×
Mobilā versija
+8°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
22. augusts, 2013
Drukāt

Digitalizēs liecības par ”Baltijas ceļu”


Foto - Dainis BušmanisFoto - Dainis Bušmanis

Latvijas iedzīvotāji 23. un 24. augustā tiek aicināti piedalīties ES projekta “Europeana 1989″ informācijas dienās Rīgā, Esplanādē, nesot līdzi personiskās fotoliecības un citas piemiņas lietas, kas attiecas uz 1989. gada 23. augusta ”Baltijas ceļu”. 


 

Šīs liecības tiks digitalizētas un to digitālās kopijas ievietotas interneta vietnē “europeana1989.eu”. Iedzīvotāji tāpat tiek aicināti dalīties savos atmiņu stāstos par ”Baltijas ceļu”.

Par gaidāmo pasākumu, kas minētajās dienās no plkst. 12 līdz 20 notiks nodibinājuma “Rīga 2014″ kultūras vasarnīcā, ceturtdien žurnālistiem pavēstīja ”Europeana 1989” pārstāvji Džonatans Pardejs un Franks Drauške. Projekta Latvijas vēstniece ir Sarmīte Ēlerte, un Latvijā kampaņa tiek īstenota sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku. ”Europeana” ir ES vēstures digitālais muzejs, arhīvs un bibliotēka, kuras uzdevums ir internetā nodrošināt piekļuvi Eiropas daudzvalodīgajam kultūras mantojumam, kolekcionēt arī notikumu dalībnieku mutvārdu liecības. Šobrīd aktuāli ir savākt materiālus par “dzelzs priekškara” krišanas notikumiem Eiropā 1989. gadā, jo nākamgad revolucionārajiem notikumiem Vācijā, Ungārijā, Polijā, Čehijā un Baltijā apritēs 25 gadi.

”Europeana 1989” materiālu vākšanas kampaņa sākās jūnija sākumā Polijā, augusta sākumā tā jau notika Viļņā un Panevēžā; tagad gaidāma Rīgā, bet augusta beigās Tallinā.

”Mēs aicinām Latvijas iedzīvotājus ievietot internetā savas atmiņas un fotoattēlus par vienu no viņu dzīves ievērojamākajiem notikumiem – ”Baltijas ceļu”, kad viņi veidoja vēsturi,” sacīja Džonatans Pardejs.

Savukārt Sarmīte Ēlerte uzsvēra, ka tas ir veids, kādā Baltijas valstu iedzīvotāju vēsturiskā atmiņa kļūst par daļu no visas Eiropas vēsturiskās atmiņas.

Nodoms ir projekta vietnē izveidot digitālo karti, kurā notikuma līdzdalībnieku vai viņu piederīgo atmiņas, foto­grāfijas, audio un video ieraksti un citas dokumentālas liecības būs izvietotas atbilstoši stāstītāju atrašanās vietai 1989. gadā. Projekta pārstāvji norāda, ka visas atnestās liecības pēc digitalizēšanas tūlīt tiks atdotas atpakaļ īpašniekiem, bet tie, kuri 23. un 24. augustā nevarēs ierasties Esplanādē, liecības par ”Baltijas ceļu” vietnē “europeana1989.eu” varēs ievietot arī patstāvīgi. ”Europeana” jau īstenojusi līdzīgu materiālu vākšanas kampaņu saistībā ar Pirmā pasaules kara vēsturi.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+