Uncategorized

Diedzēta ‘Stendes Emilija’ dziedē! Reģistrēta pirmā pašmāju kailgraudu auzu šķirne 16


Jaunā auzu šķirne ‘Stendes Emilija’ jau izmantota klīniskā pētījumā zarnu slimību risku mazināšanai. Pirmie rezultāti daudzsološi!
Jaunā auzu šķirne ‘Stendes Emilija’ jau izmantota klīniskā pētījumā zarnu slimību risku mazināšanai. Pirmie rezultāti daudzsološi!
Foto – Gundega Skagale

Latvijā reģistrēta pirmā pašmāju kailgraudu auzu šķirne – ‘Stendes Emilija’. Kailgraudu auzas piemērotas mazajiem pārstrādātājiem nišas produktu ražošanai.

Jaunā auzu šķirne ‘Stendes Emilija’ selekcionēta Agroresursu un ekonomikas institūta Stendes pētniecības centrā. Kailgraudu šķirne nozīmē, ka kulšanas laikā graudu kodoli atdalās no plēksnēm un iegūstam auzas, kas tāpat kā kvieši un rudzi ir bez plēkšņainā apvalka, tātad uzreiz liekami katlā! Latvijas klimatiskajos apstākļos pēc ‘Stendes Emilijas’ kulšanas neizlobīti paliek vien 0,5 līdz 3% graudu.

“‘Emilijai’ ir ļoti labas diētiskās īpašības – liels beta glikāna, tas ir, šķīstošo šķiedrvielu, daudzums, augsts E vitamīna, proteīna un eļļas saturs, kas ir ļoti svarīgi diētiskiem produktiem, bet tie noteikti nebūs ilgtermiņa glabājamie produkti,” par savu lolojumu stāsta selekcionāre Sanita Zute.

Savu vērtīgo īpašību dēļ jaunā šķirne jau izmantota pētījumā, kas pērn atzīts par vienu no Latvijas zinātnes sasniegumiem. Tajā norvēģu un latviešu zinātnieki analizēja diedzētu graudu pārslu ietekmi uz cilvēku veselību.

Stendes zinātnieki reģistrējuši vēl vienu auzu šķirni, kurai ir tradicionālie plēkšņainie graudi. ‘Lizete’ vairāk piemērota lopbarības ražošanai, jo tai ir liela zaļā masa – jūlijā var novākt pat 40 līdz 50 tonnas no hektāra. Tā kā šķirne ir vēlīna, tad graudu ieguve var būt apgrūtināta, īpaši tādos rudeņos kā pērn, kad ražas laiks bija lietains.

Saistītie raksti

“Ar vārdiem nav vienkārši, jo vajag vārdus bez garumzīmēm un mīkstinājuma zīmēm. Agrāk centāmies auzu šķirnēm likt senus latviešu vārdus – Laima, Māra, bet nevar likt ne Dēklu, ne Ķērstu, kas arī piederētu īstām latvju zeltenēm – auzas taču ir meitenes. Tad nu meklējam skanīgus vārdus, kas var iztikt bez latviešu valodas īpašajām atzīmēm,” smejot stāsta selekcionāre Sanita Zute. “‘Lizete’ ir kaut kas no latviešu Līzes, savukārt ‘Emilija’ ir par godu mūsu ilggadējai agronomei, auzu selekcionārei Emīlijai Lapsai. Tāpēc tā ir tieši ‘Stendes Emilija’!”

Jauno auzu sēkla pagaidām nav dabūjama, jāapbēdina tie, kas to šopavasar gribētu savos laukos pamēģināt. “Mums Stendē ir kādas 4 – 5 tonnas, bet tā ir izlases sēkla, kuru nevar pārdot. Sēklu sertifikācija sākas ar lauka apskati jau jūnijā, bet tad vēl nebija lēmuma par iekļaušanu katalogā,” paskaidro S. Zute.

LA.lv