×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.1°C
Hermīne, Estere
Svētdiena, 15. jūlijs, 2018
24. augusts, 2017
Drukāt

Dimants: Cittautieši latviski raidošo sabiedrisko mediju saturā neeksistē (8)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Integrācijas politikas pētījumu eksperti mediju saturā iesaka atspoguļot dažādas izcelsmes Latvijas iedzīvotāju ikdienas pieredzi un sadzīviskas problēmas, taču šobrīd aptuveni trešā daļa Latvijas iedzīvotāju, kuri ir cittautieši, latviski raidošo sabiedrisko mediju saturā neparādās, tā Latvijas Reģionu televīzijas Re:TV raidījumā “Kaimiņu būšana Latvijā” uzsver Biznesa augstskolas “Turība” komunikācijas profesors Ainārs Dimants.

Raidījumā “Kaimiņu būšana Latvijā” šoreiz integrācijas jautājumi tika analizēti mediju aspektā, un diskusijas dalībnieki kā vienu no galvenajām problēmām uzsvēra to, ka daļa Latvijas iedzīvotāju dzīvo nevis divās dažādās informatīvajās telpās, bet gan tikai vienā, kuras saturs radīts Krievijā. Tas rada risku cilvēkiem saņemt tikai vienpusīgu informāciju, taču, kā stāsta Ainārs Dimants, no Krievijā radītā satura var mācīties, kā ar mediju starpniecību realizēt propagandu.

Bijušais Kultūras ministrijas Mediju politikas nodaļas vadītājs Roberts Putnis šo problēmu saista arī ar valsts drošības risku. To apliecina arī savulaik mērķtiecīgā un aktīvā Krievijas mediju iestāšanās pret Latvijas pievienošanos Eiropas Savienībā un NATO.

Tā vietā, lai cīnītos ar Krievijā radīta satura patērēšanu, ir jārada konkurētspējīgs saturs Latvijas medijiem, un Roberts Putnis ir vienisprātis ar Aināru Dimantu, ka sabiedriskos medijos nevar atrast pietiekami daudz informācijas par līdzpilsoņiem, kas ir piederīgi citām etniskajām grupām. Tāpat pētījumi rekomendē Latvijas mazākumtautību intelektuālās elites un mazākumtautību organizāciju pārstāvju iesaisti sabiedrisko mediju satura veidošanā un izplatīšanā, tādējādi nodrošinot informācijas brīvību un viedokļu dažādību, un Roberts Putnis savā iepriekšējā darba vietā ir vērsis pastiprinātu uzmanību Latvijas Televīzijas un Latvijas Radio personālatlases stratēģijai, lai piesaistītu krievu tautības žurnālistus latviski veidota satura radīšanai, taču diemžēl sarunas nav bijušas rezultatīvas.

Diskusijas viesi piekrita, ka konkurētspējīga mediju satura izveide prasa papildus finanšu līdzekļus, un tas arī ir iemesls, kāpēc krieviski raidošie Latvijas mediji šobrīd ir grūtā situācijā, kad jāspēj būt līdzvērtīgiem Krievijā radītam saturam, kam tiek piešķirti nesalīdzinoši lielāki finanšu resursi. RUS TVNET galvenā redaktore Jūlija Baranska stāsta, ka jau daudzus gadus medijiem, kas veido saturu krievu valodā, ir mazāk valsts piešķirtā finansējuma un mazāk arī pieejamo cilvēkresursu. Viņas pārstāvētais portāls kā komercmedijs pastāv, pateicoties reklāmas ieņēmumiem, taču valsts atbalsts nav nekāds, lai arī daudzos politikas plānošanas dokumentos medijiem kā nozīmīgam integrācijas instrumentam aizvien tiek piešķirta lielāka nozīme.

Raidījuma cikla trešais raidījums skatāms šeit!

Jau ziņots, ka Latvijas Reģionu televīzija Re:TV sadarbībā ar biedrību “Latvijas Pilsoniskā alianse” uzsāk jaunu raidījumu ciklu “Kaimiņu būšana Latvijā”, kura mērķis ir veicināt mazākumtautību piederības sajūtu Latvijai un stiprināt valstiskuma apziņu. Kopā tiks sagatavoti seši raidījumi, un katrs no tiem vēstīs par kādu konkrētu integrācijas jomu, par ko katrā reizē diskutēs trīs diskusijas dalībnieki, kā arī vēstīs par izaicinājumiem, ar ko ikdienā saskaras mazākumtautības Latvijā, apciemojot vairākas NVO un mazākumtautību kopienas dažādos Latvijas reģionos. Nākamais raidījums būs par pilsonisko aktivitāti un līdzdalību. Tas Re:TV ēterā tiks pārraidīts 31. augustā plkst. 22:00. Raidījumus iespējams noskatīties arī interneta vietnēs – www.retv.lv un www.nvo.lv.

Raidījumu ciklu “Kaimiņu būšana Latvijā” finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Latvijas Reģionu televīzija ir nacionālais televīzijas kanāls, kas pieejams bezmaksas virszemes apraidē visā Latvijā un tiešraidē interneta vietnē www.retv.lv.

Biedrība “Latvijas Pilsoniskā alianse” ir lielākā nevalstisko organizāciju platforma Latvijā, apvienojot 125 biedrus, kas kopumā sastāda aptuveni 30 000 privātpersonas. Biedrības darbības mērķis ir pārstāvēt un aizstāvēt Latvijas NVO un sabiedrības labuma intereses nacionālajā un ES līmenī.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

 1. Taisni tragjiski, ka nedrikst pastavet neviens kanals, kuraa netiktu laista varas propaganda.

 2. Integrēsim sīriešus,somāliešus,eritrejiešus,marokāņus,lībiešus un kongojiešus-kā šīitus,tā sunnītus,iesaistot šo etnisko grupu inelektuālo eliti! Vjetnamiešus,kā budistus-integrēsim pēdējos! Un par viņu sadzīviskām problemām,sviesta cenu kāpumu ieskaitot, regulāri presē,radio un televīzijā spriedīs,vērtēs un analīzēs mums visiem labi pazīstamie un pieredzējušie,universālie eksperti Dimants un Putnis!

 3. Naudas integrētāji Atbildēt

  Pareizi,dodiet naudu! Tikai,kāpēc tieši jums? Vai vispirms nevajadzētu savest kārtībā kā pamattautības,tā mazākumtautību-šīs trešās daļas Latvijas iedzīvotāju veselības aprūpi?! Samazināt nenormāli augsto PVN pārtikai,kura ir nepieciešama katru dienu-ne tikai latviešiem vien! Kāpēc par to klusējiet? Tad arī būs ko spoguļot!

 4. “Integrācijas politikas pētījumu eksperti”
  – – – – – – – – –
  Atkal idioti “pētī” to, kas visiem jau sen ir skaidrs. Nekāda “integrācija” nekad nebūs kamēr pastāvēs divas atsevišķas skolu sistēmas, ar divām valodām.

 5. Cilvēkiem nevajadzētu dot atlaides vai pieņemt darbā tikai tāpēc, ka viņi pieder pie kādas minoritātes. Atcerieties to poļu džeku Panorāmā, kam bija tāds akcents, ka brīžiem bija grūti saprast ko viņš saka? Nesen kaut ko meklējot atradu rakstu, kur viņš stāsta, ka viss ir superīgi un neko uzlabot nevajag un tie, kas domā citādāk ir ksenofobi. Tas nav normāli – tās ir ziņas, cilvēki tās skatās, lai saņemtu informāciju kvalitatīvā un saorotamā veidā, nevis lai priecātos, ka mūsu valstī ir mazākumtautības. Tas nenozīmē, ka viņš tāpēc ir slikts cilvēks vai ka poļiem nebūtu jāstrādā valsts televīzijā, bet prasīt noteiktu profesionālo standartu un kvalitāti nav diskriminācija, galu galā latviešu žurnālistiem, cik man zināms, ir jāapgūst pareizruna, lai gan viņi savā dzimtajā valodā neapšaubāmi jau runā gana saprotami. Ir jābūt vienādām tiesībām un pieejai visiem neatkarīgi no tautības.

 6. jāāā! .. ielaid cūku baznīcā, tā arī kancelē uzkāps Atbildēt

  ha ha hāā! 🙂 …. jāā, interesants tandēms – psrs frankenšteins (Dimants), kuram ir pārlietas sorossa asinis (Putns)… Vienreizēja “gudrība” nāk no šiem ielikteņiem (iespraudņiem) :))) … Ko, “gudrinieki”, izvelciet baļķi no savas acss visupirms1 Proti, aiztaisiet ciet LR4 programmu, kura gadu gadiem uzspļauj uz apraides atļaujā ierakstīto t.i. ka LR4 ir integrācijas programma Latvijā. Šobrīd šī “integrācijas” programma skan 97% svešvalodā (krievu valodā)! Ko, vai Latvijas sabiedrības saliedēšana (svešvalodā “integrācija”) notiek krievu valodā? Beidziet locīt vārdu “integrācija t.oi. saliedēšana! Cik ilgi Latvijas tauta un zeme cietīs šādus “frankenšteinus”?

 7. Savukārt mana vasaras kaimiņiene skatās krieviski raidošā TV 7 vakara ziņas. Šovasar esmu tās skatījis reizes 10 ,latvieši tur pamatā neizglītoti nejēgas ,ja ne stulbeņi. Par Krievijas kanāliem nerunāsim ,burtiski pirms nedēļas ,būdams galvenais Latvijas eksperts ,Gapoņenko runāja lietas kas robežojas ar “zilu brīnumu” tekstiem… Tādu naidu un visatļautību sen nebiju dzirdējis.

Draugiem Facebook Twitter Google+