Kultūra
Literatūra

Dienasgaismu ieraudzījušas Anša Lerha-Puškaiša savāktās kāzu dziesmas 16

Foto: Kristīne Ozola

Džūkstes Pasaku muzejā skatāma izstāde “No Lūkošanās līdz Mārtošanai”, kas veltīta vieniem no svarīgākajiem godiem cilvēka dzīvē – kāzām jeb vedībām, ko pierakstījis folklorists Anss Lerhis-Puškaitis, LA.lv uzzināja muzejā.

Izstādes “No Lūkošanās līdz Mārtošanai” pamatā ir Džūkstē lietotas kāzu dziesmas, ko pierakstījis folklorists Anss Lerhis-Puškaitis tieši savā kāzu gadā un nosūtījis Rīgas Latviešu biedrības Zinību komisijai. Šobrīd rokraksts glabājas Latviešu Folkloras krātuvē un līdz šim nav publiskots.

Džūkstes izloksnē tapušās kāzu dziesmas atspoguļo vedību norisi 19. gadsimta pēdējā ceturksnī un sniedz zināmu prieksštatu par dzīvesveidu, tradīcijām un valodas īpatnībām. Iespējams tieši tādas kāzu dziesmas dzirdēja Anss un viņa sieva Luīze.

Izstāde organizēta četrās daļās atbilstoši kāzu tradicionālajai norisei: izredzētā noskatīšana jeb nolūkošana, saderināšanās laikam jeb derībām, līgavas vešanai uz jaunā vīra mājām jeb vedībām, jaunlaulāto ievešanai precētas sievas un vīra kārtā jeb līgavas mārtošanai, ko dēvē arī par mičošanu.

Izstādes ietvaros Džūkstes Pasaku muzejs jaunlaulātajiem piedāvā īpašu kāzu programmu, kur pārbaudīs jaunās sievas čaklumu, vīra gādību un noteiks, kas pārim gaidāms nākotnē.

Izstāde skatāma no 2017. gada 2. septembra līdz 2019. gada 20. augustam.

LA.lv