×
Mobilā versija
Brīdinājums +13°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
8. februāris, 2013
Drukāt

Dievkalpojumā Zvārdē lūgs pasargāt iedzīvotājus no AM, NATO un Latvijas valsts

Svētdien, 10.februārī Zvārdes baznīcā notiks neparasts aizlūgums, kurā prāvests Uldis Gailītis lūgs Dievu, lai pasargā zvārdeniekus no Aizsardzības ministrijas, NATO un Latvijas valsts, – raksta “Neatkarīgā Rīta Avīze”.

Vietējie iedzīvotāji ir pārliecināti, ka viņiem grasās atņemt iekopto zemi un mežus un pēc tam virs Zvārdes poligona atkal lidos kara lidmašīnas, un no tām tiks mestas bumbas, tikai nu to darīs cita – NATO – armija.

Kādreizējais PSRS aviācijas mērķpoligons Zvārdē teorētiski varētu kļūt par vietu sauszemes operācijām. Pagājušā gada rudenī Aizsardzības ministrija pēkšņi sāka satraukties par Zvārdes zemē atrodamo sprāgstvielu daudzumu un finansēja brīdinājuma zīmju izvietošanu – “Teritorijā atrodas sprādzienbīstami priekšmeti. Apdraud dzīvību”.

Aizdomas par kādiem slēptiem nolūkiem radušās vien 12.novembrī, kad tika paziņots, ka Zvārdes zemes tiks atpirktas ar uzņēmuma “Latvijas Valsts meži” starpniecību. Pēdējo nedēļu laikā daudzi īpašnieki saņēmuši zvanus ar mutiskiem piedāvājumiem atpirkt zemes – cenas svārstās no 500 līdz 1500 latiem.

Pagasta pārvaldnieks Imants Džulis spriež, ka pašlaik acīmredzot tiek zondēts iedzīvotāju noskaņojums, jo neviens piedāvājums uz papīra – ar vai bez parakstiem – pagaidām neesot redzēts. Lielākā daļa vietējo savus īpašumus pārdot nevēlas, tāpēc būtisks ir jautājums, kas notiks tad, ja iedzīvotāji nepiekritīs.

Jūras novērošanas torņu izvietošana Latvijas piekrastē liecina, ka militāristi savu panāk par katru cenu. Aizsardzības ministrija norāda, – ja kompromiss netiks panākts, tiks informēti ministri un tiks lemts par tālāko risinājumu.

Atpirkšanas piedāvājums varētu tikt izteikts 130 līdz 150 īpašniekiem. Padomju armija aviācijas mērķpoligona vajadzībām izmantoja ap 26 000 hektāru zemes, bet tagad par bīstamiem tiekot uzskatīti aptuveni 10 000 hektāru – aktīvās bombardēšanas zona. Arī šādi dati iedzīvotāju uzticību neraisa, jo drošības situācijas izvērtējums Zvārdē nav veikts. Uz 900 cilvēku parakstīto protesta vēstuli atbilde no premjera joprojām nav saņemta. Saldus novada pašvaldībai nav atbildējušas arī Zemkopības un Aizsardzības ministrijas. Pēdējā gan izsaukusi uz pārrunām domes priekšsēdētāju Indru Rassu, taču pie lielākas skaidrības viņa neesot tikusi. Militāristi runājot vienu un to pašu – Zvārdē ir ļoti bīstami.

Iedzīvotāji, kas gadu desmitos te ar un ecē zemi, audzē un cērt mežu, šādu īpašu bīstamību neatzīst. Latvijā ir daudzas vietas, kur pāri gājis karš un vēlāk lidojuši padomju bumbvedēji.

Zvārdenieks Ivars Nesters pieļauj iespēju, ka eksistē arī alternatīva versija – par mazu naudu te zemes tiks atpirktas, iztīrītas, bet pēc tam nopārdotas kā vieta ekskluzīviem īpašumiem, atpūtas bāzēm. Jebkurā gadījumā pamatojums ar bīstamību, arī viņa skatījumā, neiztur nekādu kritiku.

Spridzekļu paliekas koncentrētas aptuveni 80 hektāros. Tad kādēļ armija runā par tūkstošiem hektāru? Un, ja zemes tīrība ir tik svarīga, tad taču atpirkšanai lietojamos miljonus latu lietderīgāk būtu ieguldīt atmīnēšanā, informē laikraksts.

Aizsardzības ministrijas (AM) Militāri publisko attiecību departamenta direktors Airis Rikveilis aģentūrai LETA teica, ka Aizsardzības ministrijai nav nekādu plānu, lai Zvārdi pārvērstu par NATO poligonu. Ņemot vērā, ka teritorija ir piesārņota ar padomju munīciju, Nacionālie bruņotie spēki to vēlas tikai attīrīt, paralēli šādi uzlabojot munīcijas neitralizētāju zināšanas un pieredzi.

Attīrīšana arī nepieciešama, lai novērstu munīcijas izvazāšanu un nelaimes gadījumus, kurus var sagādāt teritorijā brīvi piekļūstošie interesenti.

Rikveilis gan nenoliedza, ka šādās attīrīšanas operācijās plānots iesaistīt partnervalstu karavīrus, kuriem būs iespēja pārbaudīt savas iemaņas tieši padomju laika munīcijas neitralizēšanā, jo viņu valstīs šāda ražojuma munīcijas vienkārši nav, skaidroja Rikveilis. Plānots, ka pirmās šāda veida mācības notiks jau šogad, iespējams, vasaras beigās, un par to drošību tiks gādāts visaugstākajā līmenī.

“Lai Zvārdes poligonu pilnībā attīrītu no padomju laiku munīcijas, būs nepieciešami vairāki desmiti gadu. Kas notiks tālāk ar attīrīto zemi, acīmredzot pēc tam būs jālemj tā laika valdībai un pašvaldībai. Šobrīd nav pamata visādām sazvērestības teritorijām par teritorijas tālāku izmantošanu,” piebilda Rikveilis.

Rikveilis atgādināja, ka Zvārde nav vienīgā vieta Latvijā, kur plašā teritorijā brīvi pieejama munīcija. Joprojām ar nesprāgušiem lādiņiem ir piesārņots bijusī Cekules munīcijas noliktavas teritorija Stopiņu novadā, un arī šeit karavīri regulāri piedalās attīrīšanas darbos.

Jau ziņots, – lai brīdinātu iedzīvotājus par apdraudējumu ar sprādzienbīstamajiem priekšmetiem piesārņotākajās Latvijas teritorijās, pēc Aizsardzības ministrijas iniciatīvas PSRS aviācijas mērķpoligona Zvārdes pagastā un bijušās Cekules munīciju noliktavas teritorijā, pagājušā gada oktobrī tika izvietoti informatīvie stendi un brīdinājuma zīmes. Informatīvajos stendos ir norādes par teritorijās atrodamajiem sprādzienbīstamajiem priekšmetiem un informācija, kā rīkoties šādu priekšmetu atrašanas gadījumā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+