×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.7°C
Janīna, Linda
Otrdiena, 21. augusts, 2018
30. septembris, 2016
Drukāt

Diskusijas par nelojālu skolotāju atbrīvošanu vēl nenoslēdz (11)

Foto - LETAFoto - LETA

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) konceptuāli atbalstījusi Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) sagatavotos grozījumus Izglītības likumā, tomēr uzstāj uz sadaļas par speciālo izglītību izslēgšanu no grozījumu piedāvājuma.

Projekts izskatīšanai valdībā tika iesniegts jau otrdien, tomēr tā izskatīšana atlikta, jo Ministru prezidenta Māra Kučinska (ZZS) ieskatā bija nepieciešamas papildu diskusijas. Piektdien IZM pārstāvji tikās ar sociālajiem pārstāvjiem, lai apspriestu minētā likuma grozījumus.

Kā aģentūrai LETA pastāstīja LIZDA priekšsēdētāja Inga Vanaga, LIZDA kategoriski iestājas pret grozījumiem, kas skar speciālās izglītības iestāžu pārņemšanu valsts pārraudzībā.

Kā stāstīja Vanaga, ļoti plašas diskusijas izvērtās par grozījumos iekļauto punktu, kas paredz iespēju darba devējam nekavējoties izbeigt darba tiesiskās attiecības ar izglītības iestādes vadītāju vai pedagogu, ja tiek konstatēts, ka persona nav lojāla Latvijai un tās Satversmei, vai arī izglītojamajam mācību procesā tiek veidota nepareiza attieksme pret sevi, citiem, darbu, dabu, kultūru, sabiedrību un valsti.

Lai gan Vanaga norādīja, ka kopumā pret šo punktu LIZDA neiebilst, jo šādu kārtību paredz arī citi jau apstiprinātie noteikumi, tostarp Audzināšanas vadlīnijas, viņa uzsvēra, ka arodbiedrība vēl padziļināti iepazīsies ar citiem normatīvajiem aktiem, uz kuriem veikta atsauce saistībā ar šo priekšlikumu.

Šis ierosinājums izstrādāts, lai pēc iespējas novērstu riskus valsts un sabiedriskajām interesēm, demokrātijai, drošībai un attīstībai, kas varētu rasties izglītības iestādes vadītāja vai pedagoga prettiesiskas darbības dēļ, proti, lai novērstu to, ka izglītības iestādē strādā tāds vadītājs vai pedagogs, kas ir nelojāls Latvijai un tās Satversmei, kā arī ierobežotu neracionālu valsts budžeta līdzekļu izlietojumu.

Arodbiedrība akceptēja arī grozījumus, kas nosaka, ka valsts varēs piedalīties tādu izglītības iestāžu nodarbināto pedagogu darba samaksas papildu finansēšanā, kas, pamatojoties uz divpusējiem un daudzpusējiem starptautiskajiem valstu līgumiem, īsteno mazākumtautību izglītības programmas, kurās mazākumtautību izglītojamo skaits nepārsniedz 5% no kopējā izglītojamo skaita, kuri apgūst mazākumtautības izglītības programmas.

Piekrišana dota arī grozījumiem, kas skar pedagogu kvalitātes pakāpju skaita samazināšanu no piecām līdz trim.

LIZDA piekrita arī priekšlikumam no 2018.gada no valsts budžeta nefinansēt pašvaldību internātskolu uzturēšanas izdevumus, jo vienošanās par to panākta, jau apstiprinot jauno pedagogu darba samaksas modeli, kurā šāda norma atrunāta. Kā sacīja Vanaga, pret šo normu, kā tas bijis arī algu reformas plānošanas laikā, iestājusies Latvijas Pašvaldību savienība.

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. Jo tālāk, jo trakāk – nepietiek ar abstraktiem tikumības baušļiem, kuri ne ar ko neatšķiras no komunisma cēlāju morāles kodeksa, tagad vēl lojalitāti kāds “speciālists” sāks vērtēt, jo vairāk tāpēc, ka neviens nevar pateikt, kas tas ir

  • Kas tur abstrakts ? Nezini kas ir tikumi ? Vai negribi lai tos ievērotu ?

   • Es Tevi apskaužu – Tu visu zini, Tev viss ir saprotams un nav neskaidru jautājumu, lai veicas, dzīvo un priecājies, esi laimīgs un tikai daži brīnīsies – tik laimīgs un brīvībā ?!

 2. Ja Rafaļska kga gadījumu kvalificē kā negadījumu vai pārteikšanos(Dies pas izrautu no konteksta),tad arī es nevaru vairs būt drošs par savu lojalitāti pret t ā d u valsti.

 3. Nu mes tacu ta nevaram tikt vala no salasnam kas musina musu bernus ,

 4. Nu mes tacu ta nevaram atbrivoties no salasnam .

 5. Nahui tādus mēslus jātriec ne tikai no skolām, bet arī no Latvijas!

 6. Интересно, а кто конкретно будет устанавливать сам факт лояльности – нелояльности? Чиновник – бюрократ или суд? И каким образом и в чём будет измеряться эта самая лояльность? А за всем процессом будет следить «министерство правды»?

 7. Kā tas var būt, ka valstij nelojāliem skolotājiem maksā algas, lai kūdītu pret valsti?

 8. Demokrātija… var iet gulēt. Vārda brīvība – paklusēt. Visādi pedi, lesbes uc slimnieki noteiks ;atviešu nācijas virzību uz bezdibeni.

Draugiem Facebook Twitter Google+