×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.2°C
Janīna, Linda
Otrdiena, 21. augusts, 2018
19. jūlijs, 2018
Drukāt

Franks Gordons: Diemžēl Tramps nav Trumens (38)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Franks Gordons

Pēc tam kad ASV prezidents Donalds Tramps Briselē, piedaloties NATO saietā, ar savu demagoģiju, rupjo uzvedību, ultimatīvajām prasībām, polemiskiem izlēcieniem alianses dalībvalstīs radījis apmulsumu, satraukumu un bažas par NATO nākotni, neviļus ar nostalģiju atceros Hariju Trumenu, kurš no 1945. gada 12. aprīļa (kad nomira Franklins Rūzvelts) līdz 1953. gada 20. janvārim (kad viņu nomainīja Dvaits Eizenhauers) bija ASV prezidents. Savu politisko karjeru ASV Demokrātiskajā partijā Trumens sāka, būdams galantērijas preču veikala īpašnieks Kanzassitijā. “Ak šis neaptēstais provinciālais bodnieks,” zobojās nelabvēļi, īpaši vēlīnā staļinisma padomijā.

Taču šis “bodnieks” lika pamatus brīvās pasaules aizsardzībai jau “aukstā kara” pirmsākumos. Tas bija Trumens, kurš 1948. gada sākumā nāca klajā ar (ASV valsts sekretāra vārdā nosaukto) Māršala plānu, kas palīdzēja Vakareiropai rietumos no “dzelzs priekškara” atkopties no kara gadu posta, lika pamatus uzplaukumam. Savienotās Valstis šā plāna ietvaros piešķīra Eiropas rietumvalstīm 13 miljardus dolāru naudā un “graudā”. Pēc tagadējā kursa – 110 miljardi dolāru!

Tas bija viņš, kas 1947. gada pavasarī nāca klajā ar viņa vārdā nosaukto “Trumena doktrīnu”: ASV uzņemas darīt visu, lai noturētu Grieķiju un Turciju brīvās pasaules ietvaros iepretim Staļina impēriskajiem tīkojumiem un ideoloģiskajai diversijai. Un tas bija Trumens, kurš kopā ar vairākām citām valstīm lika pamatus Ziemeļatlantijas līguma organizācijai jeb NATO, kas dzima 1949. gada 4. aprīlī.

Apritējuši 69 gadi. Un, ja mēs Trumenu ne bez pamata varam pieminēt kā “NATO tēvu”, tad impulsīvais un neaprēķināmais Donalds Tramps tajās divās Briseles saieta dienās uzvedās faktiski kā NATO stabilitātes grāvējs. Alianses ģenerālsekretārs, norvēģis Jens Stoltenbergs, saietam beidzoties, neslēpa savas bažas par NATO nākotni.

Donalds Tramps mulsināja un kaitināja Briseles saieta dalībniekus, pārejot no atklātiem draudiem – “ja visas NATO dalībvalstis līdz 2019. gada janvārim nepalielinās savas iemaksas drošībai līdz 2% no kopprodukta, Amerika nodarbosies ar savām lietām” (lasi – atstās jūs vienus) līdz pēkšņai līksmībai: “NATO ir ļoti vienota, ļoti stipra”.

Saieta gaitā Tramps atklāti šantažēja Vācijas kancleri Angelu Merkeli: ja vācieši pat nevīžo atvēlēt 1,5% no IKP aizsardzībai, nemaz jau nerunājot par vēlamiem 2%, amerikāņu karaspēka kontingents, kas kopš 1945. gada izvietots šīs zemes vidienē, aizvāksies un atstās Vācijas armiju – bundesvēru – vienu ķepurojamies ar tās daudzajām problēmām.

Kaut gan Tramps noslēgumā tēloja brašu optimistu un apgalvoja, ka viss OK un ka saieta dalībnieki esot viņam pateicīgi (!), bažas par NATO turpmāko likteni un par piektā panta garantijām nav izkliedētas.

Ar visu to – vērts pieminēt divas ziņas: 12. jūlijā Ukrainas prezidents Petro Porošenko sarunā ar NATO ģenerālsekretāru Stoltenbergu teica, ka vēloties iekļaut Ukrainas konstitūcijā pantu, kas apliecinātu šīs valsts galamērķi – iekļauties NATO aliansē. Tai pašā dienā Stoltenbergs lika saprast, ka par NATO dalībvalsti kļūšot Gruzija.

Nebūtu jau slikti – Trumena, ne Trampa garā.

Pievienot komentāru

Komentāri (38)

 1. Atkal te viens bulgāru burtiem kautko saskribelējis!

 2. I express a resolute and categorical protest to the moderators of this website for conducting an open political censorship!!! Gentlemen moderators, you cynically violate the constitution of your own country! In accordance with the Constitution, in Latvia – freedom of speech and censorship is prohibited (art. 100)!!!

 3. Trumens taču aplauzās – neuzmeta Maskavai atombumu , kad tas vēl bija iespējams ..

 4. Vispār jau skaidrs, ka bāleliņi ļoti cerēja, ka Trumps un Putins sāks savstarpēji apmētāties ar atombumbām, nevis laipnībām…Bet vai jums, bāleli, nav ienācis prātā, ja jums tāds vispār ir, ka jūs būtu pirmie, kam tās bumbas kristu uz galvas? Un ka būtu jāpriecājas par katru darbību miera saglabāšanai, jo tas glābj jūsu, jūsu bērnu un mazbērnu dzīvības? Bet nē, šie sagribējuši kariņu paspēlēt, un tagad sašutuši, ka nesanāca… Idioti jūs esat, bāleliņi!

 5. Es domāju,ka Tramps savā īpatnējā manierē tomēr realizē ASV ārpolitiku,kura ir izstrādāta pirms viņa.Pārējais ir partiju cīņa.

  • Nu Tramps muld par daudz….bet vai nav pamats tam? Kāpēc ASV jàkaro Eiropas vieta Sīrijā…un jàdot nauda un ieroči Ukrainai? Un jātur karavīri Eiropā pret krieviem…..ja pat merkele nedot naudu savai armijai un ielūdz visus teroristus uz Eiropu visu vàrdā?…..es Trampa vietà būtu vēl nasaaudzìgàks!

 6. Ak šis slīpais žīds Gordons! Atbildēt

  Ko jūs slavējat? Trumenu? Par ko? Par viņa atļauju lietot atomieročus pret civiliedzīvotājiem Japānā? … Jūs esat slīps, ļoti slīps savos “izcilajos” rakstos. Trumens izraēļiem ir dieva vietā, jo atbalstīja izraēlas veidojumu. laikam tāpēc

  • Atomieroču lietošana, protams, bija diskutabls lēmums, bet nevar noliegt, ka tā saglāba daudz dzīvību – Japāna padevās nedēļu pēc bumbas uzmešanas uz Nagasaki.

   • Kvantunas armijā tai laikā bija krietni mazāk par miljonu, 713 000.

   • То есть, убийство мирных жителей для вас это просто норма? Atbildēt

    Povtorno, posle udalenija!

    • cik ilgi jūs atļausiet vienam plānprātiņam piesmiet latviskumu, Latvijas Valsti?? Ja jūs atļaujat kaut kādai svešai valodai piedalīties viedokļu apmaiņā, tad lūdzu tulkojiet. Varbūt pietiek šīs nekaunības?

     • Что, русский язык спкойно спать не даёт?! Надо же, какая неприятность.

      !!

    • Aizmirsi krievs pieminēt ČEČENIJU!

   • А как же Квантунская группировка?! Её ведь не американцы разгромили?! Atbildēt

    Povtorno!!!

  • Krievnacistu antisemītisms ir slimīgs.

 7. LA, varbūt pietiek? ko? Atbildēt

  Cik ilgi jūs, Latvijas Avīze, mērkaķosieties? … vai šī gordona pļāpāšanas puplicēšana ir tāpēc, ka jums nekas nav jāmaksā par šo muldēšanu? .. varbūt pietiek šīs muldēšanas? Vai jūsu mazspējai veidot kavalitatīvus, izglītojošus rakstus cēlonis ir nauda? … Tādā gadījumā visai LA vadībai būtu jāuzteic darbs (lai iet govis ganīt), jo LA no “nacionālo vētību sargātājas” ir pārvērtusies par neoliberalisma sludinātāju – vadība ir mazspējīga atrast naudu savas ideoloģijas aizstāvēšanai, pastāvēšanai. Sadaļā “Viedokļi” ļoti bieži ir nacionālas ziņas, kurām vajadzētu būt ieveitotām sadaļā “Latvija” – sadaļa, kura, diemžēl, ir okupēta ar LETAS neoliberālā mērcē veidotiem tulkojumiem par notikumiem.
  Un vēlējums Frankam Gordonam, – pietiek!, lūdzu nerakstiet savas muldēšanas, jo tās neko nepasaka. Ja gribat izglītot Latvijas lasītājus, tad labāk rakstiet par notikumiem savā valstī, tā kā jus to redzat, – lai mēs zinātu jūsu ideoloģiju un mācētu pareizi lasīt jūsu rakstīto. Cienot jūsu vecumu, es neaicinu jūs mācīties šodienas politikas teoriju, socioloģiju. Un tomēr, ļaujiet man atgādināt, ka Eiropa (Latvija) ir nesamierināmā pretstatā gan anglo-amerikāniskajai filosofijai (politikai), gan krievijas filosofijai (politikai). .. bet runājot par jūsu valsti – Izraēla, kā parasti, stāv ārpus vispārpieņemtām normām, tā ietekmē notikumus pastarpināti (nauda) un kā viemnmēr ir nenormāli agresīva. … tāpēc Eiropa jūs nekad nesapratīs. Uzrakstiet labāk par šo tēmu. Būtu interesanti dzirdēt pārliecināta izraēlieša (varbūt pat zionista) viedokli.

 8. Kad Gordons rakstīja šo rakstu, tad laikam vēl nebija notikusi Trampa nožēlojamā tikšanās ar Pūķinu. Krievi, bez šaubām, visu tikšanos dokumentēja, bet amerikāņi un pārējā pasaule dabūn zināt tikai to, ko Trumps no savas fantāzijas vēlas pastāstīt. Cerams, ka nākošās ASV vēlēšanās šis Amēriku apkaunojošais cilvēks nozudīs.

 9. Paldies Frenkam Gordonam par neatlaidīgo darbu, skaidrojot vieglajiem prātiem pasaules likumsakarības.

  • Pilnīgi piekrītu Jums “!!!”.

   Turklāt īpaši attiecībā uz “vieglajiem prātiem”, kuri pasaules likumsakarības aplūko kremļa prapagandas gaismā.
   Paldies Gordona kungam!

  • Tāpat būtu netaisnīgi noliegt Trumena nopelnus Japānas ātombombordēšanā!
   Jā, līdz tam Trump -sam vēl tālu.

  • Да за что спасибо то? За срач в интенете? Он старый мудак, а никакой не аналитик! Atbildēt

   !!

   • Zampoļit, vai tu sevi uzskati par izcilu analītiķi. Par zampoļitiem taču gatavoja mazāk domājošos,spriest nespējīgos, tādus, kuri nebija spējīgi apgūt militārās zināšanas. Galvenā rakstura īpatnība- spēt pa tukšo muldēt!

 10. Varbūt tomēr tā Atbildēt

  Trumena aprobežotības sekas pasaule jūt vēl tagad!!!

  • Īstenībā, ja Trumens ir kaut daļēji atbildīgs par Maršala plānu, viņš ir ģeniāls politiķis. Salīdzinājumam – pēc iepriekšējā, 1. pasaules kara, zaudējušajai Vācijai tika noteikta pamatīga kontribūcija, sodanauda, kas tai bija jāmaksā uzvarētājām valstīm, iedzenot, to nabadzībā. Un tas bija viiens no 2. pasaules kara cēloņiem. Maršala plāns, gluži pretēji, piegādāja tai skaitā arī Vācijai resursus valstu atjaunošanai, nu un pateicoties tam, Eiropā ir valdījis miers līdz pat Dienvidslāvijas sabrukšanai.

 11. Nu to debīlo Merkeli vajag vairāk nekā šantažēt!

 12. Ni odnogo dnja bez plevka v storonu Rossiji! Starij izvrnaschenec, lubitelj starushek. Ti uze nikomu ne nuzen, hren starij!

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Nelieniet manās sēņu vietās!

No 20. augusta līdz 2. septembrim vismaz 36 Latvijas novados notiks vērienīgas militārās mācības “Namejs”. Jēkabpilī un Valmierā plānots izspēlēt masu nemierus. Mācību uzdevumi tiks veikti arī uz juridiskām un privātām personām piederošiem zemes īpašumiem. Mācību laikā pa Latvijas autoceļiem pārvietosies militārā tehnika, tāpēc bruņotie spēki aicina iedzīvotājus būt saprotošiem un nekavēt karavīru un tehnikas pārvietošanos.

Vai jums ir bažas, ka novecojusi aparatūra medicīnas iestādēs var apdraudēt veiksmīgu jūsu ārstēšanu?
Draugiem Facebook Twitter Google+