×
Mobilā versija
+5.9°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Piektdiena, 27. aprīlis, 2018
22. jūnijs, 2016
Drukāt

Diksilendu festivālam Umurgā jau piektā gadskārta

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Grupa "BrassBand.cz" no Čehijas

25. jūnijā Limbažu novada Umurgā norisināsies jau piektais Starptautiskais diksilendu festivāls. Par godu šai jubilejai sarūpēti divi vērienīgi koncerti, kas pulcēs diksilenda ansambļus no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un Čehijas.

Diksilends ir viens no klasiskā džeza stiliem, kas radies ASV baltādaino mūziķu vidū 19. gadsimta beigās. To parasti spēlē neliels izpildītāju ansamblis, un repertuāru veido populāru dziesmu tēmas, bet improvizācijas pamatā ir harmonija. Klasiskajā sešu instrumentu diksilendā tiek izmantota klarnete, trompete, trombons, tuba, sitaminstrumenti, bandžo vai klavieres, taču nereti šo sastāvu papildina arī vokāls.

Pirmais Starptautiskais diksilendu festivāls Umurgā notika 2012. gadā, kad festivāla namatēvs un producents Armands Leimanis – Umurgas kultūras nama vadītājs – un mākslinieciskais vadītājs, JVLMA Pūšaminstrumentu un sitaminstrumentu katedras vadītājs, tubas un eifonija klases asociētais profesors Jānis Retenais īstenoja sen lolotu ideju par diksilenda mūzikas popularizēšanu. Viņu veidotais Starptautiskais diksilendu festivāls Umurgā kļuva par pirmo un pagaidām vienīgo šāda stila sarīkojumu Latvijā un Baltijā. Festivāla rīkotāji atzīmē, ka agrāk šis klasiskā džeza paveids Latvijā nav īpaši popularizēts, kaut arī ir daudz šā žanra mākslinieku, kuri darbojas augstā līmenī.

Festivāla piektajā gadskārtā apmeklētājus gaida pat divi diksilenda ansambļu koncerti. Dienas koncertā muzicēs klausītājiem labi pazīstamās apvienības: Liepājas E. Melngaiļa mūzikas vidusskolas “Bigband Combo” (vadītājs Jānis Ivuškāns), diksilends “Sigulda” (vadītājs Pēteris Goldbergs), NBS orķestra “Diksilends” (vadītājs Ojārs Spila) un “Jokers Dixie” (vadītājs Zintis Žvarts). Savukārt vakara koncertā muzicēs arī viesi no citām zemēm: “Estonian Dixieland Band” no Igaunijas, “BrassBand.cz” no Čehijas – mūziķi, kas jau piedalījušies festivālā. Viņiem pievienosies “Green Bridge Band” no Lietuvas un arī “Sunny Groove Dixie” ar festivāla vadītāju Jāni Reteno priekšgalā, protams, no Latvijas.

Koncertu starplaikā interesenti aicināti apmeklēt profesora Borisa Avrameca lekciju par diksilenda vēsturi. Pasākuma programmā paredzētas vēl dažādas aktivitātes, bet festivāla vadība uzticēta populārajam dziedošajam aktierim Kristianam Kareļinam.

“Kaut arī šis ir neliela formāta festivāls, tomēr tas, manuprāt, sniedz nenovērtējamu ieguldījumu diksilenda klausītāju lokam un izglīto tos, kuri par diksilendu uzzina tikai tagad,” ir pārliecināts Armands Leimanis.

 

Varbūt noder!!

Starptautiskā diksilendu festivāla programma

15.00 dienas koncerts

17.30 Borisa Avrameca lekcija

19.00 vakara koncerts

23.00 nakts dejas kopā ar grupu “Credo”.

Biļetes “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv un pasākuma norises vietā.

Cena: EUR 5.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+