×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.0°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
4. novembris, 2015
Drukāt

Diktāts izrādījās ciets rieksts (3)

Foto-Timurs SubhankulovsFoto-Timurs Subhankulovs

Noslēgusies I Vispasaules diktāta latviešu valodā labošana un kļūdu analīze. No kopumā 920 cilvēkiem visā pasaulē, kas rakstīja diktātu, 293 vārdu garo tekstu bez kļūdām uzrakstīja vien seši cilvēki.

Iniciatīvas autore Olga Sukoņņikova norāda, ka neviens balvas par dalību šajā diktātā nesaņems. “Cilvēki vienkārši pārbaudīja sevi un savas zināšanas. Uzskaitījām interpunkcijas un ortogrāfijas kļūdas. Kas gan mani iepriecināja – negaidīju, ka būs tik daudz tiešsaistē iesniegto darbu,” teic O. Sukoņ­ņikova. Viņa uzsver, ka galvenais bija piedalīties, tāpēc diktāta dalībniekiem nebija jānorāda nedz sava tautība, nedz vecums, nedz citu veidu informācija. “Ja šāds pasākums notiks arī citus gadus, ceru, ka vairāk cilvēku rakstīs diktātu klātienē tam speciāli organizētajās telpās. Spriežot pēc atsauksmēm, cilvēkiem šis pasākums patika un viņi vēlas, lai tradīcija turpinātos. Cerēsim!” pauž diktāta organizētāja.

Iniciatīvas līdzautore Sarmīte Ruža, kura ikdienā māca latviešu valodu un literatūru Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolā, vērtē, ka diktāts uzrakstīts vidējā skolēna līmenī: “Lielākā daļa to uzrakstījusi ar apmēram desmit kļūdām, kas atbilst skolas līmenim. Gribētos, lai būtu labāk, bet diemžēl situācija ir tāda, ka pareizrakstībai pietiekamu uzmanību nepievēršam. Prieks par tiem, kuri uzrakstīja bez kļūdām vai ar divām trim kļūdām.” S. Ruža piebilst, ka diktāts nebija viegls: “Teikumi bija diezgan sarežģīti. Runājot par ortogrāfiju – biežāk pieļautās kļūdas ir saistītas ar vairākvārdu saikli “ne tikvien – bet arī”. Savukārt interpunkcijas kļūdās dominē divdabja teicienu misēkļi.” Diktāta mājaslapā internetā raksti.org iespējams iepazīties ar plašāku kļūdu analīzi.

diktats_tab

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Pārlūkoju kļūdu analīzi, un daži argumenti mani nepārliecināja. Viens skaidrojums par teikumu, kurā komats nav jāliek saikļa “un” priekšā, jo tas saista vienlīdzīgus palīgteikumus, un otrs (par citu teikumu) – ka ir jāliek komats “nevis” priekšā, jo tas saista vienlīdzīgus teikuma locekļus. Ir jau pareizi, tikai… viens un tas pats pamatojums pretējām situācijām… nu paskaidrojiet, lūdzu, sīkāk!

  2. Jā, kļūdu labošana dīvaina. Manam darbam norādīto kļūdu skaits ne pavisam neatbilda izlabotajām 🙁

  3. Žēl tikai, ka pats kļūdu labojums tika veikts nepareizi – salīdzinot savu variantu ar publicēto oriģinālu, secināju, ka man tika “izlabotas” 3 liekas kļūdas …

Draugiem Facebook Twitter Google+