Kultūra
Latvijā

Dikļos Dziesmusvētku jubilejas svinībām veidos neparastu koncertzāli 2


Topošās koncertzāles skice.
Topošās koncertzāles skice.
Publicitātes foto

Kocēnu novadā šogad, par godu 150. gadskārtai kopš pirmajām dziesmu dienām Dikļos, vecās, pērn nojauktās estrādes vietā līdz 7. jūnijam paredzēts izveidot neparastu projektu – dabas koncertzāli, informē novada pārstāvji.

Dikļos meklējams Dziesmu svētku tradīcijas aizsākumiem, jo tieši Dikļu mācītājmuižas parkā (tagad Neikenkalnā) draudzes mācītājs un rakstnieks Juris Neikens 1864. gadā noorganizēja pirmos kopā dziedāšanas svētkus.

Apzinoties vēstures liecību un latviešu nacionālo kultūras vērtību nozīmīgumu, Dziesmu svētku 150. gadskārtas gaidās Kocēnu novada dome ir sākusi rūpēties par to, lai uzsvērtu pasākuma nozīmi Latvijas mērogā, saglabātu un popularizētu Jura Neikena aizsākto tautas kustību un unikālo UNESCO kultūras mantojuma sarakstā iekļauto kultūrvēsturisko vērtību Dikļos, turpinātu tradicionālu pasākumu rīkošanu un attīstītu Neikenkalnu kā nozīmīgu Latvijas kultūrvides un kultūras pasākumu norises vietu.

Šī gada janvārī Kocēnu novada dome pieņēma lēmumu noteikt Dikļu dabas koncertzāles būvniecību par Kocēnu novada pašvaldības 2014. gada prioritāro investīciju projektu, kā arī ir sakārtotas īpašumtiesības, pārņemot Neikenkalnu Kocēnu novada domes īpašumā un nostiprinot īpašumtiesības zemesgrāmatā. Veikts publiskais iepirkums dabas koncertzāles projektēšanai un būvniecībai – 1. kārtas līgums 205 000 eiro apmērā noslēgts ar SIA “Ekers”, projektētājs – arhitekts Uģis Šēnbergs. Ir izstrādāta koncepcija par Dziesmu svētku 150. gadskārtas nozīmīgu pasākumu nodrošināšanu, par pasākumu režisoru piesaistīts XXV Vispārējo latviešu Dziesmu un XV Deju svētku galvenais režisors Uģis Brikmanis.

Gan jaunās estrādes skatuve, gan amfiteātris ietvers daudzfunkcionalitātes ideju – skatuvi paredzēts veidot transformējamu divos veidos, lai tā spētu uzņemt ap 3000 dziedātāju un skatītāju uzņemšanai, gan arī jau ierasto ikdienas kultūras pasākumu rīkošanai. Īpaši lielu sarīkojumu gadījumos dabas koncertzālē varēs uzņemt līdz pat 5000 dalībnieku un skatītāju.

Latvijas Nacionālais kultūras centrs ir paudis atbalstu Kocēnu novadam, piekritis sadarboties un kopā rīkot nozīmīgo Dziedāšanas svētku 150. gadskārtas pasākumu 2014. gada 7. jūnijā, nodrošinot māksliniecisko pusi un pasākuma vērienīgumu Latvijas mērogā. Uzsākto sadarbību iecerēts turpināt ilgtermiņā, lai Dikļus veidotu kā reģionālo koru kustības centru Latvijā ar plašu Latvijas mēroga un starptautisku koru pasākumu, olimpiāžu un konkursu rīkošanu.

Latvijas Nacionālais kultūras centrs Kocēnu novadam ir uzticējis XXV Vispārējie latviešu dziesmu un XV deju svētku galvenā mākslinieka Ivara Mailīša vides objektu “Sidraba birzs vainags”, kas svētku laikā bija centrālais objekts Rīgas centrā, bet šogad pavasarī tiks uzstādīts Dziesmu svētku promenādē Dikļos.

LA.lv