Foto – Karīna Miezāja

Diskusija par lojalitāti: raganu medības skolās sola nerīkot 8

Jau no 1. janvāra spēkā stājušies tā sauktie lojalitātes grozījumi Izglītības likumā, kas liks skolu direktoriem atlaist skolotājus, kas atzīti par nelojāliem valstij vai nebūs audzinājuši skolēnus kā Latvijas patriotus. Savukārt pašvaldībām būs pienākums atlaist direktorus, ja viņi neatlaidīs nelojālos pedagogus.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību 12
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Lasīt citas ziņas

Kāda tieši lojalitāte no skolotājiem tiek sagaidīta un ko kopumā šādas izmaiņas likumā nozīmē gan izglītības sistēmai, gan visai sabiedrībai? Par to “Latvijas Avīzes” redakcijā diskutēja Izglītības kvalitātes valsts dienesta (IKVD) direktore Inita Juhņēviča, izglītības un zinātnes ministra biroja vadītājs Andis Geižāns, Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) juriskonsulte Brigita Fricsone, Neatkarīgās izglītības biedrības pārstāve, LU Teoloģijas fakultātes profesore Laima Geikina, Rīgas 95. vidusskolas direktors Sergejs Verhovskis un Rīgas 84. vidusskolas 12. klases skolnieks Eduards Baumanis.

S. Verhovskis: – Bet kas notiks praksē, kad IKVD izdod savu atzinumu, ka kāds jāatlaiž par nelojalitāti? Vai tur varēs arī ierakstīt, ka iespējams tāds un tāds skolotājs ir nelojāls un tāpēc atlaižams? Vai arī šī nelojalitāte būs skaidri jāpierāda?

CITI ŠOBRĪD LASA

I. Juhņēviča: – Ja būs kāds gadījums, kad konstatēsim nelojalitāti, aktā norādīsim konkrētus pantus ar konkrētiem pierādījumiem. IKVD pārbaudes akts ir administratīvais akts. Tajā var rakstīt tikai to, kas balstīts uz pierādījumiem.

Mēs arī apzināmies, ka ir iespējamas provokācijas, ka ir iespējamas apzināti nepatiesas sūdzības.

– Tātad jūsu iestādes resurss var tikt nelietderīgi izšķiests, meklējot nelojalitāti tur, kur tās nav, pārbaudot sūdzības, ko kāds rakstījis, lai pedagogiem ieriebtu?

– Mēs gadā saņemam vairāk kā 700 sūdzību par visdažādākajiem jautājumiem. Ieriebt var ar katra veida sūdzību, ne tikai sūdzoties par nelojalitāti. Mūsu uzdevums ir vispusīgi un objektīvi izvērtēt visas šīs sūdzības.

Jā, mēs reaģējam arī uz anonīmām sūdzībām.

A. Geižāns: – Tiesiskā paļāvība nevienā mirklī nav un nebūs pārkāpta. Ja arī kādu atlaidīs, tas notiks garā, rūpīgi izvērtētā procesā. IKVD lēmumu pedagogam būs tiesības pārsūdzēt tiesā. Administratīvo aktu var pārsūdzēt pat divas reizes. Tiesa šos jautājumus var skatīt visās iespējamās instancēs.

– Diez vai tiesības uz garu tiesāšanos pedagogiem ir kāds mierinājums.

L. Geikina: – Paklausieties pats, par ko tagad runājam! Mēs runājam tikai par kontroli, par tiesu, par cīņu. Figurē militāra terminoloģija.

Protams, ka šādos apstākļos pedagogiem ieslēdzas pašcenzūra, jo neviens taču negrib savus fiziskos, garīgos un materiālos resursus tērēt tiesās.

Reklāma
Reklāma

I. Juhņēviča: – Lojalitātes prasība likumā jau pusotru gadu. Vai šajā laikā esat jutuši, ka IKVD veiktu skolās kādas raganu medības, meklējuši, kurš pedagogs neaudzina patriotus? Mēs to neesam darījuši un to mēs nedarīsim.

L. Geikina: – Nav jau runa tikai par pēdējiem grozījumiem. Patiesībā tie bija kārtējie grozījumi Izglītības likumā, kas tiek pieņemti steigā, tiek pieņemti nediskutējot. Tā bija arī ar tikumības grozījumiem. Jūs neinteresē sabiedrības viedoklis, jums ir savs plāns, kas jāpilda. Un, kad likums jau pieņemts, tad jā, tad var kaut ko arī parunāt.

Jūsu rīcības motivācija varbūt arī ir atbalstāma, bet problēma ir tajā, ka lēmumus nepieņem demokrātiski, ka sabiedrība nav līdzvērtīgs diskusiju partneris. Tāpēc arī ir sabiedrības pretestība. Augstskolu apvienošanā jūs strādājat pēc tā paša algoritma.

A. Geižāns: – Patiesībā mūs pārsteidza, ka sabiedrībā ir diskusijas par lojalitāti. Mums likās, kas tas vispār nav apstrīdams, ka pedagogiem ir jābūt lojāliem.

Pilnu diskusiju lasiet 16. janvāra “Latvijas Avīzē” vai meklējiet e-izdevumā!