Kultūra
Teātris un kino

Diegabikša laimes meklējumi Leļļu teātrī0

Publicitātes foto

Latvijas Leļļu teātrī 25. februārī pirmizrāde Žaņa Grīvas pagājušā gadsimta 60. gadu populārajam stāstam par bruņurupucēnu Diegabiksi Māra Koristina režijā “Pasaka par Diegabiksi”. Tā ir sirsnīga pasaka par bruņurupucēnu, kurš dodas pasaulē laimi meklēt.

Pašiem mazākajiem teātra skatītājiem no divu gadu vecuma vecā, labā Ž. Grīvas “Pasaka par Diegabiksi”. Iepazīta grāmatiņā ar Margaritas Stārastes zīmējumiem, bet daļa šo pasaku varbūt atceras no vinila platēm. “Izvēlējos šo stāstu, jo tas ir pieprasīts, populārs arī šodien. Tas ir pārdzīvojis laikus. Esmu no tās paaudzes, kurai šķiet, ka gan bērniem, gan vecākiem joprojām ir nepieciešams tas sirsnīgais, patiesais, varbūt arī naivais vēstījums par pamatvērtībām, pamatpatiesībām šajā tik ļoti saraustītajā un modernajā pasaulē. Izrādi iestudējām tuvu oriģinālajam tekstam, bez lielajiem lasījumiem, ar klasiskajām leļļu teātra lellēm. Tie, kas ir lasījušu grāmatu vai klausījušies plati, noteikti atpazīs Diegabiksi. Visu jau uz skatuves nevar parādīt un izstāstīt, bet būs tuvu tam. Izrāde nav pārāk sarežģīta, un mūsu pats mazākais skatītājs varēs ceļot līdzi Diegabiksim,” stāsta M. Koristins.

Diegabiksis, bravūrīgi un viszinoši dodoties pasaulē, cer atrast lielo laimi. Vēlams, tādu, kuras iegūšanai nav īpaši jānopūlas, jo bezrūpīga dzīve mazajam ceļa gājējam šķiet daudz vilinošāka. Taču ceļotāja gaitās Diegabiksim nāksies sastapties ar neparedzētām grūtībām un noskaidrot, vai bez darba un pūlēm maz ir iespējams sasniegt to, ko vēlies. “Tēma ir aktuāla – par savu vietu dzīvē, ģimeni, laimi un to, ka bez darba tāpat vien nekas nenotiek. Parādīsim to laimi, kas katram ir, kad ir atrasta sava vieta pasaulē. Pasakas vēstījums ir ļoti vienkāršs – laimi nevar atrast, to var tikai pats radīt. Tik vienkārši un tik sarežģīti reizē. Tas atkal un atkal jāatceras ne tikai bērniem, bet arī pieaugušajiem. Runāsim bērnam saprotamā veidā,” teic režisors.

Sirsnīgo stāstu mazajiem stāstīs aktieri – Santa Didžus, Miķelis Žideļūnus un Artūrs Putniņš. “Diegabiksis ir Artūrs Putniņš. Varbūt vizuāli viņš neatbilst, bet sirdī, iekšēji noteikti ir Diegabiksis. Izrāde ir Mazajā zālē, tāpēc lelles tiks vadītas atklāti, jo aktieriem nav kur noslēpties. Tagad viss ir aktieru rokās, kā viņi spēs uzrunāt skatītājus. Cerams, ka kādu laiku Diegabiksis dzīvos un priecēs pirmskolas vecuma skatītājus,” smaidot teic režisors. Vēl radošajā komandā arī māksliniece Anita Znutiņa-Šēve, komponists Silvestrs Zemgals, dziesmu tekstu autore Daina Strelēvica.

LA.lv