Publicitātes foto

Dikļos atklās Dziesmu svētku vēstures ekspozīciju 0

Piektdien, 27. februārī, plkst. 15 Dziesmu svētku muzeja telpās Dikļos notiks Dziesmu svētku jaunās ekspozīcijas atklāšanas pasākums, kurā tiks teikti paldies vārdi cilvēkiem, kuri ieguldījuši savu darbu jaunās ekspozīcijas tapšanā, portālam LA.lv pastāstīja novada domes Attīstības nodaļas vadītāja Eva Eglīte.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 156
Kokteilis
Magnētiskās vētras 2024. gada aprīļa beigām – visbīstamākās dienas
Lasīt citas ziņas

Eglīte stāsta, ka jaunā ekspozīcija veidota, īstenojot Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) un Kocēnu novada domes finansēto projektu “150 gadi kopš latviešus Dikļos dziesma kopā sauc!”, un tā tapusi sadarbībā ar vēsturnieku Albertu Rokpelni.

“Ekspozīcija veltīta Dziedāšanas svētku sākotnei Latvijā. Astoņās planšetēs ar bagātīgu teksta materiālu, ko papildina vēsturiskās fotogrāfijas, izvietota informācija par Juri Neikenu, Dziedāšanas svētku tradīciju Dikļos, latviešu tautas atmodu un Dziesmu svētku tradīciju uzplaukumu 19. gadsimta otrajā pusē, Dziesmu svētku tradīcijām un atceri Dikļos pēc II pasaules kara, Vispārējiem latviešu Dziesmu svētkiem un Dziesmu svētku tradīcijām novados,” stāsta domes speciāliste.

CITI ŠOBRĪD LASA

Dziesmu svētku muzejā iespējams aplūkot arī Dikļu evaņģēliski luteriskās draudzes mācītāja Jura Neikena krēslu – identisku kopiju oriģinālam, kas glabājas Dikļu baznīcā. Arī šis krēsls izgatavots projekta “150 gadi kopš latviešus Dikļos dziesma kopā sauc!” ietvaros.

Neikena krēsls kā Kocēnu novada dārgums un vērtība ir iekļauts “Lauku Avīzes” izdotajā grāmatā “Latvijas novadu dārgumi”, kas iznākusi šī gada sākumā. Mācītājs, skolotājs un rakstnieks Juris Neikens, kurš Dikļos 1864. gada trešajos Vasarsvētkos sarīkoja pirmos Dziesmu svētkus, ir viena no izcilākajām personībām Latvijas kultūras vēsturē.

Pateicoties projekta īstenošanai, iegādāta arī recepcijas lete ar galdu, apģērbu statīvs, bukletu stends, vitrīna dažādu ekspozīcijas priekšmetu glabāšanai un priekšmetu izvietošanai aiz slēgtām durvīm, kā arī ekspozīcijas sistēmas, uz kurām izvietoti vēsturiskie materiāli.

Projekts īstenots ar mērķi saglabāt latvisko identitāti un pilnveidot vietējo iedzīvotāju kultūrvidi, saglabājot vienu no senākajām un izcilākajām tradīcijām Dikļos – kordziedāšanu. Projekta kopējais finansējums ir 3604,32 eiro, no kuriem 2680,90 eiro ir ELFLA finansējums, savukārt 923,42 eiro – Kocēnu novada domes līdzfinansējums.

Dziesmu svētku muzejā ierīkota arī Dziesmu svētku ekspozīcijas kinozāle, kurā var vērot ar Dziesmu svētkiem un kordziedāšanas tematiku saistītus video materiālus, piemēram, sadarbībā ar Vidzemes Televīziju veidoto dokumentālo īsfilmu “Dziesmu svētki no šūpuļa līdz mūsdienām”, kas tapusi Borisa un Ināras Teterevu fonda finansētā projekta “Latvijas Dziesmu svētku šūpulis – Dikļu zīme Eiropas kartē” ietvaros.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.