×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.6°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
19. septembris, 2013
Drukāt

Disneja studijas neveiksme


lidmasinas7

Kāda gan dzīve var sagaidīt lauksaimniecības mēslotāju Dastiju, ja viņš baidās no augstuma, tomēr ir nobriedis startēt pasaulē prestižākajās lidmašīnu sacensībās, uz kuras uzvarētāju lauriem kandidē arī sporta lidaparāti, kuri tam vien radīti. Taču Dastijam apņēmības ir pārpārēm, draugi viņu atbalsta jebkurā situācijā, bet cienījamus gadus sasniegušais aviācijas veterāns Railijs ir nolēmis uzņemties trenera lomu un neskopoties ar padomiem no savas tik aizraujošās pieredzes. Dalībnieku vidū nokļuvis vien pēc nejauka negadījuma, kas saistīts ar dopingu – arī lidmašīnu sacensībās jāievēro godaprāts! –, Dastijs dodas tālā ceļā, lai ne vien sasniegtu savu mērķi, bet arī iegūtu jaunus draugus un pie vietas noliktu tos, kuri rīkojas ne to labāko nodomu vadīti.

Šis stāsts, ko Džons Laseters nolēma palaist uz lielā ekrāna, kaut arī sākotnēji „Lidmašīnas” bija plānots uzreiz nodot videonomu apmeklētāju vērtējumam, sirgst ar oriģinalitātes trūkumu, un, atšķirībā no daudzām citām pēdējo gadu animācijas filmām – pietiek pieminēt vien „Ledus laikmeta” un „Šreka” sērijas, – ir orientēts pirmskolas un varbūt sākumskolas bērniem, ne to vecākajiem brāļiem un māsām, nemaz jau nerunājot par vecākiem. Varoņi ir tieši tik balti vai melni, kādi iekrāsoti, viņu raksturi ir plakani, konflikti – un to atrisinājumi – paredzami, bet beigas – nojaušamas jau pašā sākumā, kas „Lidmašīnu” virzienā raidījis pamatīgu pārmetumu šalti. Tikmēr par vizuālo izpildījumu gan neviens nikni nerauc pieri, jo „Lidmašīnas” ne vien piejaucējušas klasiskus ceļojuma mērķus – tiesa gan, tie ir ļoti klišejiski –, piešķirot tiem tehnisku aparātu vaibstus, un aizved ekskursijā pa Amerikas dienvidrietumu štatiem un, protams, Lielo kanjonu, kā arīdzan izzīmē Ņujorkas panorāmu, kurā ir kāds komisks jauninājums, proti, arī Brīvības statuja pārveidota atbilstoši „Vāģu” un „Lidmašīnu” varoņu līdzībai, kaut arī lāpu tā nav pazaudējusi. Tomēr nekas no šī visa nepārliecina, ka Disneja studijas vadības lēmums izlaist „Lidmašīnas” uz lielajiem ekrāniem ir pamatots, ko parāda arī skumīgie kases ieņēmumi. Tomēr turpinājums jau top, un nu var tikai zīlēt kafijas biezumos, kādi pārvietošanās agregāti kļūs par nākamajiem Disneja scenāristu plašā pulka upuriem.

UZZIŅA:

„Lidmašīnas”/”Planes”

ASV, 2013.

Režisors: Klejs Hols

Oriģinālvalodā balsis ieskaņojuši: Deins Kuks, Steisijs Kīčs, Prijanka Čopra, Denijs Mans, Terija Hačere, Gabriels Iglesiass, Vels Kilmers, Džons Klīzs, Breds Gerets; filma dublēta arī latviešu un krievu valodās.

No 20. septembra „Kino Citadele”, „Cinamon” un „Multikino”

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+