Latvijā
Novados

Diskusija Apē nenotiks. Nākas saskarties ar politiķu apbrīnojamu neieinteresētību novadu dzīvē 16


10 aprīlī Valsts prezidents Andris Bērziņš viesojās Bauskas novadā – Grāmatu svētku ietvaros tikās ar vietējiem iedzīvotājiem.
10 aprīlī Valsts prezidents Andris Bērziņš viesojās Bauskas novadā – Grāmatu svētku ietvaros tikās ar vietējiem iedzīvotājiem.
Foto – Timurs Subhankulovs

Autore: BIRUTA EGLĪTE, Lauku bibliotēku atbalsta biedrības valdes priekšsēdētāja

Jau četrpadsmito gadu Lauku bibliotēku atbalsta biedrība ciešā sadarbībā ar “Latvijas Avīzi” un novadu pašvaldībām visos Latvijas reģionos rīko Novadu grāmatu svētkus. Līdz šim to neatņemama sastāvdaļa ir bijusi arī publiskā diskusija par kādu pašu novadu izvēlētu tiem svarīgu un sāpīgu tematu. Šajās diskusijās aicinām piedalīties iedzīvotājus, attiecīgās nozares ministru, ja tas nav iespējams, ministrijas speciālistus, Saeimas deputātus un nozares ekspertus, lai viņi izklāstītu savu redzējumu problēmu risinājumā, uzklausītu iedzīvotāju viedokļus un atbildētu uz viņu jautājumiem.

Kopš 2002. gada, kad sākām Grāmatu svētku maratonu novados, 12. Saeima ir nākusi ar daudziem nepatīkamiem pārsteigumiem: vispirms apbrīnojamu neieinteresētību novadu dzīvē. Pašreiz novadu publiskās diskusijas atbalsta tikai viena partija – “Vienotība”. Vairākas 12. Saeimā iekļuvušās partijas pēc aktīvajām pagājušā gada priekšvēlēšanu kampaņām nevēlējās pat neko dzirdēt par novadu diskusijām: sak, nu jau esam ievēlēti, ko vairāk, līdz nākamajām vēlēšanām gandrīz četri gadi, atslāb­stiet jūs arī… Taču novadu iedzīvotāji vēlas sarunāties ar saviem priekšstāvjiem, nevis tikai skatīties uz viņiem televizoru ekrānos un klausīties priekšvēlēšanu vīzijas.

Ar neizpratni nākas sastapties arī ministrijās. Tikai viens piemērs. Novadu 14. grāmatu svētki Apē, kas paredzēti šodien, 17. aprīlī, pulcēs Apes un Alūksnes novadu iedzīvotājus. Darba grupā, kurā piedalījās abu novadu pašvaldību pārstāvji, izsprieda, ka pašreiz vienas no sāpīgākajām ir izglītības problēmas, mazo skolu eksistence, pedagogu algu jautājums u. c. Tāpēc š. g. 4. martā ar vēstuli vērsos pie izglītības un zinātnes ministres Mārītes Seiles ar aicinājumu piedalīties publiskajā diskusijā Apē par izglītības problēmām. Ministres birojs mani telefoniski informēja, ka ministre nevarēs piedalīties, jo šajā dienā ir aizņemta citur. Vienojāmies, ka būs cits vai citi ministrijas pārstāvji. Neskatoties uz maniem neatlaidīgajiem telefonu zvaniem, konkrētāku atbildi saņemt neizdevās līdz pat 14. aprīļa pēcpusdienai, kad Izglītības departamenta vecākā referente Dzintra Mergupe-Kutraite mani informēja, ka no ministrijas neviena nebūs Apē, jo visi aizņemti ar ministrijas darbu (!), ja Alūksnē vai Apē kādam pedagogam kaut kas neesot skaidrs, lai 16. aprīlī brauc uz Gulbeni, kur viesosies ministrijas speciālisti un sniegs skaidrojumus par maiņām algu jautājumā.

Apē publiskā diskusija nenotiks, jo arī no 12. Saeimas deputātiem nebija neviena, kas vēlētos un spētu atbildēt uz iedzīvotāju jautājumiem. Četrpadsmit gadu laikā šī ir pirmā reize, kad politiķi un ierēdņi demonstrē tik nepārprotamu necieņu un ignoranci pret savas valsts iedzīvotājiem. Jo sevišķi pedagogu kolektīvos, kas kuplā skaitā bija sagatavojušies diskusijā piedalīties, paliek sarūgtinājums un aizvainojums.

Turpmāk šā gada pirmajā pusē diskusijas notiks 24. aprīlī Naukšēnos – par sociālo aizsardzību, piedalīsies labklājības ministrs Uldis Augulis; 8. maijā Madonā – “Latvijas prezidentūra Eiropas Savienības Padomē – plusi un mīnusi”, piedalīsies vides un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards; 15. maijā Alojā – “Ekonomikas attīstība – novadu iespējas un valsts atbalsts”, piedalīsies ekonomikas ministre Dana Reizniece-Ozola. Gada otrajā pusē Novadu 14. grāmatu svētki un diskusijas to ietvaros notiks vēl desmit norises vietās, par kurām informēsim turpmāk.

LA.lv