Viedokļi
Komentāri

Nauda smird jau briesmīgi. “Līdzjutēji, ignorēsim “Dinamo” – šo Krievijas maigās varas instrumentu!” 45

Foto – Evija Trifanova/LETA

Kad pirms deviņiem gadiem reanimēja hokeja komandu Rīgas “Dinamo”, līdz ar daudziem cerēju, ka tā lielā mērā latviešu tautai būs tā pati, kas Rīgas “Dinamo” padomju gados. Jā, pirmajam “Dinamo” formāli kūmās stāvēja tā laika iekšlietu sistēma, kas bija viens no okupācijas varas pīlāriem. Taču, neraugoties uz to, tauta hokeja komandu uztvēra kā spēku, kas rāda zobus padomju krievu komandām. Ja vēl izdevās uzvarēt nīsto armijas komandu, tā saukto “sarkano stalli” ACSK, tad Latvijā tie bija nacionālie svētki.

Joprojām atceros, kā spēles TV translācijas sākumu, kas parasti bija plkst. 18.30, gaidīju kā kristīgs fanātiķis dievkalpojumu. Tādu kā es bija simtiem tūkstošu. Biļetes uz spēlēm Sporta pilī bija lielāks deficīts nekā desa vai kafija veikalā – tās no spekulantiem bieži nevarēja dabūt pat par pieckāršu un lielāku cenu. “Dinamo” patiešām okupētā valstī bija kā opijs tautai. Padomju gados tautai jau arī nebija daudz normālu izpriecu.

Diemžēl izrādījās, ka uz viena un tā paša ledus uzkāpt nevar. Lai arī tika skaļi gvelzts, ka jaunais “Dinamo” būs Latvijas komanda un mēs pat neņemsim Krievijas spēlētājus (ar retiem izņēmumiem tā ir, paradoksāli – pretēji padomju laika “Dinamo”), tajā tika iepludināta Krievijas nauda un tā joprojām tiek uzturēta par Krievijas naudu (no gāzes biznesa). Sākumā varēja izlikties, ka nauda nesmird, bet pēc Krievijas kariem ar Gruziju un Ukrainu smird jau briesmīgi. Pats trakākais, neviens nevar atbildēt, kāpēc Krievijai, ko mūsu politiķi un NATO draugi dēvē par agresorvalsti vai vismaz potenciālu agresorvalsti, no sportiskā vai biznesa viedokļa tāds “Dinamo” vajadzīgs. Krievija rūpējas par Latvijas hokeja attīstību? “Dinamo” nes peļņu Krievijas atklātajam čempionātam, ko dēvē par KHL? “Dinamo” ir sportiski interesants? Krievijai ir tik daudz naudas, ka nav kur to likt? Muļķības!

“Dinamo” ir Krievijas politisks tā sauktās maigās varas instruments. To jau pašā sākumā atzina ne tikai Latvijas valstiski noskaņotie politiķi un eksperti, bet arī hokeja žurnālisti, no kuriem lielākā daļa turpina par “Dinamo” rakstīt, jo žēl latviešu hokejistu un mīl hokeju, kaut gan saprot, ka palīdz Krievijas maigajai varai.

Bet es uzskatu, ka Latvijas sports no “Dinamo” tikai cietis. Līdz ar tā parādīšanos citiem sporta veidiem – tostarp basketbolam, volejbolam, rokasbumbai un florbolam – saruka skatītāju skaits un sponsoru atbalsts, Latvijas hokeja čempionāts kļuva neinteresants un samazinājās latviešu līdzjušana hokeja izlasei pasaules čempionātos. Vai kāds vēl atceras, ka kādreiz latviešu hokeja fanus pasaulē dēvēja par labākajiem? Bet sporta līdzjutēji un viņu iespējas ir tik, cik tās ir – pēdējos gadus šo enerģiju noslauc Krievija savās interesēs.

Arī hokeja līmeni “Dinamo” nav cēlis: pasaules čempionātos veicas arvien smagāk, NHL spēlē pusotrs mūsu hokejists, vietējais čempionāts nav prestižs. Ja nebūs “Dinamo”, tad nebūs kur mūsu puišiem spēlēt? Muļķības. Būs. Tie, kas pelna 10 un vairāk tūkstošus mēnesī, mierīgi atradīs par mazāku naudu darbu Rietumeiropā. Vai tepat Latvijas čempionāta komandās, kur labākie hokejisti jau saņem divus trīs tūkstošus mēnesī.

Par čekistu, kā saka mūsu hokeja leģenda Irbe, – “mīksto Savicki”, kas ir “Dinamo” šefs, kurš stostās, kad jāatbild – vai PSRS okupēja 1940. gadā Latviju, un kurš, iztopot Maskavai, kritizē Latvijas patriotus skeletonistus Dukurus, vispār negribas runāt.

Mans ierosinājums: ignorējam “Dinamo”. Lai viņi tur ņemas vieni paši savā sulā ar savu čekistu, Krievijas naudu un Krievijas interesēm. Mums taču ir tik daudz citu komandu un sportistu, kam just līdzi.

LA.lv