×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
6. februāris, 2012
Drukāt

Dīvainā kārtība

2010. gadā savu lauku īpašumu pārdevu kādai SIA. Daļu nolīgtās summas pircējs samaksāja, noslēdzot pārdošanas–pirkšanas līgumu, bet pārējo apņēmās samaksāt piecos gados. Pēc tam esmu saņēmusi divus maksājumus. Par saņemtajām summām nodokļus esmu samaksājusi.

Ieņēmumu dienests liek samaksāt nodokli par visu nolīgto summu, kaut arī visu vēl neesmu saņēmusi. Vai tas ir pareizi?
 V. Zāģere Tukumā vēstule

 

Valsts ieņēmumu dienestā paskaidroja, ka šādu kārtību nosaka 2009. gada 22. decembra MK noteikumi Nr. 1638 “Kārtība, kādā iedzīvotāju ienākuma nodokļa aprēķināšanas vajadzībām nosakāma ienākuma gūšanas diena”. Noteikumu 3. pantā teikts – ja nodokļa maksātājs ienākumu no darījuma saņem vairāk nekā trīs taksācijas periodu laikā, skaitot no gada, kurā noslēgts atsavināšanas līgums, uzskata, ka viss ienākums ir gūts pirmo trīs taksācijas periodu laikā. Trešajā taksācijas gadā ar nodokli apliekamajā ienākumā iekļauj arī atlikušo līgumā noteikto summu neatkarīgi no tā, vai tā ir saņemta vai nav!

Tātad 2010. gads, kad noslēdzāt līgumu, bija pirmais taksācijas gads, attiecīgi 2012. gads ir trešais taksācijas gads, un likums uzskata, ka šajā gadā jums jāsamaksā nodoklis no visas atlikušās summas, kaut arī to neesat saņēmusi. Kurā mēnesī jāsamaksā nodoklis? Tas šajos noteikumos nav teikts. Piemēram, deklarācija par saimniecisko darbību VIDam jāiesniedz no 1. marta līdz 1. jūnijam, tādēļ varētu pieņemt, ka arī nodoklis jāsamaksā līdz 1. jūnijam.

Tā kā MK noteikumi atbildi uz šo jautājumu nesniedz, pieprasiet rakstisku skaidrojumu un likumisku pamatojumu no savas VID nodaļas!

 

Uzziņa

Nav izdevīgi slēgt pirkuma līgumu, sadalot maksājumus uz vairāk nekā trim gadiem, jo pircējam nodokļi par visu summu būs jāsamaksā trijos gados, kaut arī visu naudu viņš vēl nav saņēmis!

VID uzziņu tālrunis ir 1898.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+