Foto-Stock.xchng

Dienziežu mušiņas! Kā tās apkarot? 0

“Visur raksta, ka dienziedēm nav kaitēkļu, bet kas tad ir tie kāpuriņi, kas gandrīz ik gadu redzami šo augu ziedu pumpuros? Tie ir kā uzpūsti un neatplaukst. Kad pumpuru pārplēš, iekšā redzami sīki kāpurņi. Kā tos apkarot?” 
I. Kampare Rīgā

Reklāma
Reklāma

 

“Kā krāpnieks zināja, ka neesmu izņēmusi paciņu?” Lasītāja atmasko neīsto “Latvijas Pastu” 1
Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
Mākslīgais intelekts nosauc piecus “neveiksmīgākos” latviešu politiķus 115
Lasīt citas ziņas

Puķkopis Edgars Bite zina teikt, ka tie ir dienziežu pumpuru mušiņas (Contarinia quinquenotata) kāpuri. Dienziedes cilvēki audzē arvien vairāk, biežāk parādās arī mušiņas postījumi, invāzijas pakāpi ietekmē arī kaitēkļa attīstībai labvēlīgi laika apstākļi.

Ja kaitēkļiem ļauj savairoties, tos neierobežojot, tie var kļūt gana bīstami dienziežu stādījumos. Šīs mušiņas nebojā pašus augus, bet tie zaudē dekorativitāti, jo kāpuru pārņemtie pumpuri neatplaukst.

CITI ŠOBRĪD LASA

Uz citu pumpuru fona mušiņas bojāto ir ļoti vienkārši atpazīt: tas ir paresnināts, tāds kā pietūcis un vēlāk neveido ziedu. Vienā šādā pumpurā var būt līdz pat 300 mušiņas kāpuru! Tādēļ noteikti vajag izlauzt un iznīcināt pilnīgi visus aizdomīgos pumpurus. Tos noteikti nedrīkst nomest turpat dārzā, jo kāpuri turpina attīstību arī norautā pumpurā. Bojātie pumpuri jānolasa pēc iespējas agrāk, lai nepieļautu kāpuru pilnu attīstību un to nokļūšanu augsnē. Vienā veģetācijas periodā kaitēklim attīstās tikai viena paaudze – tas nav pārāk liels apdraudējums.

Bojāto pumpuru nolasīšana un iznīcināšana var būtiski ietekmēt pumpuru mušiņas izplatību. Izmantot ķīmiskos augu aizsardzības līdzekļus nav nepieciešams, tie nedos vajadzīgo efektu. Katru gadu izlaužot bojātos pumpurus, turpmākajos gados to daudzums strauji samazinās.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.