Mobilā versija
Brīdinājums +11.5°C
Rolands, Rolanda, Ronalds, Erlends
Trešdiena, 18. oktobris, 2017
3. novembris, 2015
Drukāt

Franks Gordons: Nacistu upuriem lielāka pretimnākšana nekā boļševiku upuriem (7)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Franks Gordons

ASV tiesneši spriež divējādi, kad jālemj par nacistu un boļševiku izdarībām. Žurnālists Noahs Feldmans laikrakstā “The Washington Post” pievērš uzmanību tam, cik dažāda ir amerikāņu tiesnešu loģika, kad jāspriež par nacistu un boļševiku salaupīto mākslas darbu atdošanu to īpašnieku mantiniekiem.

Formāli Amerikas tiesas izvairās iztirzāt nolaupīto mākslas darbu īpašnieku mantinieku prasības atdot viņiem atņemtās gleznas un citus mākslas priekšmetus, jo to konfiskācija notika saskaņā ar attiecīgās valsts likumiem. Taču to, ko nolaupījuši nacisti, amerikāņu tiesneši parasti ļauj atdot īpašnieku mantiniekiem, jo laupīšanu veica nevis Lielvācijas valsts kā tāda, bet “Einsatzstab Reichsleiter Rosenberg”, kas skaitījās nevis valsts, bet nacistu partijas (NSDAP) struktūra.

Bet te nu ir šāds gadījums: saskaņā ar 1918. gada 19. decembra dekrētu boļševiki cita starpā konfiscēja Vinsenta van Goga gleznu “Le Cafe de nuit” (“Nakts kafejnīca”) un Sezana gleznu, kur attēlota slavenā mākslinieka dzīvesbiedre. Abas gleznas piederēja krievu kolekcionāram Ivanam Morozovam. Šos un citus mākslas darbus boļševiki, kuriem trūka valūtas, pārdeva ārzemju pircējiem. Pirmā no šīm gleznām patlaban atrodas Jeila universitātes mākslas galerijā, otrā – Ņujorkas mākslas muzejā “Metropolitan Museum of Art”. Un, kad Morozova mazmazdēls Pjērs Konovalovs nāca klajā ar prasību atdot nolaupītas gleznas, viņam tika atteikts, pamatojoties uz minēto postulātu, ka konfiskāciju veica suverēna valsts. Nelīdzēja Konovalova arguments, ka boļševiki nebija valsts, bet partija, kas tikko bija sagrābusi varu.

Atkal tas vecais stāsts: nacistus nesaudzē, boļševikus saudzē…

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

 1. Vācu iebrucēji kara beigās Latvijā nozaga Kurzemes arhīvu un izveda uz Vāciju. Atmodas sākumā Vācija sāka atdot Krievijai daļu no izvestām vērtībām. Vīenā romānā par to bija rakstīts un padomju savienība par to interesējās . Tiku rakstījis VVF. Diez vai viņai tas interesēja, ja ieinteresēja, tad prezidentes ierēdņus……Kur ir pazudis Kurzemes arhīvs? Vai padomju savienība to savāca? Domāju, ka tas atrodās Maskavā!

 2. “…viņam tika atteikts, pamatojoties uz minēto postulātu, ka konfiskāciju veica suverēna valsts”.
  1918. gadā Padomju Krieviju kā valsti bija atzinušas tikai Somija (tāpēc, ka Padomes atzina tās neatkarību) un Vācija (jo ar to tika noslēgts pamiers). ASV Padomes, tas ir PSRS atzina tikai 1933. gadā, kāda te vēl suverēna valsts, turklāt, līdz 1920. gadam pastāvēja arī vēl Krievijas Valsts (“balto” spēku ieņemtajās teritorijās). Lai gan, ko te runāt, politikā dubultstandarti ir parasta lieta.

 3. Autors ko grib-nacistus saudzēt!!!!!! Ja nav ko teikt-labak kluset.

  • Ne jau saudzēt. Autors grib skaidrā valodā teikt, ka attieksme pret zagļiem un laupītājiem jābūt vienāda. Un te ir daudz kas sakams, bet galvenais ir tas, ka krievs pamanās uzpirkt tos, no kuriem ir atkarīga lēmumu pieņemšana. (Tāpēc jau krievu tauta vienmēr būs nabaga, jo tam ir vajadzīga liela nauda.) Lūk pēdējais labs piemērs. Proti, nesen Sarakozi bijis atskŗējis uz Kremli sarokoties ar Putinu. It kā jau politisks līķis, bet ar Putina naudas palīdzību, patiešām, varēs uzvarēt nākošajās vēlēšanās. Pēc tam “pateicīga Francija” pieņems Putinam vajadzīgus lēmumus.

  • Ja proti lasīt, izlasi vēlreiz! Ja izlasiji, ieslēdz domāšanu!

 4. Bet tas, ka uz boļševiku un komunistu pastrādātajiem noziegumiem visur “skatās caur pirkstiem” ir saprotami, jo tie paši spēki, kas savulaik stāvēja aiz boļševikiem un komunistiem, šodien stāv aiz pasaules globalizatoriem un demokrātijas viesējiem. Ja neizdevās savulaik to pasauli globalizēt ar komunisma ideju, vispasaules revolūcijas un militāra spēka palīdzību, tad šodien to visai veiksmīgi izdodas ar naudas un demokrātijas ideju palīdzību.

 5. Sabiedrotie tak ! Izmuldēsies ne tā – dabūs pilnu muti ar zemi !

Roberts Zīle: Nedrīkstam palikt vienaldzīgi (13)Katalonijas centieni iegūt neatkarību no Spānijas izraisījuši pretrunīgu reakciju Eiropā: vieni atbalsta kataloņu tiesības uz pašnoteikšanos, bet citi uzskata, ka Katalonijas atšķelšanās radīs bīstamu precedentu un uzkurinās separātisma tendences.
Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Pirms aiziešanas atslēdziet elektrību koģenerācijas stacijām!

Ekonomikas ministram Arvilam Ašeradenam, kurš pagājšnedēļ paziņoja, ka pametīs darbu valdībā, lai  vadītu “Vienotības” Saeimas frakciju, pēc šīs svētdienas TV3 raidījuma “Nekā Personīga” jāķeras pie vēl kāda grūta darba.

TV raidījumā izskanēja bažas, ka vairāki uzņēmumi varētu būt krāpušies ar atļaujām elektroenerģijas ražošanai obligātajā iepirkumā. Raidījums atklājis vairākus uzņēmumus, kuri nav laikā pabeiguši projektus, bet licences saglabājuši, AS “Sadales tīkls” testā padodot jaudu no pārvietojama ģeneratora. Ja šie uzņēmumi sāks darbu un izmantos iespēju elektrību tirgot par paaugstināto cenu, patērētājiem tas izmaksās līdz 100 miljoniem eiro obligātā iepirkuma komponentes (OIK) maksājumos nākamajos 10 gados. Ministrs uzdevis Ekonomikas ministrijas kontroles grupai ar ekspertiem nekavējoties veikt pārbaudes. Tāpat pārbaudi uzdots veikt SIA “Rīgas enerģija” apjomīgajā koģenerācijas stacijā Vestienas ielā 2, Rīgā. Šis uzņēmums saistīts ar uzņēmēju Māri Martinsonu. “Nekā Personīga” esot zināms, ka šī stacija nav nodota ekspluatācijā, un ir aizdomas, ka pārbaudes tests varētu nebūt noticis godīgi.

Arī Ministru prezidents Māris Kučinskis uzdevis ministram sadarbībā ar Iekšlietu ministriju nekavējoties veikt pārbaudes. Līdz šā gada 30. oktobrim jāziņo par plānoto rīcību un nepieciešamajām izmaiņām normatīvajos aktos.

Vai piekrītat apgalvojumam, ka vīriešiem pēc 40 gadiem jālieto steroīdi?
Monika Zīle: Garā mēle un īsās rokas (3)Kuplo ģimeņu ieguvums no demogrāfijas veicināšanai piešķirtajiem miljoniem pagaidām neskaidrs
Laima Geikina: Vai mēs vēlamies pārmaiņas izglītībā? (15)"Kurš no jums ir bez grēka, lai pirmais met akmeni uz viņu!" (Jņ 8:7)
Draugiem Facebook Twitter Google+