×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.8°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
6. jūnijs, 2014
Drukāt

Dita Rietuma: poļu kino Latvijā nav pietiekami novērtēts

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Nacionālā Kino centra vadītāja Dita Rietuma stāsta, ka mūsdienu poļu kino, neskatoties uz tā plašajiem panākumiem pēdējo gados, Latvijā joprojām ir reti sastopams un tāpēc nepietiekami novērtēts. Vēl trīs dienas „Multikino” ir iespēja noskatīties jaunāko laiku poļu filmas Polijas filmu festivāla ietvaros.

Festivāls tika atklāts ar biogrāfisko drāmu “Valensa. Cerību cilvēks”. D.Rietuma par filmu: „Filma par Valensu ir Polijas kino klasiķa, leģendārā režisora Andžeja Vajdas jaunākais darbs, kas svinīgi tika pirmizrādīts pērnajā Venēcijas kinofestivālā, uz kuru bija ieradies gan Andžejs Vajda, gan viņa filmas galvenā varoņa prototips – Ļehs Valensa. Filma ir īpašs notikums un arī īpaša pieredze tiem, kas atminas neseno vēsturi – sociālisma erozijas aizsākumu, kurā nozīmīga loma bija Polijas kustībai Solidaritāte un tās vadonim Leham Valensam. Pats Vajda ne reizi vien presei izteicies, ka „Valensa. Cerību cilvēks” ir viens no sarežģītākajiem viņa mūža projektiem, kuru viņam ir jāuzfilmē, kaut viņam to nemaz negribas darīt.”

D.Rietuma uzsver, ka poļu kino ir viena no patlaban spēcīgākajām Eiropas kinematogrāfijām, kas diemžēl līdz Latvijas skatītājiem nonāk ļoti reti. „Tālab vien ir vērts izmantot unikālo izdevību redzēt poļu filmas – kvalitatīvus un spēcīgus vēstījumus.”

Vēl šajā nogalē var pagūt noskatīties:

„Darījumi uz ceļa” (2013), krimināldrāma,
6.jūnijs, plkst. 19.30
Stāsts par 7 policistiem, kurus ārpus darba vieno draudzība, kopīgi pasākumi, sporta automašīnas un vienādas intereses. Liekas, ka viņu mazā, slēgtā pasaule funkcionē lieliski. Taču viss mainās brīdī, kad viens no viņiem mīklainos apstākļos iet bojā. Slepkavībā tiek apsūdzēts seržants Rišards Kruļs (Bartlomejs Topa). Mēģinot pierādīt savu nevainību viņš atklāj patiesību par visaugstāko varas ešelonu saitēm ar kriminālo pasauli.

„Džeks Strongs”(2014),biogrāfiska spriedzes filma, trilleris,
7.jūnijs, plkst. 20.00
Režisora Vladislava Pasikovska veidotā filma „Džeks Strongs” (Jack Strong) uz ekrāniem nonāca februārī un izraisījusi Polijā debates, vai galvenā varoņa prototips – pulkvedis Rišars Kuklinskis, kas pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados piekrita spiegot ASV izlūkdienestu labā, – būtu dzimtenē godināms kā varonis. Debatēs par to, vai Kuklinskim būtu pēc nāves piešķirams augstākais Polijas apbalvojums – Baltā ērgļa ordenis – un vai viņa vārdā būtu nodēvējama kāda no Varšavas ielām, iesaistījušies gan politiķi, gan publiskie intelektuāļi. Kuklinskis, darbojoties ar segvārdu Džeks Strongs, nodeva ASV tūkstošiem slepenu komunistiskā režīma dokumentu. Polijas prezidents Broņislavs Komorovskis pēc filmas pirmizrādes paziņojis, ka apsver iespēju Kuklinski apbalvot.

„Reverss” (2009), melnā komēdija
8.jūnijs, plkst. 17.00
Filmas darbība risinās divos laika slāņos – 50.gados un mūsdienās. Galvenā varone Sabīne, klusa, bikla sieviete, kurai nupat palika 30 gadi. Māte zina, ka meitas dzīvē nav vīrieša, tāpēc par katru cenu mēģina sagādāt viņai labu kandidātu vīra lomai. Visu šo situāciju kontrolē Sabīnes vecāmāte, ekscentriska sieviete ar asu meli. Mājās ierodas kārtējie kandidāti, taču Sabīnei nepatīk neviens, līdz kādu dienu burtiski no nekurienes uzrodas apburošs, inteliģents un ļoti skaists Broņislavs. Tieši viņa klātbūtne izraisīs veselu sēriju negaidītu atgadījumu, kuri atklās sieviešu dabas tumšās puses.

„Biļete uz Mēnesi” (2013), komēdija, drāma
8.jūnijs, plkst. 19.00
Filmas darbība norisinās 1969.g. jūlijā. Jauns puisis Adams tiek iesaukts Polijas Tautas armijā un nosūtīts dienēt jūras flotes zemūdeņu vienībā. Kopā ar vecāko brāli Antoniju pāri visai Polijai viņš dodas uz dienesta vietu Svinoujscē, pa ceļam apciemojot Antonija paziņas: viņa bijušo meiteni, draugus no armijas laikiem un iepazīstoties ar jauniem draugiem. Vecākais brālis ir iecerējis, ka ceļojums sagatavos jaunāko brāli grūtajai dzīvei armijā, bet brauciena laikā zaudētā nevainība ļaus Ādamam izvairīties no apsmiešanas no dienesta biedru puses. Brāļu piedzīvojumi norisinās uz 60.gadu beigu vēsturisko notikumu fona…

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+