×
Mobilā versija
+12.8°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
18. augusts, 2014
Drukāt

Digitalizēs Endija Vorhola apjomīgo kino mantojumu

Foto: AFPFoto: AFP

Ņujorkas Modernās mākslas muzejs (MoMa) gatavojas digitalizēt simtiem reti redzētu vai publiski vispār nerādītu Endija Vorhola filmu, ziņo aģentūra BBC.

Projekts ietver 500 filmas, kuras Vorhols ar 16 mm formāta kameru uzņēmis laikā starp 1963. un 1972. gadu, un tā pabeigšanai būs nepieciešami vairāki gadi.

Šis lentes reti redzējuši par Vorhola pētnieki, jo tās ir ļoti trauslas, un projektoru to apskatei trūkst. Projekta īstenotāji cer tādējādi publikas zināšanas par mākslinieku paplašināt arī ar viņa videodarbiem.

“Filmas ir tieši tikpat revolucionāras un nozīmīgas kā Vorhola gleznojumi,” aģentūrai sacījis Vorhola muzeja direktors vietnieks un digitalizācijas projekta kurators Patriks Mūrs.

Vorhols savu pirmo kameru, 16 milimetrus Bolex, iegādājās 1963. gadā, un turpmākajos gados uzņēma tūkstošiem filmu rullīšu – gan īsas etīdes, savu mūzu portretus, gan dučiem pilnmetrāžas filmu, kuru žanrs variējas no avangarda minimālisma līdz komerciāliem “sekspētījumiem”, komentē Mūrs.

Vorhola filmas bija iespējams noskatīties tikai pāris gadus; jau 1970. gadā mākslinieks tās no publiskās aprites izņēma, un tikai pēc Vorhola nāves 1987. gadā ierobežotai sabiedrības daļai – pārsvarā Vorhola pētniekiem – izdevies ar šo kinomantojuma daļu iepazīties.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+