Foto – Shutterstock

Dienas klāt pie atvaļinājuma, ja ir bērns vai jākopj slimnieks. Ierosinājums Eiropā 1

Autores: Marianna Teisena, nodarbinātības, sociālo lietu, prasmju un darbaspēka mobilitātes komisāre

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Atradusies pirms 13 gadiem pazudusi meitene, kura savulaik neatgriezās mājās no skolas 15
Lasīt citas ziņas

Vera Jourova, tieslietu, patērētāju un dzimumu līdztiesības komisāre

“Kā apvienot privāto dzīvi un darbu?” Vecāki un aprūpētāji ar šo vienkāršo jautājumu darba mūžā saskaras ne reizi vien. Īpaši tas attiecas uz sievietēm. Mūsdienās joprojām lielāka varbūtība, ka mājās paliks un par bērniem vai gados vecākiem piederīgajiem rūpēsies sievietes, nevis vīrieši. 2015. gadā sieviešu nodarbinātība par 11,6 procentpunktiem atpalika no vīriešu nodarbinātības. Nodarbinātības līmenis sievietēm, kam ir viens par sešiem gadiem jaunāks bērns, bija vēl 8,8 procentpunktus zemāks nekā sievietēm bez maziem bērniem, un nepilna laika darbu strādāja trešdaļa sieviešu, bet tikai mazāk nekā desmitā daļa vīriešu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tajā pašā laikā visā ES teritorijā sievietes ir arvien augstāk kvalificētas, universitātes beidzēju sieviešu ir vairāk nekā augstāko izglītību ieguvušo vīriešu. Turklāt ikvienai Eiropas valstij jārisina problēmas, ko rada iedzīvotāju novecošana un darbaspēka sarukums. Gan taisnīguma labad, gan ekonomiskās nepieciešamības dēļ mums jāpanāk, kā sievietēm un vīriešiem, visiem strādājošajiem vecākiem un aprūpētājiem darbu vieglāk apvienot ar privāto dzīvi. Mūsu mērķis ir cilvēkiem dot lielāku izvēli un elastību savas dzīves organizēšanā. Vairāk sieviešu darba tirgū ir divkāršs ieguvums. Tas ir izdevīgi uzņēmumiem, kas var piesaistīt un paturēt talantīgus un motivētus darbiniekus. Un, dzimumiem mazinot pensiju starpību, kas Eiropā pašlaik ir 40%, tas palīdz mazināt sieviešu nabadzības risku.

Darba pasaule mainās, bieži vien mēs šajās pārmaiņās saskatām problēmas. Taču padomāsim par iespējām: tādas piedāvā, piemēram, datorizācija attiecībā uz tāldarbu un elastīgiem darba grafikiem. Izvirzot priekšlikumu par darba un privātās dzīves līdzsvara uzlabošanu, mēs gribam izmantot šādu virzību un atbalstīt elastīgu darba režīmu. Turklāt priekšlikums atbalsta dalībvalstu centienus bērnu aprūpes un ilglaicīgas aprūpes kvalitātes, piekļūstamības un cenas pieejamības uzlabošanā.

Mēs ierosinām arī noteikt labākus vecāku atvaļinājuma standartus, kā arī ieviest ES noteikumus par paternitātes atvaļinājumu, lai tēvs pēc bērna piedzimšanas saņemtu vismaz 10 atvaļinājuma dienas, kā arī paredzēt, ka abi šie atvaļinājumi jākompensē slimības pabalsta līmenī. Jaunie noteikumi arī garantēs, ka strādājošie aprūpētāji vismaz piecas dienas gadā var ņemt atvaļinājumu, lai rūpētos par saviem bērniem vai slimiem tuviniekiem, arī šie atvaļinājumi tiks kompensēti vismaz slimības pabalsta līmenī. Mūsu izvēle bijusi ģimenēm pavērt elastīgāku atvaļinājuma kārtību, tādējādi ne vien atvieglojot dzīvi strādājošiem vecākiem un aprūpētājiem, bet arī gūstot iespēju veiksmīgāk sadalīt aprūpes pienākumus.

Labāks profesionālās un privātās dzīves līdzsvars ne vien nāk par labu ģimenēm, bet sola arī daudzas citas priekšrocības: lielāka dzimumu līdztiesība darba tirgū un optimālāka visu pieejamo talantu izmantošana būs izdevīga uzņēmumiem, dalībvalstīm un visai ekonomikai. Raugoties, lai aprūpes pienākumi nesamērīgi negulstas uz sieviešu pleciem, mazināsies 370 miljardus eiro lielie ekonomiskie zaudējumi, ko katru gadu mums rada nodarbinātības nevienlīdzība pa dzimumiem. Mēs cieši sadarbojamies ar dalībvalstīm, sociālajiem partneriem un ieinteresētajām organizācijām, un esam pārliecināti, ka šis priekšlikums ieviesīs īstas pozitīvas pārmaiņas daudzu strādājošo vecāku un aprūpētāju ikdienā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.