×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.7°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
17. aprīlis, 2015
Drukāt

Diskusija Apē nenotiks. Nākas saskarties ar politiķu apbrīnojamu neieinteresētību novadu dzīvē (18)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

10 aprīlī Valsts prezidents Andris Bērziņš viesojās Bauskas novadā – Grāmatu svētku ietvaros tikās ar vietējiem iedzīvotājiem.

Autore: BIRUTA EGLĪTE, Lauku bibliotēku atbalsta biedrības valdes priekšsēdētāja

Jau četrpadsmito gadu Lauku bibliotēku atbalsta biedrība ciešā sadarbībā ar “Latvijas Avīzi” un novadu pašvaldībām visos Latvijas reģionos rīko Novadu grāmatu svētkus. Līdz šim to neatņemama sastāvdaļa ir bijusi arī publiskā diskusija par kādu pašu novadu izvēlētu tiem svarīgu un sāpīgu tematu. Šajās diskusijās aicinām piedalīties iedzīvotājus, attiecīgās nozares ministru, ja tas nav iespējams, ministrijas speciālistus, Saeimas deputātus un nozares ekspertus, lai viņi izklāstītu savu redzējumu problēmu risinājumā, uzklausītu iedzīvotāju viedokļus un atbildētu uz viņu jautājumiem.

Kopš 2002. gada, kad sākām Grāmatu svētku maratonu novados, 12. Saeima ir nākusi ar daudziem nepatīkamiem pārsteigumiem: vispirms apbrīnojamu neieinteresētību novadu dzīvē. Pašreiz novadu publiskās diskusijas atbalsta tikai viena partija – “Vienotība”. Vairākas 12. Saeimā iekļuvušās partijas pēc aktīvajām pagājušā gada priekšvēlēšanu kampaņām nevēlējās pat neko dzirdēt par novadu diskusijām: sak, nu jau esam ievēlēti, ko vairāk, līdz nākamajām vēlēšanām gandrīz četri gadi, atslāb­stiet jūs arī… Taču novadu iedzīvotāji vēlas sarunāties ar saviem priekšstāvjiem, nevis tikai skatīties uz viņiem televizoru ekrānos un klausīties priekšvēlēšanu vīzijas.

Ar neizpratni nākas sastapties arī ministrijās. Tikai viens piemērs. Novadu 14. grāmatu svētki Apē, kas paredzēti šodien, 17. aprīlī, pulcēs Apes un Alūksnes novadu iedzīvotājus. Darba grupā, kurā piedalījās abu novadu pašvaldību pārstāvji, izsprieda, ka pašreiz vienas no sāpīgākajām ir izglītības problēmas, mazo skolu eksistence, pedagogu algu jautājums u. c. Tāpēc š. g. 4. martā ar vēstuli vērsos pie izglītības un zinātnes ministres Mārītes Seiles ar aicinājumu piedalīties publiskajā diskusijā Apē par izglītības problēmām. Ministres birojs mani telefoniski informēja, ka ministre nevarēs piedalīties, jo šajā dienā ir aizņemta citur. Vienojāmies, ka būs cits vai citi ministrijas pārstāvji. Neskatoties uz maniem neatlaidīgajiem telefonu zvaniem, konkrētāku atbildi saņemt neizdevās līdz pat 14. aprīļa pēcpusdienai, kad Izglītības departamenta vecākā referente Dzintra Mergupe-Kutraite mani informēja, ka no ministrijas neviena nebūs Apē, jo visi aizņemti ar ministrijas darbu (!), ja Alūksnē vai Apē kādam pedagogam kaut kas neesot skaidrs, lai 16. aprīlī brauc uz Gulbeni, kur viesosies ministrijas speciālisti un sniegs skaidrojumus par maiņām algu jautājumā.

Apē publiskā diskusija nenotiks, jo arī no 12. Saeimas deputātiem nebija neviena, kas vēlētos un spētu atbildēt uz iedzīvotāju jautājumiem. Četrpadsmit gadu laikā šī ir pirmā reize, kad politiķi un ierēdņi demonstrē tik nepārprotamu necieņu un ignoranci pret savas valsts iedzīvotājiem. Jo sevišķi pedagogu kolektīvos, kas kuplā skaitā bija sagatavojušies diskusijā piedalīties, paliek sarūgtinājums un aizvainojums.

Turpmāk šā gada pirmajā pusē diskusijas notiks 24. aprīlī Naukšēnos – par sociālo aizsardzību, piedalīsies labklājības ministrs Uldis Augulis; 8. maijā Madonā – “Latvijas prezidentūra Eiropas Savienības Padomē – plusi un mīnusi”, piedalīsies vides un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards; 15. maijā Alojā – “Ekonomikas attīstība – novadu iespējas un valsts atbalsts”, piedalīsies ekonomikas ministre Dana Reizniece-Ozola. Gada otrajā pusē Novadu 14. grāmatu svētki un diskusijas to ietvaros notiks vēl desmit norises vietās, par kurām informēsim turpmāk.

Pievienot komentāru

Komentāri (18)

 1. Prezidenta keslā jāieceļ pamuļķi Rudaini, un četru gadu laikā lauki tiks iztīrīti no cilvēkiem. Šobrīd lauki itensīvi tiek atstumti no uzņēmējdarbības, bankas aiziet, ES naudu pārķer nabazīgākais reģions – Rīga ar pie,,,,u, darbaspējīgiem izmaksā pabalstus lai tik brauc projām, likvide skolas, slimnīcas u.t.t… . Uz kurieni tad braukt? Rīgā ražošanas tik pat kā nav (savējiem nepietiek darba vietu), ja nu tikai lielveikalos grīdas mazgāt, un “resniem mūļiem” nodrošināt “urbāno vidi”. Cerīas bija uz reģionu partiju, taču tur tika āksti, pie tam vēl pret lauku cilvēkiem noskņotie.

 2. Varbūt grāmatu svētkos nevajag politiķus pīt iekšā. Ja grāmatas, tad grāmatas. 🙂

 3. Partijas pārstāve Atbildēt

  Raksts ir reāla muldēšana. Partijas neesot ieinteresētas. Tikko pacēlu augšā vienu Lauku atbalsta biedrības piesūtīto rēķinu. Ziniet, par cik biedrība piedāvā piedalīties šajos pasākumos? Man ir rēķinā rakstīta summa 8000 euro. Tas ir nenormāli dārgi jebkurai partijai.

 4. Apisti domā, ka ir Pasuales Naba.

 5. Autori gan aizmirst pierakstīt, ka par šo pasākumu gan no ministrijām, gan Saeimas deputātiem tiek prasīta pabranga naudas summa – par to vien, lai viņi tur piedalītos. Bet, ja pasaka, ka par dalību nemaksās, tad atkal saņem zākas. Kuram tad tie lauki nerūp? Liekulība?

 6. Autori gan aizmirst pierakstīt, ka par šo pasākumu gan no ministrijām, gan Saeimas deputātiem tiek prasīta pabranga naudas summa – par to vien, lai viņi tur piedalītos. Bet, ja pasaka, ka par dalību nemaksās, tad atkal saņem zākas. Kuram tad tie lauki nerūp? Liekulība?

 7. Vidējais latvietītis Atbildēt

  Es nespēju sparast to bezkaunību, ar kuru tādi apenieši uzmācās ministriem un ministrijas darbiniekiem! Kas jūs tādi esiet, ka variet kungus rīkot? Viņi brauc tur, kur grib un tad, kad grib! Tās ir viņu tiesības, kuras jūs paši paklausīgi vēlēšanu dienā viņiem uz paplātes pasniedzāt! Ak jums izglītību savajadzējies? Par savām likvidēt nolemtajām skolām uztraucaties? Neviens te neko nelikvidēs, tikai optimizēs un konsolidēs! Varēsiet savus bērnus sūtīt uz lielākām pilsētām. Tur lielākas skolas, labāka kvalitāte. Un nečīktiet, ka ceļš tāls. Vai tad 50 kilometri ir attālums? Briežkopju bērni tundrā ceļo uz skolām, kuras atrodas vairākus simtus kilometru tālu un nekāda vaina! Un kāpēc gan lai jums te kāds īpašus apstākļus gādātu?! Pārāk jau esiet izlaidušies no labas dzīves. Ir jāsaprot, ka valdībai tās naudiņas ir tik, cik viņas ir. Un viss maksā tik, cik tas maksā. Bet jūsu mazās skolas nav rentablas. Tur ir par maz bērnu. Jūs ar savu mazskaitlīgo bērnu bariņu esiet valstij ekonomiski neizdevīgi. Tādēļ vajag būt apzinīgiem – vai nu pieņemiet to, ko valdības kungi jums visžēlīgi dod, vai arī kopjaties projām uz īrijām, anglijām, vācijām. Kad būsiet aizlasījušies projām, tad varbūt arī valdība reemigrācijas programmas ietvaros priekš jums kādu naudiņu atradīs.

 8. Jā Margaritai Grietēnai nebūs patīkamā pārsteiguma ,ka atbrauks kāds no valdības un uzņems uguni uz sevi.Kāds labums no tā ?Nebūs uz ko paskatīties un sajūsmināties ,cik svarīgs pasākums un redz,mēs bijām kopā ar To un To un nebūs ko atgremot līdz nākošajam gadam.Visi kopā būs parunājuši un viss.Lieka naudas un laika izšķiešana.

 9. Nevajag arī to tukšo muldēšanu ..Tūlīt pateiks par skolotāju algām,par mazajām skolām .ko tad viņi pateiks?

 10. Žēl, ka Apei šoreiz neizdevās. tur gaiši un strādīgi cilvēki. Diemžēl, raksta virsrakstu varēja likt vēl traģiskāku – neinteresē ne tikai novadi, bet visas tās problēmas, ar kurām saskaras lielākais vairums Latvijas pilsoņu un iedzīvotāju. Laikam jau tur augšā pārāk aizņemti ar savām, deputātu lietām… Un te jāsecina, ka, tiklīdz cilvēks kļūst par deputātu – tur jau nāk citas intereses. Nožēlojami.

 11. nu šis fakts parāda divas lietas: 1) neveiksmīga “nozares” izvēle. Lai nu kas, bet izglītībā algu reforma ir tik jēla, ka nav brīnums, ka kratījās vaļā kā nu mācēja. Skaidrs, ka nomētās ar akmeņiem, ja kāds aizbrauks. Un vēl, nav jau ko teikt. Viss “procesā”..2) politiķu vienaldzību.

 12. Tad lūk arī rezultāts ka gājāt un vēlējāt par Vienotību,Saskaņu ,ZZS.

 13. Gan jau naudu atradīs .Nomazinās atkal cilvēkiem minimālās algas ,pareizāk sakot, likmes.Tikai paši sev priekšnieki aizmirst noņemt kādu stundu vai palaist sevi bezalgas atvaļinājumā,kaut daudz laika iznieko tukšās sarunās un kafijošanā un pīpēšanā.

 14. sāpīgs jautājums ir tikai viens un, tas ir naudas trūkums.Uzaicina .lai kautko atkal pļāpā ,itkā no viņu redzējuma kautkas mainīsies.Katrā ziņā Ape vienmēr izspriedīs sev par labu .Ņem tikai visādus kredītus un atmaksāt palīdz pārējie pagasti.

 15. neuztraucieties mīļie laucinieki!kad tuvosies vēlēšanas tad viņiem visiem atradīsies laiks un brauks pie jums ka riepas vien švīkstēs un skries ka papēži vien klaudzēs.tā ka,pacietību!

 16. Ļoti nepatīkama situācija,bet nevar to saukt par pārsteidzošu.Sen zināms,ka politiķi dodas pie tautas tikai pirms vēlēšanām.

  • Margarita Grietēna Atbildēt

   Esmu piedalījusies vismaz 10 grāmatu svētkos un vienmēr bijusi patīkami pārsteigta, ka politiķi ierodas un “ņem uguni uz sevi”. Arī premjeri, arī prezidents. Manuprāt, darbs, ko veic Bibliotēku atbalsta fonds, ir nepārvērtējams (ne velti Biruta Eglīte saņēma Eiropas Pilsoņa apbalvojumu). Protams, rīkotājiem labāk zināms, taču man šķiet, ka šis ir samērā rets gadījums. Vai es kļūdos?

 17. Man žēl sevis un pārējo laucinieku, kas tiekam tik atklāti nicināti. Neesmu kristiete, bet šeit nevar iztikt bez Zālamana pamācības: ,,Kam jākļūst pazudinātam, tas papriekš kļūst lepns, un augstprātība nāk priekš bojā ejas.” Diemžēl…

Draugiem Facebook Twitter Google+