×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.6°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
21. augusts, 2014
Drukāt

Diagnoze piecās paaudzēs


Publicitātes fotoPublicitātes foto

“Akmeņi manās kabatās” ir netradicionāls skatījums uz depresiju, izstāstīts animācijas valodā – latviešu režisores Signes Baumanes pirmajā pilnmetrāžas animācijas filmā. Tas ir personisks stāsts par piecām Baumanes ģimenes sievietēm, kuras sastapušās ar depresiju, taču Baumane ļoti nopietno tēmu stāsta sev ierastā formā – ar veselīgu humoru, ironijas devu un drosmīgiem salīdzinājumiem.

Filmas stāsts aizsākas Latvijā 20. gs. 20. gados, kad Baumanes vecmāmiņa Anna, jauna, skaista, labi izglītota sieviete, kas iemīlējusies un apprecējusies ar savu priekšnieku, par viņu daudz vecāku, nonāk situācijā, kad apkārtējie apstākļi kļūst tik neizturami, ka viņa mēģina noslīcināties. Šis atgadījums raisa daudzus jautājumus un liek meklēt atbildes filmas galvenajai varonei – režisorei pašai, kura arī sastapusies ar līdzīgām domām. Caur vairāku paaudžu likteņstāstiem tiek rādīts ne tikai ģimenes stāsts, bet arī Latvijas vēstures notikumi 20. gadsimtā un to ietekme uz filmas varoņiem. Veiksmīgi savienotas, abas šīs līnijas izceļ trešo – tēmu par sievietes lomu ģimenē un sabiedrībā konkrētajos laika un varas posmos. Notikumus aizkadrā stāsta režisore pati savā balsī (Latvijā – latviešu valodas versijā, starptautiskajā variantā – angliski), tā piešķirot tiem vēl personiskāku noti.

“Akmeņi manās kabatās” veidota jauktā animācijas tehnikā – zīmētie tēli dažkārt filmēti papjēmašē dekorācijās, panākot lielāku telpiskuma sajūtu un saīsinot filmas tapšanas laiku. Filmas finansēšanā piedalījušies arī individuāli režisores filmu mīļotāji, interneta kampaņā “Kickstarter” ziedojot naudu filmas uzņemšanai. Producējošās valstis filmai ir divas – ASV, kur jau gandrīz 20 gadus dzīvo Baumane, un otra ir Latvija, kur filma saņēma Nacionālā kino centra atbalstu filmas latviešu valodas versijas sagatavošanai. Tās starptautiskie panākumi jau jūtami – Starptautiskā Karlovivaru kinofestivāla (kas ir viens no nozīmīgākajiem kinofestivāliem Eiropā) vēsturē “Akmeņi manās kabatās” iezīmīgi ar to, ka pirmo reizi festivāla konkursa programmā iekļauta animācijas filma, kā arī no festivāla atvestas pirmās atzinības – Starptautiskās kinokritiķu federācijas FIPRESCI balva un Ekumēniskās žūrijas īpašā balva.

Signe Baumane ir izteikta autorkino režisore – viņa ir gan filmas scenāriste, gan māksliniece, gan producente. “Akmeņi manās kabatās” ir loģisks turpinājums viņas īsmetrāžas filmām, kas tapušas gan Latvijā, gan ASV – “Sieviete”, “Zobārsts”, “Veterinārārsts” un citām, un spēs uzrunāt ne tikai sievišķīgo auditorijas daļu, jo tajā pašā laikā ir stāsts par vēsturi, par slimību, bet vairāk par visu – par ironisku skatu uz dzīvi.

UZZIŅA:


“Akmeņi manās kabatās”/ “Rocks in My Pockets”


ASV/ Latvija, 2014

Režisore Signe Baumane

Animācija

Kinoteātros “Citadele”, “Multikino”, “Cinamon”, “Splendid Palace” no 22.08.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+