×
Mobilā versija
+10°C
Vēsma, Fanija
Ceturtdiena, 19. aprīlis, 2018
29. septembris, 2015
Drukāt

Juris Lorencs: Merkeli uz Sibīriju, Putinu uz Berlīni? (17)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

14. septembrī cauri Drēzdenes centram maršēja tūkstošiem cilvēku, kuri skandēja lozungu: “Merkeli uz Sibīriju, Putinu uz Berlīni!” Demonstrāciju bija organizējusi politiskā kustība PEGIDA, kas dibināta 2014. gada oktobrī bijušās Vācijas Demokrātiskās Republikas (Austrumvācijas) pilsētā Drēzdenē. Tās mērķus vislabāk raksturo jau pats nosaukums – “Patriotiskie eiropieši pret Rietumzemes islamizāciju” (vāciski: “Patriotische Europäer gegen die Islamisierung des Abendlandes”, no kā radies saīsinātais kustības nosaukums). Pēdējos mēnešos vērojamais bēgļu pieplūdums Eiropā, protams, tikai lej ūdeni uz tās dzirnavām.

Vācijas kanclerei Angelai Merkelei tiek pārmests, ka viņa ne tikai plaši atvērusi durvis bēgļiem, bet ar savu rīcību tos tieši un netieši pat aicinājusi doties uz Eiropu. Toties Krievijas prezidentā Vladimirā Putinā daudzi cilvēki šodien saskata politiķi, kurš spēj vismaz stabilizēt situāciju pilsoņu kara plosītajā Sīrijā. Patiesībā jau nevar arī noliegt, ka Krievija savulaik brīdināja Rietumus no iejaukšanās Irākā, Lībijā un Sīrijā. Un arī to ne, ka visa šī reģiona destabilizāciju ievadīja tieši Padomju Savienības iebrukums Afganistānā tālajā 1978. gadā.

Paradoksāli, bet par lielākajiem Putina cienītājiem modernajā Eiropā kļuvuši gan kreisie (Grieķijā pie varas esošā SYRIZA, Vācijas Kreisā partija (“Die Linke”), jaunais britu leiboristu vadītājs Džeremijs Korbins), gan labējie politiskie spēki (franču “Nacionālās frontes” līdere Marina Lepēna, Ungārijas premjerministrs Viktors Orbāns un dažādu nokrāsu eiroskeptiķi vai visās Eiropas valstīs).

Kreiso domāšanu var izskaidrot ar visai primitīvu nostalģiju pēc PSRS laikiem (kaut gan modernajā Krievijā jau sen valda visai nežēlīgs kapitālisms), bet labējie Putinā saskata tradicionālo vērtību aizstāvi modernajā pasaulē, kas šķiet aizvien neprognozējamāka, bīstamāka un atsvešinātāka. No nacionālo valstu apvienības, kāda tā bija iecerēta dibināšanas laikā, Eiropas Savienība neatlaidīgi attīstās par vienotu supervalsti ar galvaspilsētu Briselē, kurā ne tikai valstu, bet arī kultūru un valodu robežu loma aizvien sarūk. Cieņa pret tradicionālajām institūcijām, ģimeni, reliģiju, iespēja kopt un saglabāt tautu tradicionālo dzīvesveidu – tas viss daudziem Eiropas politiķiem patiesībā šķiet noiets etaps, kas tikai traucē ekonomikas izaugsmei. Dzirdot par tradicionālajām vērtībām, viņi labākajā gadījumā līdzjūtīgi un vienlaikus augstprātīgi pasmaida, bet sliktākajā – šādus centienus uzver ar neizpratni, pat naidu.

Turklāt līdzīgi domā ne tikai politiķi. Pirms dažiem gadiem man bija saruna ar kādu vācieti, kuram latviešu draugi bija sagādājuši iespēju noskatīties Dziesmu svētku deju lielkoncertu Daugavas stadionā. Viņa komentārs par redzēto mani burtiski šokēja: “Nesaprotu, kā kaut kas tāds šodien var notikt modernā Eiropas valstī! Tas viss taču atgādina nacistu laiku totalitāros masu uzvedumus!”

Taču atgriezīsimies pie Putina. Maldās tie, kuri iedomājas, ka Krievijas prezidents būs galvenais sabiedrotais cīņā pret Eiropas islamizāciju. Kaut vai tāpēc, ka mūsu kaimiņvalstī šodien dzīvo ap 20 miljonu musulmaņu un viņu skaits turpina pieaugt – gan aug­stās dzimstības, gan imigrācijas dēļ.

Putinam klātesot, pagājušajā trešdienā tika atklāta jaunā Maskavas mošeja. Tatarstānai tradicionālā arhitektūras stilā celtā ēka ir lielākais musulmaņu dievnams Eiropā, kas vienlaikus var ietilpināt 10 000 dievlūdzēju. Dažas dienas vēlāk laukumā pie mošejas un apkārtējās ielās, kas uz vairākām stundām tika slēgtas satiksmei, uz kopīgu “Kurban Bairama” jeb musulmaņu Upurēšanas svētku lūgšanu pulcējās 70 000 (!) cilvēku, galvenokārt Krievijas galvaspilsētā dzīvojošie azerbaidžāņi, tadžiki, uzbeki, tatāri un čečeni.

Tomēr, ievērojot pašreizējās realitātes, Latvijai jārēķinās ar to, ka tuvākajos gados daudzās Eiropas valstīs Krievijai labvēlīgi noskaņotu politisko spēku popularitāte un ietekme var būtiski pieaugt.

Pievienot komentāru

Komentāri (17)

 1. Interesanti, ka līdzīgu piezīmi kā izteica vācietis par DZ.Sv. tautas deju uzvedumu, izteica arī angliete vēl ar izbrīnu, ka nav redzams neviens ”krāsainais”

 2. Tad jau Volstrītas-Pentagona salašņu bandai beigas?

 3. tie mūsu svētie dziesmu un deju svētki no malas var atgādināt totalitāras valsts mākslinieciskas izpausmes veidu, par to nav ko brīnīties un šokēties, drīzāk labāk pārdomāt, kādēļ tā un domāt par labāku pasniegšanas veidu ārpasaulei, nevis stulbi šausmināties par to, ka pasaule mūsu sāpi kārtējo reizi nesaprot! 🙂

  • Bet varbūt labāk nemaz nerādīt “ārpasaulei” tos mūsu svētumus. Uz sapratni acīmredzot nav ko cerēt, tad nevajag viņiem vispār rādīt mūsu svētkus. Lai viņi svin savējos, mēs svinēsim savējos. Svešu nesaprašu aprunāšanai un nogānīšanai mūsu tautas svētki nav domāti.
   Mums nav jāizdabā kaut kādiem pasaules gājējiem.

 4. Kas reiz ir izgājis krievu komūnisma skolu, tas paliek mankurtizēts uz mūžu. Biedre Merķele tam ir labs piemērs.

 5. patīk Putina ciešais rokas spiediens!

 6. Ilgojamies pēc jaunas okupācijas?Nav taču novērstas pat vecās okupācijas sekas!Lustrācijas objekti vēl nav droši par savu nākotni un grib tikt atpakaļ Krievijas paspārnē,tā izvairoties no pašu sačakareto Latvijas neatkarību!

 7. is moments saucaas pzd....c Atbildēt

  Tik laba bilde sen nav redzeta.Cik daudz kopiga kremlja vaukskim ar rotshildu izpalidzi.Bez vardiem.

 8. Автор абсолютный идиот. США – вот абсолютное зло на Земле.

 9. Kad Obama slaida dēlī Amerikas ārpolitiku, Vova pārņēma iniacitivu nokārt aizpildīt radušos tukšumu.
  Tas ir acumirkligs negadijums, jo abi divi kungi itin drīz atradīsies vēstures mēslainē. Turpat kur sūdainā CCCP.
  Par tiem mīkstajiem uztraucās paši mīkstie, Ko tu lien gultā ar mīkso? Wzwlis pats vien esi.
  Cik spēdams lasi grāmatas – tas sapratīsi kas notiek pasaulē.
  Ja ne, paliksi tikpat stulbs kā Vova un Obama. Abi mēsli. sHITLERistas.

 10. Jedem das Seine !
  Eiropa salaida pie varas mīkstos – tagad jākopojas ar pustrakajiem.

  Pūķins ciešami buldurējot doičiski …

 11. “…visa šī reģiona destabilizāciju ievadīja tieši Padomju Savienības iebrukums Afganistānā tālajā 1978. gadā.”
  ================================================================
  Lorenca kungs kaut ko par Irānas islama revolūciju (1978. g. janvāris – 1979. gada februāris) atceras?
  Noder painteresēties arī par ASV vēstniecības ieņemšanu Teherānā 1979.g. 4. novembrī.
  Nav brīnums, ka PSRS reaģēja 1979.g. decembrī – ievedot karaspēku Afganistānā.

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Divu ātrumu Eiropa

Eiropas Parlamenta (EP) deputāti Strasbūrā notiekošās plenārsesijas laikā vakar ar Francijas prezidentu Emanuelu Makronu diskutēja par Eiropas nākotni. Šīs ir ceturtās EP deputātu debates par Eiropas nākotni ar ES valstu vadītājiem. Savā pirmajā uzrunā  Makrons aicināja uz “jaunu Eiropas suverenitāti”, ņemot vērā arvien pieaugošo autoritārismu dažās ES valstīs. Makrona reformu priekšlikumi, kuri zināmā mērā aizgūti no tā sauktās divu ātrumu Eiropas teorijas, ES līderu vidū netiek uzņemti vienprātīgi.

Vai ir pareizi Likteņdārza zemi nodot valsts īpašumā?
Draugiem Facebook Twitter Google+