×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Milija, Maiga
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
26. septembris, 2014
Drukāt

Diskriminācija tikai nepilsoņu galvā (7)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

“Nepilsoņu kongress” un tamlīdzīgas apšaubāmas sabiedriskas organizācijas roku rokā ar krievu medijiem zīmē baisu ainu par nepilsoņu diskrimināciju, nevairoties arī no tādiem tendencioziem apzīmējumiem kā “genocīds”, “aparteīds” un “etnokrātija”. Taču Baltijas sociālo zinātņu institūta jaunākais pētījums apliecina, ka runām par diskrimināciju nav pamata.

Institūts šogad veicis pētījumu, kura ietvaros ne vien apkopota oficiālā statistika par naturalizācijas procesu un cilvēku nevēlēšanos iegūt pilsonību, bet arī veiktas dziļās intervijas ar vairākiem desmitiem nepilsoņu, kā arī notikušas diskusijas Latvijas lielākajās pilsētās. “Interviju sākumā mūsu aptaujātie cilvēki parasti apgalvoja, ka nepilsoņa statuss ir diskriminējošs un neērts, bet sarunas turpinājumā atklājās, ka viņi nevar nosaukt konkrētus diskriminācijas piemērus. Ja nu vienīgi ilgāku pārbaudi uz robežām ārvalstu ceļojumos,” teica pētījuma autore – socioloģijas doktore Inese Šūpule. Viņa norādīja, ka sociālo tiesību ziņā nepilsoņu un pilsoņu iespējas būtiski neatšķiras. Arī labklājības līmenis, ko spēj piedāvāt Latvijas valsts, abām iedzīvotāju grupām ir vienlīdz pieticīgs. “Atšķirības, protams, ir politiskajās tiesībās, bet tās lielākajai daļai nepilsoņu nav svarīgas. Tie nepilsoņi, kuri vēlas piedalīties vēlēšanās, vienkārši naturalizējas, iegūstot arī balsstiesības. Tas pats arī ar ekonomiskajām tiesībām – tie, kuri vēlas veidot karjeru tikai pilsoņiem pieejamās sfērās, piemēram, policijā, armijā vai valsts pārvaldē, izvēlas naturalizēties,” skaidroja pētniece. Intervētie nepilsoņi arī esot atzinuši, ka patiesībā pašreizējais statuss viņiem ir ērts, jo ļauj ceļot uz Krieviju bez vīzām. “Nepilsonība ir tradīcija, esam pieraduši ar to dzīvot,” atzinis kāds diskusijas dalībnieks Daugavpilī. Šeit gan jāsaka, ka uz diskusijām netika atlasīti kādi “paraugkrievi”. Gluži otrādi – tajās piedalījās arī “Nepilsoņu kongresa” pārstāvji un vārdu apmaiņas ar politiķiem nereti esot bijušas augstos toņos.

Ja reiz apgalvojumiem par nepilsoņu diskrimināciju nav objektīva pamata, tad kādēļ nepilsoņa statuss tiek saistīts ar negatīvām emocijām? Pētniece norāda, ka neapmierinātības pamatā ir tā sauktā “subjektīvā diskriminācijas sajūta”, kas vairāk balstīta nevis reālos argumentos, bet emocijās. No vienas puses, krieviskās partijas un tām pietuvinātas organizācijas nepilsoņos pastāvīgi uzkurina neapmierinātību par to, ka šāds statuss Latvijā vispār ieviests, kultivē priekšstatu par naturalizāciju kā pazemojošu procedūru vai grūtajiem eksāmeniem. Savstarpējo aizvainojumu pastiprinot arī latviskā flanga partijas, piemēram, publiski apšaubot nepilsoņu un jauno pilsoņu lojalitāti.

Pētījums arī uzrāda interesantu vērtējumu par organizāciju “Nepilsoņu kongress”, kas mēdz sevi pozicionēt kā visu nepilsoņu pārstāvi un aizstāvi. Taču, kā izrādās, liela daļa nepilsoņu par šo organizāciju un tās mērķiem nemaz nav informēti vai nezina.

Pētījuma autori arī mēģinājuši noskaidrot, kā tuvākajos gadu desmitos mainīsies nepilsoņu skaits. Pēc piesardzīgākajām prognozēm, 2034. gadā nepilsoņu skaits būs samazinājies no pašreizējiem 282 tūkstošiem līdz 74 000 vai vēl mazāk. Pētījuma autori gan atzīst, ka šādu prognožu ticamība ir ierobežota, jo tik ilgam laikam nav iespējams prognozēt sociālekonomisko un politisko situāciju, kā arī migrācijas procesus. Savukārt PMLP Naturalizācijas pārvaldes vadītājs Igors Gorbunovs lēš, ka pēc 20 gadiem nepilsoņu Latvijā tikpat kā nebūs. Viņu skaits sarūk par 15 000 gadā, bet naturalizācijas loma tur ir niecīga. Latvijas pilsonību iegūst ap 2000 cilvēku gadā. Vēl 7000 nomirst, ap 500 izbrauc, bet pārējie izvēlas citu valstu pilsonības. Taču nebūtu pareizi iegrimt pašapmierinātībā, ka jānogaida 20 gadi un viss būs atrisinājies. Gluži otrādi. Naturalizācijas pārvaldes vadītājs arī brīdina, ka interese par Krievijas pilsonību ir tikpat liela kā par Latvijas un 2034. gadā mūsu valstī varētu dzīvot ap 130 000 Krievijas pilsoņu (pašreiz, pēc oficiāliem datiem, viņu skaits Latvijā ir ap 48 000 cilvēku).

Tādēļ pētījuma autori noslēgumā izvirzījuši arī ieteikumus atbildīgajām institūcijām. Pirmkārt, Latvijas pilsonība jāpadara pievilcīga gan pilsoņu, gan nepilsoņu acīs. Paši pētījuma autori atzīst, ka tas ir ilgstošs un komplekss uzdevums, kas prasa lielus valsts resursus. “Taču arī katrs indivīds var domāt, kā padarīt Latviju pievilcīgāku. Piemēram, mazinot negatīvismu un iedrošinot līdzcilvēkus runāt latviski,” teica I. Šūpule. Tāpat pētījumā ierosināts mudināt nepilsoņu bērnus reģistrēt savus pēc 1991. gada dzimušos bērnus par Latvijas pilsoņiem, paplašināt valsts valodas apguves iespējas un informēt par naturalizācijas procedūru.

Interesanti, ka pētījuma monogrāfijas atvēršana šonedēļ sakrita ar svinīgo pasākumu Rīgas Austrumu izpilddirekcijā, kur jaunā pilsoņa zvērestu vienā reizē nodeva rekordliels pilsoņu skaits – 81 cilvēks. Tas gan ir izņēmums, jo lielākoties šajos pasākumos piedalās ap 20 cilvēkiem un kopumā interese par pilsonības iegūšanu ir tikpat zema kā iepriekšējos gadus. Alūksnē, Ogrē, Dobelē un vēl vairākās vietās bijuši gadījumi, kad svinīgā zvēresta nodošanas ceremonijā piedalās tikai viens jaunais pilsonis.

Taujāti par savu motivāciju naturalizēties zvēresta devēji sākumā minēja iemācītās “skaistās atbildes” (vēlos justies piederīgs, esmu patriots u. tml.), bet sarunā zem četrām acīm vairāki no viņiem atzina, ka pilsonība nepieciešama galvenokārt tādēļ, lai bez vīzas dotos strādāt uz Angliju. Šo tendenci neformālā sarunā apstiprināja arī Naturalizācijas pārvaldes eksaminācijas komisijas pārstāve: “Ir bijis, ka cilvēks ierodas pēc pilsonības dokumentiem, bet gaitenī jau stāv čemodāni, lai dotos prom no valsts.”

Nepilsoņi lielajās pilsētās (2014.g.)

Rīga 145 825 (70%)

Daugavpils 16 332 (8%)

Liepāja 14 382 (7%)

Jelgava 9596 (5%)

Jūrmala 9385 (4%)

Ventspils 6976 (3%)

Jēkabpils 2761 (1%)

Rēzekne 2101 (1%)

Valmiera 1450 (1%)

Dati: PMLP

nepilsoni_tab

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

 1. Ne nu man trukst vardu tikai krievs varbut tik nesapratigs un pazeloties par to kad vins ir dzimis Latvija bet pilsoniba vinam neesot iedota!!!! Tu vienkarsi nokarto valodas eksamenu un mazliet vestures un pilsoniba rokas. Kur ir problemas? Un nau ko zeloties nabadzini, diskriminetie. Visu muzu pieradusi savu valodu uzbazt tikai pasiem samadzenes pietrukst iemacities to valodu kura ir valsts valoda. Kauns dazam labam 50 gadus nodzivot Latvija un vairak neko nezinat ka krievu valodu aprobezotiba augstaka mera.

 2. … Vienigi VALSTS ATBILDIGAJAM INSTITUCIJAM tiesajoties GAN VIETEJAS, GAN INTERNACIONALAS TIESAS, TIKS IZBEIGTA SI NEPAMATOTA UN KREMLA NAIDIGA PROPAGANDA UN TAS SATUROSIE MELI, KAS TIEK IZLIETOTI KREMLA AGRESIJAS SARIKOSANAI !!!

  … Kad varesim but lepni par savas valsts CILVECIGO SABIEDRIBU UN TAISNIBAS REALITATI SAJA LIETA… !!!

  … TAS NOTIKS DRIZI, JA MES APVAINOTIE UN UZMESTIE LETINI APVIENOSIMIES UN BEIDZOT IEVELESIM NA KA GLEVAS KOALICIJAS GALVENO PARTIJU … !

 3. AREī es esmu runājis /strīdējies ar nepilsoņiem.Visādi locās, līdz beidzot atklāj, ka tas faktiski ir tikai bijušo privellēģiju zudums – visur un visiem bāzties virsū ar savu krievu valodu.

 4. Здрвствуйте. У меня есть большие сомнени по поводу обективности данных мнений, я гражданка Латвии…но стала я ей от безисходности около 8 лет назад…и могу сказать с увереностью что большинство неградан по сей день чуствуют себя также!!!!..Ствтья утверждает что те кто хотят путешестыоывть просто натарилизуются, те кто хотят голосовать просто натарилизуются…те кто хочет построить карьеру в определкнных государственных учреждентях…тоже просто натарилизуются…Ответь те тогда пожалуйста почему они должны вообще это делать в то время когда большинство из них родиличь и живут в Латвии всю свою жизнь..они на мой взгляд уже давно
  о доказали свою верность этой стране..обидно..что те которые работют 30-40 лет на Латвию, платят налоги, рожают и женят тут детей имеют паспорт с надписью “Alien”

  е

  • обидно.. а кто обиду культивирует? подумайте, кто вам подсказал, что это вас както задевает? вообще-то, гражданство – “бери, нехочу” 😉

  • 1) Pilsonību piešķir tiem, kuriem tā pienākas, nevis tā jādāļā ” pravu kačātājiem”.
   2) Dzīvot, maksāt nodokļus, dzimt u.t.t. kādā teritorijā var arī viesstrādnieki, kolonisti, tūristi, bet tas nedod tiem tiesības kļūt par valsts pilsoņiem
   3) 40-50 gadus jūsu laikabiedri strādāja un dzīvoja CCCP “guberņā” ar nosaukumu LPSR, kas bija radīta uz okupētās Latvijas Republikas zemes, faktiski bija CCCP kolonisti, veica aktīvu darbību CCCP invāzijā Latvijā… 1991.g. Latvijas Republika atguva savu neatkarību no CCCP, Latvijas Republikas pilsoņu pēcteči atguva savas republikas pilsonību. Bet CCP kolonisti palika bez pilsonības banāla iemesla dēļ- šī CCCP sabruka… Līdz ar to exCCCP kolonistiem bija jāgūst citas valsts pilsonību, šāi gadījumā, ja viņi izvelējās palikt Latvijā, viņus šī valsts uzņēma, bija jānokārto burtiski formalitātes- valoda, vēsture, kas ir paveicams pat 2.klases skolēnam… Protams, ja vien ir lojalitāte šai valstij. Bet ja prātu un sirdsapziņu aptumšo padomijas ideoloģija un liekrievu šovinisms, tad jā, naturalizētis grūti…

 5. =“Nepilsoņu kongress” un tamlīdzīgas apšaubāmas sabiedriskas organizācijas roku rokā ar krievu medijiem zīmē baisu ainu par nepilsoņu diskrimināciju, nevairoties arī no tādiem tendencioziem apzīmējumiem kā “genocīds”, “aparteīds” un “etnokrātija”.=
  Tā ir zudusī privilēgiju vara būt noteicējiem ”atbrīvotajā” Latvijā un tas arī ir galvenais…

Draugiem Facebook Twitter Google+