrojot no likuma šo prasību, rakstnieka Visvalža Lāma vārdiem runājot, Saeimas deputāti uzlikuši virsū smagu, smirdošu čupu gan iegādes noteikumiem, gan vairāk nekā desmittūkstoš Latvijas pilsoņu parakstītajam aicinājumam nepieļaut zemes tālāku izpārdošanu.

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. Cik Latvijas zemes hektāru Jus personīgi esat izglābis? Tas ir nopircis,lai netiek ārzemniekiem.
  To pašu atbildi es gribētu dirdēt no cilvēkiem,kuri bļauj,ka nedrīkst pieļaut, Latvijas zemes pārdošanu arzemniekiem.
  Ja daudz, tad visu cieņu.Ja nevienu hektāru, tad ejat noperkat un negaudojiet.

 2. Ak, Zigfrīd! Kāds naivums! Jau sen bija skaidrs, ka nevar atrasties ES un taisīt likumus, kas ignorē ES normas. Tādi kā Krauze, vēl daži ir klaji populisti, kas visu saprata, bet spēlējās ar cilvēku ilūzijām. Bet runājot par būtību, pamēģiniet kaut ko izaudzēt zemē, par ko te klukstat, tad stāstiet, cik tā svēta.

 3. Lielisks veids ka izsvēpēt tautu no savas zemes. Vietējo baronu mākslīgā radīšana gan neko daudz neatpaliek, un tomēr

 4. Nu, bet mīļie bāleliņi, kurš tad jums liek to zemi pārdot ārzemniekiem? Nepārdodiet viņiem, pārdodiet tautiešiem par zemāku cenu! Ak naudiņas vairāk gribas? Tad nebrēciet, ka valsts šāda vai tāda – paši vien savu zemīti izpārdodat tiem, kuri vairāk maksā!

 5. ja brivais tirgus,tad brivais.

 6. Citādi to nenosauksi, kā valsts piekoptu genocīdu pret Latvijas pamatiedzīvotājiem. Anglija jau izmuka no ES. To pašu taciņu sāk iemīt Francija. Gandrīz jau var teikt, ka sācies ES noriets. Izbraukušajiem viena otra valsts var pieprasīt atgriezties savā mītnes zemē. Un pieņemot šādus likumus, to autoriem pienāktos jau kriminālatbildība.

 7. Pret bijušo/esošo palikšanu nobalsošu par KPV.LV! Pagaidām.

 8. Laiks tā kā LV aborigēniem apjēgt, kādā valstī viņi dzīvo kopš 2004.g.1.maija. Saules mūžu Eiropas Savienībai!
  p.s. Ja te kāds ko vēl neapjēdz, lai palasa par Nīštates miera līgumu, arī Nīštades miera līgums (vācu: Friedens-Tractat von Neustad, krievu: Ништадтский мир) vai Nīstades miera līgums (zviedru: Freden i Nystad), bija miera līgums starp Krievijas caristi un Zviedrijas karalisti, kas izbeidza Lielo Ziemeļu karu.
  Smuku naudiņu (šodienas valūtā – 300 000 000 000 ) saņēma Baltijas zemes iztirgotāji svensoni.

 9. Nevar Valsts labi funkcionēt, ja to pārvalda pagļēvi sulaiņi.Šaurs redzējums, Valstiskās apziņas trūkums un vienīgā ko vēlas – atrasties pie siles.

  • Ko tad tu gribi, ja ZZS un citās partijās ir bijušie (esošie, jo bijušo nav) vecie komunisti, kas raduši pakļauties un laizīt kremļa zābakus!!!

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Mainu 24. septembri pret 25. jūniju!

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, pieņēma likumu, kas paredz noteikt par brīvdienu 24. septembri, kad Latviju apmeklēs Romas pāvests Francisks. Likuma izmaiņas galīgajā lasījumā atbalstīja 68 deputāti, pieci bija pret, divi – atturējās, bet vēl astoņi balsojumā nepiedalījās. Ekonomikas ministrija iepriekš neatbalstīja šo ideju, sakot, ka Latgales uzņēmēji paši varot lemt par brīvdienu pāvesta vizītes laikā un ka viena valsts noteikta svētku diena valsts budžetam radot astoņu miljonu eiro zaudējumus. Jāpiebilst, ka šogad 23. un 24. jūnijs, kas saskaņā ar likumu ir svētku dienas, šogad iekrīt sestdien un svētdien, līdz ar to svinētājiem izpaliek papildu brīvdienas.

Vai jūs balsosiet par "Saskaņu" mācītāja Pētera Sproģa dēļ?
Draugiem Facebook Twitter Google+