×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
25. maijs, 2016
Drukāt

Diskusijā par NĪN atvieglojumiem iezīmējas problēmas kadastrālās vērtības noteikšanā (3)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Ilustratīvs foto

Šodien Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijā notikušajā diskusijā par rosinājumu noteikt nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) atvieglojumus vienīgajam īpašumam iezīmējās vairāki problēmjautājumi, arī par kadastrālās vērtības noteikšanu un pašvaldību ienākumiem.

Komisijas sēde pašlaik vēl turpinās.

Deputāts Gunārs Kūtris (NSL) cita starpā aktualizēja jautājumu par kadastrālās vērtības metodikas noteikšanas nozīmību, jo tā ietekmē nodokļa apmēru. Valsts zemes dienesta (VZD) pārstāvji pauda, ka ir plānoti grozījumi nekustamā īpašuma kadastra likumā, lai valsts informācijas sistēmās būtu pieejama precīzāka informācija, kas nepieciešama arī kadastrālās vērtības aprēķināšanai.

Deputāts Aivars Meija (NSL) taujāja, vai nebūtu nepieciešams kadastrālo vērtību samazināt ēkām, kurām laika gaitā ir radies nolietojums. VZD pārstāvji pauda, ka informācijas sistēmā šīs ziņas var ielikt.

Finanšu ministrijas (FM) pārstāvji norādīja, ka jārēķinās ar to, ka no nekustamā īpašuma nodokļiem pašvaldības gūst miljonos mērāmus ienākumus. Līdz ar to atsevišķus iespējamos risinājumus, kas būtu izdevīgi Rīgā, nevar īstenot visā Latvijā, lai nesamazinātu ienākumus no Rīgas attālākajām pašvaldībām.

Tāpat komisijā izkristalizējās problēma, ka cilvēki manto īpašumu, kas uzreiz vai vēlāk kļūst vērtīgāks, līdz ar to
palielinās par to maksājamie nodokļi, ko īpašnieki nevar nosegt. Īpašuma vērtība pieaug, jo blakus notiek aktīva zemes un ēku tirdzniecība.

Tika arī norādīts, ka iepriekš iecerētais nekustamā īpašuma nodokļa pieaugums bija plānots attiecībā uz jaunajām savrupmājām.

Komisijas sēde šodien tika rīkota par iniciatīvu par vienīgā nekustamā īpašuma neaplikšanu ar nekustamā īpašuma nodokli. FM pārstāvji skaidroja, ka šis nebūtu pilnīgs risinājums, jo bieži vien cilvēkam pieder vairāki īpašumi – atsevišķi dzīvoklis un atsevišķi zeme. Diskusijās izskanēja arī iespēja, ka, burtiski īstenojot šādu risinājumu, varētu sākties īpašumu pārrakstīšana uz radiniekiem, lai katram būtu pa īpašumam, kurš netiek aplikts ar nodokli.

Jau vēstīts, ka jautājums par vienīgā nekustamā īpašuma aplikšanu ar nodokļiem ir jārisina nekavējoties, nevis jāievelk uz gadiem, iepriekš 11.maija sēdē secināja Iesniegumu komisijas deputāti.

Kā ziņots, FM patlaban analizē priekšlikumu par NĪN atcelšanu vienīgajam īpašumam un risinājumu jautājumā sola šā gada rudenī. Patlaban FM analizē nekustamā īpašuma nodokļa pilnveidošanas variantu modeļus.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Latvija ir tik maza valsts, ka kadastrālo vērtību var noteikt katram īpašumam atsevišķi, nodalīt dzīvojamos īpašumus no neapbūvētajām zemes platībām. Vajag tikai gribēt, nevis sēdēt un izdomāt visādas stulbas metodikas, lai cilvēku dzīvi Latvijā padarītu vēl neciešamāku.

  2. Jānovilcina,kā obligātā veselības apdrošināšana un samazināts PVN pārtikai!

  3. Kad Jūs eksperti vienreiz sapratīsiet ,ka vērtēšana pēc PSRS sistēmas IR PRIVĀTĪPAŠUMA IZNĪCINĀŠANA. Nav Pasaulē divi VIENĀDI pēc vērtības īpašumi.

Draugiem Facebook Twitter Google+