×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.5°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
22. oktobris, 2015
Drukāt

Diskutēs par padomju totalitārā režīma ietekmi mūsdienu sabiedrībā (8)

Foto: Wikipedia.orgFoto: Wikipedia.org

Ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu mērķprogrammas “Latvijai – 100” Ģertrūdes ielas teātrī tiek uzsākts diskusiju cikls “Pagātnes pārvarēšana, tuvojoties Latvijas valsts simtgadei”, kurā tiks apspriesta un analizēta padomju totalitārā režīma nozīme un ietekme uz mūsdienu Latvijas sabiedrību, aģentūru BNS informēja projekta vadītāja Maija Pavlova.

24. oktobrī plānota pirmā cikla saruna, kuras tēma ir “Ceļš uz totalitārismu – caur vadonību Latvijā? 20. gadsimta 30. gadu beigu/ 40. gadu sākums, PSRS ietekme pirmskara Latvijā un tai sekojošā okupācija”. Tajā iecerēts analizēts situāciju 20. gadsimta trīsdesmito gadu beigās, kad Latvijā darbojās Kārļa Ulmaņa režīms.

“Patiesā informācija par notikumiem PSRS tika slēpta vai presē pasniegta mīkstinātos toņos. Vai un cik lielā mērā „autoritārisma treniņš” sešu gadu garumā psiholoģiski pārvērta un sagatavoja Latvijas iedzīvotājus dzīvei totalitārismā?” tā Pavlova.

Diskusijas moderators būs Latvijas Radio žurnālists Eduards Liniņš, tās dalībnieki – Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultātes profesors Ilgvars Butulis, Rīgas Stradiņa universitātes Komunikāciju katedras profesors Deniss Hanovs, kā arī vēstures pētnieks un pasniedzējs Kaspars Zellis.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

 1. Tu te nemuldi, lielais zinātāj! Mans tēvs visu mūžu no zvana līdz zvanam nostrādāja kolhozā lauku brigādē un saņēma 32 rubļus pensiju mēnesī un ar tiem arī nomira. Šāda demagoģija no visādiem jankām iespējama tāpēc, ka mūsu vēsturnieki nav izvērtējuši šo totalitāro režīmu un tāpēc var stāstīt te visādas pasakas. Par kādu minimālo algu tu runā 50., 60. vai 70. gados? Tā sāka parādīties tikai 80. gados. Un beidz gaudot pat nabadzību, tu to neesi piedzīvojis un nezini kāda tā bija pēckara laikā. Visus sadzina kolhozā un nebija ko ēst ne pašiem, ne lopiem, tos kāra striķos, jo nebija lopbarības. Un tas tāpēc, ka tādi jankas bija pie varas un “cēla”komunismu.

 2. Te jau komentārus raksta tikai anonīmi padomju režīma pielūdzēji: cik toreiz viņiem bijis labi! Nomenklatūra un viņiem pietuvinātie visādi varas pakalpiņi jau pārāk sūdzēties nevarēja – specveikali, specpoliklīnikas, specsanatorijas, speciālas rindas uz dzīvokļiem, spec, spec…Visiem bija darbs, bet kāda jēga no visa tā, darbs bija mazražīgs,jo indivīds bija tikai skrūvīte bez pilsoniskām un ekonomiskām brīvībām, ko lika, to darīja, visu centralizēti noteica partija. Tāpēc arī tas režīms ekonomiski bankrotēja un izputēja. “Jo visiem bija darbs!” Ja visi šie rakstītāji tā izrunātos par valsts varu tajā laikā – restes uz ilgiem gadiem bija garantētas! Emigrācija uz citām valstīm nenotika tāpēc, ka nekur aiz “dzelzs priekškara” nelaida, tāpēc arī visi drāzās uz Pribalķiku. Un hroniskais pārtikas un citu preču deficīts bija vislielākais šīs sociālisma sistēmas “iekarojums”, pārāk īsa jums tā atmiņa! Pašnāvības, slepkavības, zagšanas tāpat bija, tikai par tām nerakstīja un nerunāja, jo visu cenzēja. Parastam cilvēkam tā nekāda lejputrija nebija, pensija laukos bija 12 un 30 rubļi mēnesī, normālas zāles arī dalīja tikai specaptiekās un ar specapliecību kabatā, tāpēc arī te vaimanā vecās sistēmas kalpi un viņu līdzskrējēji. Jūs tur anonīmie, beidziet muldēt!

  • Nosauktās pensijas tādas bija cilvēkiem bez darba stāža un tagad tās nav augstakas šādiem cilvēkiem.Vidējās pensijas arī zemākas.Minimālās pensijas pie darba stāža 25 gadi bija 70 rubļi pie minimālās algas 90rbļ.Toties bija pensiju griesti,kurus tagad uzliekot varētu veidot sociāli taisnīgāku sistēmu.Tagad vajadzētu būt ES atbilstošs dzīves līmenis,bet tas ir nodrošinats tikai okupācijas režīma augstākajai nomeklatūrai,kuriem pēc idejas ap šo laiku vajadzētu beigties ieslodzījuma termiņam,bet kuri sakarā ar tautas mīkstmiesīgumu vēl ir paspējuši aizdzīt ~15% tautas svešumā un vēl 50% nabadzībā.

 3. Atvainojos, beidziet murgot Atbildēt

  Vajag apspriest un analizēt tagadējo totalitāro režīmu, kas konkrēti (uzvārdi) noveda valsti bezdibenī ar tautas zūdību, miera laikā bēgšanu no valsts, izmiršanu, dzīšanu pašnāvībās.

 4. Režīmu jāvērtē ar salīdzinājumu par sociālo statistiku pēdējo 20 gadu laikā, kur abos režīmos bija miera periods – 1970. – 1990. un 1990. – 2010.gads : cillvēku skaits, dzimstība, mirstība, skolu skaits, mūža ilgums, iebraucēju skait, izbraucēju skaits utt., un tml., un tad salīdziniet šo astatistiku ar Igauniju un Lietuvu, lai nevajadzētu blefot.
  Citādi tiek aizsmērētas acis un viss. Pats par sevi saprotams, ka ja ne]būtu bijis okupācijas Latvijā, Latvija būtu attīstīkākā valsts Eiropā. Tagad Latviju tauta tāpat dēvē par republiku ar mazo burtu. Likumā raksta dalījumu – “republikas pilsētas”. No kā tas nāk? No dalījuma: Vissavienības, republikas un rajona pilsētas. Jau tika rakstīts: komunistiskais režīms ar 1990.gadu pazuda kā murgs, sākās jauns, alkatības un mantkārības murgs un tautas vairākums tika iedzīts purvā – iedots privatizēts dzīvoklis graustu mājās, izsviesti dzīvokļu “kolhozā” bez priekšēdētāja, haosā, kur citi lemj visus jautājumus: par zemi zemes zem mājas lielumu, par to, kam atdot šo zemi, kas drīkst to pirkt un spekulēt, cik vērta zeme un onkuļiem ar likumu noteikts dzīvokļu vietās slēgt koruptīvus nomas līgumus …

 5. Mūsdienu režīma sekas Atbildēt

  “…Valdības izbazūnētie pasākumi iedzīvotāju ienākumu nevienlīdzības mazināšanā atgādina cinisku blefošanu gaišā dienas laikā …”. Lūk kā. Skat oficiālo statistiku. Vai vara zina, kas notiek Latvijā un ko tā dara, lai novērstu traģēdijas:
  “Pēdējos piecos gados pensionāru skaits Latvijā samazinājies par 46 000 cilvēku (iespējams – vairāk).
  Visiem izbraukušajiem no Latvijas bija dzīvokli un tagad, pēc apmēram 400 000 cilvēku izbraukšanas no Latvijas uz dzīvi citās valstīs, iestājusies dzīvokļu krīze. Pirmajos desmit neatkarības gados masveidā dzīvokļi tika izsaimniekoti, izkrāpti, izpārdoti par īres parādu cenu.
  Pašnāvību skaits pavisam ( suicide deaths) no 1990 – 2002 – 11 097 cilvēki
  Vidēji gadā no 1990 – 2002 – 853,6 cilvēki
  Pašnāvību skaits pavisam 2002 – 672 cilvēki
  Vecāki par 55 gadiem (pensionāri) 2002 – 256 cilvēki
  Pašnāvības līdz 55 gadiem 2002 – 416 cilvēki
  Ziņas Latvijā Politika un Sabiedrība
  Statistika par pašnāvību skaitu Latvijā satraucoša; speciālisti ceļ trauksmi
  BNS Ceturtdiena, 2013. gada 24. oktobris 14:32 17 komentāri
  Speciālisti pauduši satraukumu par pašnāvību skaitu Latvijā, pērn izdarītas 443 pašnāvības, kas ir ļoti liels skaits, ceturtdien uzsvēra Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) speciālisti, iepazīstinot ar Latvijas veselības aprūpes statistiku par 2012.gadu.
  Salīdzinoši 2011.gadā Latvijā izdarītas 440, 2010.gadā – 436, 2009. – 516, 2008.gadā – 527, 2007.gadā – 454 pašnāvības.
  Saskaitiet 11 097 + nākamie gadi 2003 -2015.gads, kur vidēji 450 pašnāvību + 5850 +11 097 ir = 16 947 pašnāvību 25 gados! Un vēl klāt nosalušie, bezvēsts pazudušie, miruši no saindēšanās ar surogātalkoholu, CSN, nogalinātie. Te mums būs nabadzības mazināšana?!”
  Un kvotas medicīnā – vai tās nav šo rezultātu seku sastāvdaļa? Tad nu beidziet analizēt okupācijas režīmu. Okupācija ir okupācija, bet Igauņijai un Lietuvai nebija godmaņu, kas visu likvidēja.

 6. .jaukas atmiņas par PSRS laikiem kad visiem bija darbs un cilvēki jaukāki

 7. Kātad, Liniņš sāks ar Ulmaņa noķengāšanu(” ceļš uz totalitārismu caur vadonību”!), Hanovs papildinās un to visu pasniegs kā labu sākumu padomju režīmam! Ja jau tāda iecere, tad nemeklējiet kontekstus, bet vienreiz ķerieties klāt un analizējiet šo padomju totalitāro režīmu( Ulmanis jau ir izanalizēts n-tās reizes). 20 gadus šajā jomā tā arī nekas nav izdarīts, tikai no žurnālistiem un vēsturniekiem šī tēma vien viļāta kā karsts kartupelis.

Draugiem Facebook Twitter Google+