×
Mobilā versija
Brīdinājums +23°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Ceturtdiena, 19. jūlijs, 2018
31. janvāris, 2018
Drukāt

Diskusijā par teātra mākslinieku pensijām VSAA norāda, ka tās atbilst Latvijas caurmēram (3)

Foto: LETAFoto: LETA

Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas diskusijā par teātra mākslinieku pensijām Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) direktora vietniece Maija Groduma norādīja, ka tās atbilst vidējiem Latvijas iedzīvotāju pensiju apmēriem.

Latvijas profesionālo aktieru savienības un Latvijas teātra darbinieku savienības pārstāve Anta Rugāte Saeimas komisijā bija iesniegusi vēstuli, kurā, norādot divdesmit pensionēto teātra mākslinieku ienākumu apmērus, aicināja tās deputātus, Kultūras ministrijas (KM), Labklājības ministrijas, VSAA un Valsts kultūrkapitāla fonda (VKKF) pārstāvjus uzsākt diskusiju par to apmēriem. Pēc viņas domām, aktieri, kuri uz skatuves strādā 40, 50 un vairāk gadus, ir pelnījuši vairāk.

Groduma sarunu laikā norādīja, ka 13 no 20 norādītājiem pensijā aizgājušajiem teātra māksliniekiem ik mēnesi no VSAA saņem 300 līdz 350 eiro, kas atbilst vidējiem Latvijas iedzīvotāju pensiju apmēriem, savukārt divas sarakstā minētās personas saņem 400 līdz 500 eiro pensiju. Groduma norādīja, ka šādu pensiju Latvijā saņem vien pāris procenti senioru.

VKKF direktors Edgars Vērpe pauda nostāju, ka citu kultūras nozaru pārstāvjiem ir vēl sarežģītāka situācija nekā teātra māksliniekiem, jo viņi vismaz ir atpazīstami. Pēc viņa domām, cita problēma, ko nepieciešams risināt, ir pārlieku augstais minimālo ienākumu slieksnis dalībai VKKF radošo personu atbalsta pasākumu programmā – lai tajā pieteiktos, personas ikmēneša ienākumi nedrīkst pārsniegt 215 eiro. Tāpat, viņaprāt, šīs programmas finansējums ir pārāk mazs – 500 000 eiro gadā. Līdzīgu nostāju par nepieciešamību palielināt VKKF finansējumu pauda KM valsts sekretāre Dace Vilsone.

Arī komisijas deputāti Andris Siliņš (ZZS), Mārtiņš Šics (LRA) un Romualds Ražuks (V) sacīja, ka teātra mākslinieku pensiju palielināšanu varētu veikt vienīgi caur VKKF, nevis VSAA. Savukārt deputāti Vitālijs Orlovs (S) un Andrejs Klementjevs (S) lakoniski norādīja, ka arī citu nozaru darbinieki, dodoties pensijā, nesaņem lielākas pensijas kā noradītie teātra mākslinieki.

Komisijas sēdes noslēgumā Rugāte sacīja, ka pensiju apmēri tiks apspriesti arī 26.februārī Dailes teātrī notiekošajā Latvijas Teātra darbinieku savienības kongresā.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Par kādiem pensiju apmēriem te runa? Civēki strādā par mazākām algām, audzina bērnus, katru dienu brauc uz darbu, tērējot līdzekļus transportam…
    Vēl radošo personu likums.
    Acīmredzot, A.Rugātei kā bijušajai Saeimas deputātei 400 un 500 pensijas šķiet katastrofāli mazas.

  2. UN AKTIERI JAU ARĪ DAUDZ PIESTRĀDĀ,VADA KONCERTUS ,KĀZAS ,KRISTĪBAS ,ARĪ IZVADA PĒDĒJĀ GAITĀ,SAVS MAZUMIŅŠ ARĪ TUR PELNĪTS

    • Bet aktieri jau no tā “piepelnītā” mazumiņa nodokļus nemaksāja, tas bija uzreiz naudas makā. Tad nu nav ko sūdzēties ka kādreiz bija daudz naudas, nu maza pensija.

Draugiem Facebook Twitter Google+