Mobilā versija
+1.4°C
Otīlija, Iveta
Pirmdiena, 11. decembris, 2017
2. decembris, 2015
Drukāt

Diska trūce – izplatīts muguras sāpju iemesls (2)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock
Ko darīt citādi

* Pozitīva attieksme, regulāras fiziskās aktivitātes un vingrojumi palīdz cīnīties ar diska trūces radītajām sāpēm, kas lielākoties mazinās dažu nedēļu laikā.

* Būtiski ir nenodarīt sev pāri, ceļot smagumus, kā arī sēdēt, stāvēt, staigāt un gulēt pareizā pozā.

* Jāstiprina muguras un citi ķermeņa muskuļi, jārūpējas par darba vidi un savu fizisko stāvokli.

* Smēķēšana pasliktina apasiņošanu, tostarp mugurkaulā, līdz ar to paātrinās novecošana un bojājumu process.

Nav noslēpums, ka jaunībā par savu veselību domā mazāk nekā tad, kad gadu vairāk un jau parādījušās veselības problēmas. Tomēr pavisam vienkārši atgādinājumi par pareizu stāju vai regulāras fiziskās aktivitātes noder profilaksei pret dažādām slimībām un arī tādu izplatītu kaiti kā mugurkaula diska trūce. Kas ir diska trūce jeb plīsums un kā to ārstē, skaidro mugurkaula ķirurgs Kaspars Ruks.

 

Dabiskie amortizatori

Mugurkauls sastāv no 31–33 kustīgiem kauliem jeb skriemeļiem. Tos atdala mīkstas struktūras – starpskriemeļu diski, kas darbojas kā amortizatori, novēršot skriemeļu savstarpējo berzi. Diska trūce rodas brīdī, kad starpskriemeļu diska kodols, pārplēšot diska gredzenu, izspiežas mugurkaula kanālā. Ja diska izvirzījums pieskaras vai saspiež tuvumā esošo muguras nervus, rodas sāpes. Stipras sāpes mēdz būt, ja ir muguras nervu iekaisums un pietūkums, ko izraisa diska trūces spiediens.

Diska trūce ir visbiežāk sastopamais mugurkaula bojājums aktīvajā dzīves periodā. “To parasti negūst vienā reizē, tas ir gadījumu komplekss – ceļot lielus smagumus, krītot no lielāka augstuma uz dibena vai veicot neveiklu rotāciju. Diska trūci rada kustības, kas saistītas ar muguras kompresiju un rotāciju. Būtisku iespaidu atstāj mugurkaula veidošanās bērnībā – tas, vai visi mugurkaula izliekumi attīstījušies pareizi. Ja nav, diski tiek pakļauti lielākai, nepareizi izvietotai slodzei, līdz ar to pastāv lielāks bojājumu risks.”

 

 

Diska velvēšanās (protrūzija) rodas, ja diska gredzens paliek neskarts, bet veidojas izvirzījums, kas nospiež muguras nervus.

Diska trūce jeb diska plīsums notiek, ja diska gredzenā rodas plīsumi un želejveida viela (diska kodols) izspiežas mugurkaula kanālā.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Izcils specialists ir Kaspars Ruks!

  2. Ļoti svarīgi jebkurā vecumā, uzturēt labu stāju, veikt vingrinājumus,kas koriģē stāju

Draugiem Facebook Twitter Google+