×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.2°C
Anšlavs, Junora
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
11. aprīlis, 2014
Drukāt

Dīvainais humorists Mihails Zadornovs (27)

Foto - ScanpixFoto - Scanpix

Saeimas Sabiedrības saliedētības komisija nolēmusi lūgt iekšlietu ministru Rihardu Kozlov­ski vērtēt, vai Krievijā plaši pazīstamā, bet Latvijā dzīvojošā satīriķa Mihaila Zadornova izteikumi nesatur naida kurināšanu. Tiek cilāts jautājums, vai Krievijas pilsonim Zadornovam neatņemt uzturēšanās atļauju Latvijā. Kāda ir bijusi šīs personas pēdējā laika darbība?

Dzimis Jūrmalā


Humora un satīras pasākumu jomā Mihails Zadornovs ir viens no pirmajiem, kas PSRS iedibināja tā saukto “stendapa” žanru. Dzimis Jūrmalā pazīstamā krievu vēsturisko romānu autora Nikolaja Zadornova ģimenē 1948. gada 21. jūlijā, viņš beidzis vidusskolu Rīgā un sācis studijas Rīgas Politehniskajā institūtā (tagad RTU), pēc tam pārgājis uz Maskavas Aviācijas institūtu.

Interesants fakts, ka 1971. gadā Zadornovs apprecēja bijušā Latvijas kompartijas vadītāja Jāņa Kalnbērziņa meitu Veltu. Šī laulība gan sen kā šķirta.

70. gados humoresku rakstīšana un satīra kļuva par M. Zadornova pamatnodarbošanos, bet viņa karjeras augstākais lidojums attiecas uz “perestroikas” laiku un 90. gadu sākumu, kad par satīriķi sajūsminās visa Krievija un viņu var sākt uzskatīt par prominentu skatuves mākslinieku. Laikabiedri raksta, ka Zadornovs līdis vai no ādas laukā, lai izpatiktu un sasmīdinātu Krievijas prezidentu Borisu Jeļcinu. Līdz savu panācis.

“Karojošais diletants”


Zadornovu vairs neielaiž ASV pēc tam, kad viņš 2002. gadā publiski pārsvītroja ASV vīzu, paužot riebumu pret pārspīlēto amerikāņu patriotismu un amerikānismu vispār. Satīriķis ar savu akciju ļoti lepojās un pēc tam ilgi smīdināja publiku Krievijā ar stāstiem par “trulajiem amerikāņiem”. Nelaists pie tautiešiem Ziemeļamerikā, Zadornovs izteikti pārorientējās uz postpadomju telpu. Latvijā viņš sāka biežāk iegriezties kopš 90. gadu beigām, bet 1999. gada decembrī Latvijas Ministru kabinets akceptēja Kultūras ministrijas rīkojuma projektu par pastāvīgās uzturēšanās atļaujas piešķiršanu. Viens no argumentiem bija Mihaila Zadornova “nopietnie ieguldījumi kultūrā”, kā arī tas, ka “ilgāku laiku pavadot Latvijā, Zadornova kungam būtu iespēja vēl vairāk attīstīt un stiprināt saites kultūras un mākslas jomā starp Latviju un Krieviju”.

Paralēli regulārai koncertdarbībai pēdējos gados Zadornovs vada programmas Krievijas radiostacijā “Jumor FM” un uztic savas atziņas lasītāju labi apmeklētam blogam internetā. Zadornovu interesē vēsture. Viņš uzskata sevi par tajā zinošu; uzņēmis pat dokumentālu filmu par senajiem slāviem, kaut viņa pārdomas par Krievzemes un Eiropas senatni citādi kā par spriedelējumiem un vienkāršām interpretācijām grūti nosaukt. Akadēmiskie vēsturnieki Krievijā no viņa norobežojas un sauc Zadornovu par “karojošo diletantu”.

Lasot agrāko padomju varas izsmējēju, grūti pateikt, kur beidzas viņa personīgie uzskati un sākas provokācija vai vienkārši piespēlēšana Maskavā valdošajam viedoklim. Jāatzīmē, ka Krievijas interneta sabiedrībā attieksme pret ziņu par iespēju atņemt Zadornovam uzturēšanās atļauju Latvijā dalās aptuveni kā 50:50. Zadornovs ir viens no indivīdiem, par kuriem Krievijā mēdz teikt, ka viņi “mīl Putinu un Krieviju no attāluma”, bet dzīvo labāk Eiropas Savienībā vai ASV. Pat krievu publika ne reizi vien izteikusi izbrīnu – kā nākas, ka satīriķis, jauki vadot laiku savā Jūrmalas vasarnīcā, vienlaikus ņirgājas par valsti, kurā dzīvo. Ir arī skarbāki viedokļi, kuru būtība: ko gan šis kungs no sevis iedomājas? Viņa raksti ar pretenzijām uz analītiskumu rada iespaidu, ka to autors nav iedziļinājies apskatāmajos tematos un, pat Latvijā dzīvodams, raugās uz norisēm telekanāla RTR acīm. Nerunājot nemaz par Ukrainu, augstprātības piesātināta ironija, pat meli par visu, kas saistās ar Latvijas valsts politiku, izteikts antirietumnieciskums Zadornovam ir norma.

“Fašisti” Latvijā


Daži Zadornova bloga ierakstu fragmenti. 16. martā: “Bet Latvijā Krimas referenduma dienā atļāva fašistu demonstrāciju. Lūk, vispasaules kažoka apsviedējs (перевёртыш)! [Latvijas] Vara aktīvi nosoda Krieviju par to, ka tā vēlas mieru Krimā, bet pati īsteno fašistisku demonstrāciju.” Vai 18. martā par to pašu: “Pa Rīgas ielām atkal ierindā gāja tie, kas izpildīja nāves sodus krievu karavīriem un pēc fašistu pavēles Latvijā iznīcināja vairāk nekā 200 tūkstošus ebreju. (..) Dīvaini vērot, cik vienaldzīgi uz to raugās tagadējie Latvijas ebreju baņķieri. Pat nevēkšķ (не вякают)! Pašsaglabāšanās izjūta? Nē. Bailīgums. Un šis bailīgums ebrejus nekad pie laba gala nav novedis. Amerikāņi neatzīst referendumu Krimā, bet tajā pašā laikā neaizrāda Latvijai par fašistu un benžu gājienu.” Jāuzsver, ka tieši pēc 18. marta ieraksta Saeimas Sabiedrības saliedētības komisija saņēma kāda pilsoņa G. Girsa iesniegumu, kurā viņš pauž satraukumu par naida kurināšanu Zadornova rakstā. Minētā datuma piezīmēs netrūkst arī, maigi sakot, necienīgi izteikumi par tagadējās Ukrainas valsts vadītājiem un teikums: “Pie Eiropas un Amerikas vadības nonākuši riebekļi, nelieši un liekuļi.” Kā vidusmēra Krievijas pilsoņu vairākums, Zadornovs vaino Ukrainas notikumos “anglosakšus” un vispirms jau amerikāņus, kas apbruņojot ukraiņu “radikāļus”. Rietumu gatavošanos ieviest bargākas sankcijas pret Krieviju Zadornovs ne reizi vien nosaucis par smieklīgu – neesot vēl zināms, kam to tām būs sliktāk.

Tagad Zadornovs rak­sta, ka mīl Latviju kā zemi, kurā piedzimis un kur apglabāti viņa vecāki. Viņš cienot latviešus un latviešu valodu, un šī mīlestība arī tagad nezudīšot, bet arī Krievijā esot ļoti daudz jauku vietu. Nežēlastībā kritušais krievu medijos izteicis zināmu rūgtumu, ka Latvija nav novērtējusi to, ka viņš “organizējis festivālus Jūrmalā, atvēris bibliotēku, dod naudu gan latviešu, gan krievu bērnu operācijām, palīdz bērnunamiem un veco ļaužu pansionātiem”. Latviešu politiķiem neesot humora izjūtas, ja jau viņi grasoties apsvērt tādu soli. 10. aprīlī Zadornova blogā lasāma vēl šāda tēze: “Ja ne Eiropas Savienība, krievu stāvoklis Latvijā, Lietuvā un Igaunijā būtu vēl sliktāks. ES tomēr kaut kādā mērā attur naidu pret krieviem Baltijas valstīs. Tajā pašā Latvijā fašisti varētu galīgi zaudēt mēru izjūtu (распоясаться). Es nepārsūdzēšu Latvijas varasie­stāžu lēmumu par uzturēšanās atļaujas atņemšanu, ja tāds tiks pieņemts. Vēl vairāk – es ar to lepošos!”

Pievienot komentāru

Komentāri (27)

 1. cik ta vinu var radit,vai nopirka visu kanalu.Piegrizas

 2. Так были фашисты или нет?

  • В Италие были фашисты,
   в Германие нацисты,
   а в Россие были и есть сталинысти (Путин тоже), идеалогия которых по-жоще двух первых…

 3. Bez komentāriem. Pietiek jau ar absolūtajiem meliem par leģionāriem vien. Tāds mēsls Latvijai nav vajadzīgs!

 4. ja skatās pēc vārdiem, tad Zadornovs ir valsts ienaidnieks, a ja pēc darbiem – tad valsts patiešām nejēdzīga.

 5. Zadornovs ir malacis. Ameriku saukt par demokrātiskāko valsti ir smieklīgi. Amerika ir imigrantu zeme, kuri iznīcināja pamatiedzīvotājus – indiāņus, kurus šāva, bendēja ar saindētām segām. Viņu valsts ir celta uz indiāņu kauliem. Amerikai nepatīk stipri pretinieki.

  tev sarkannacistam zadornovs ar žiriku ir malači, jo ir ļauni, šovinistiski ebreju bastsardi, kas zemojas kremlim, izslejas ar degunu gaisā vienkaršo priekšā un izsmej, apņirdz tos , kas tiem rada vērtības un tiem iztiku ražo. Ameriku tie lamā, kā visi imperiskti aiz ļaunas skaudības, jo pašu valsts ir mūžīgo slepkavu, agresoru un laupītāju zeme, tikai mūžam nabadzīga, mūžam nesaimnieciska un mūžam astē visām progresīvajām rietumu valstīm. Un visa šo pusaziātu mežoņu valsts ir uz iekaroto un apkauto kauliem uzcelta un šo politiku šie barbari turpina vēl šodien, zemojoties, slavējot un izdabājot kremlim, kas turpina agresiju pret kaimiņtautām.

 6. Zadornovs ir malacis. Ameriku saukt par demokrātiskāko valsti ir smieklīgi. Amerika ir imigrantu zeme, kuri iznīcināja pamatiedzīvotājus – indiāņus, kurus šāva, bendēja ar saindētām segām. Viņu valsts ir celta uz indiāņu kauliem. Amerikai nepatīk stipri pretinieki.

 7. Zadornovs ir sevi izsmēlis . Viņa jociņi jau sen vairs nav interesanti. Tikai krievi vēl arvien smejas par Zadornovu , krievu babkām.Cik ilgi var skatīties kā divi vīrieši pārģērbjas par sādžu vecenēm un stulbi joko Vēl nezin kāpēc Zadornovs nav aizdomājies kāpēc tos krievus , kas nedzīvo sava zemē neieredz. Un tagad, pašreizējā situācijā krievus vispār. Un ,ja cilvēks būtu ar labu gaumes sajūtu, jokotu par sevi, savu tautu, bet par citu ir aizvainojoši.Varbūt kungs kļuvis vecs un to labo , ko bija iemācījies no mūsu tautas, sen aizmirsis

 8. zadornov uz ustjilugu Atbildēt

  zadornov nopeerc ustjilugaa un tur sniegu nav kam notiiriit pie baltajiem laachiem.tu te latvijaa nav ko dariit un nenems laapstu apstraadaat zemi juurmalaa.

 9. Katram ādolfam – savu gēbelsu! Šis būtu gana labs marasmātiķa Žirika vietā …

 10. Nu, pamuļķis viņš ir, tas fakts, bet šis labs:
  “Es nepārsūdzēšu Latvijas varasie­stāžu lēmumu par uzturēšanās atļaujas atņemšanu, ja tāds tiks pieņemts. Vēl vairāk – es ar to lepošos!””

  Tāpat ar to USA pasi – nekatrs tā sevi spēj cienīt.
  Vai vajag represēt? Nezinu. Smejās viņš arī par pašiem krieviem itin braši.

 11. Nikolajs, vina bijushais kaiminsh par zadornov mishku:
  Muzam pielidis visaam varaam, nu tiem kas shobriid kremlii, bet aprej tos, kuru prieksha vakar zemojies, bet nu kuri mirushi! Siiks naidpilns cilveecinsh, kursh nicina gan krievus gan citus gojus ka vina cerpjamas aitas, sevi pieskaitot pie izredzeeto tautas!

 12. Izskatās,ka Zadonova galvā ir diezgan liela putra.

 13. Brīžiem riebīgi pat klausīties,bet kas tev liedz pārslēgties.Viņš jau arī par krieviem klaji ņirgājas.Atņemt atļauju.Nezinu.To lai izlemj mūsu gudrie.Ne jau deputāti.Kupri iztaino tikai zārks !

 14. Cilvēks bez kauna un goda, bez elementāras cieņas pret zemi, kurā viņš uzturas, un elementāras pieklājības pret tautu, kuras sūra darba augļus viņš bauda. Šim kungam šķiet, ka latviešiem nav savas pašcieņas un nacionāla lepnuma jūtu. Atņemt viņam uzturēšanās atļauju Latvijā.

 15. “Es nepārsūdzēšu Latvijas varasie­stāžu lēmumu par uzturēšanās atļaujas atņemšanu, ja tāds tiks pieņemts. Vēl vairāk – es ar to lepošos!” – būtu bezgala priecīgs , ja tas sprukstiņš būtu lepns līdz mūža galam.

  • Zadornovi -dēls un, protams, arī tēvs, visu pēckara laiku allaž “ļoti mīlējuši Sibīriju, tās dabu un ļaudis”….. no Rīgas komforta (skatīt Z.Skujiņa “Jātnieku uz lodes” 1996.). Uz Sibīriju sūtīja citus, kam šie kungi-biedri atņēma nevien brīvās Latvijas komfortu, bet nereti arī dzīvību mūžīgā sasaluma “kūrortos” aiz polārā loka. Zadornovdēla ciniskais lielkrievu šovinism-jumors ar saplēstu uzturēšanās atļauju ES Latvijā vismaz ļautu cienīt pašiem sevi ieprtim šim nekaunīgajam drošībnieku ciniķim…

 16. Ja vien paši neuzprasās uz kašķi, pardon…
  Tālāk pēc teksta kā komentārā.

 17. Ja vien paši nekāda naida pret svešajiem šajā valstī taču nav. Nav ko pārspīlēt…
  🙁
  Bet vispār… daudz skatos viņa stand up performances RENTV
  un politiķiem jau reti kad humora izjuta ir –
  vien savējās ambīcijas un lielummmānija.
  Bet par to vai slāvi tie hiperborejieši vai… tomēr tā pati jaunākā nācija,
  gan jau ka ar kādreiz vēsturnieki paši vai gaišreģi to izšķirs…
  🙂

 18. Tas ir tikai normāli, ka kāda valsts neielaiž indivīdu, kurš publiski sabojā iebraukšanas atļauju. Aizliegumu iebraukt ASV nevajag sajaukt ar Zadornova kunga paustajiem uzskatiem, jo ASV ir demokrātiska valsts, kura lepojas ar uzskatu daudzveidību tajā.
  Zadornova kunga ‘joku’ līmenis un vēstures interpretāciju kvalitāte, protams, ir cits jautājums, par kuru arī nevajadzētu pārlieku uztraukties, jo Latvijas valsts pamatus viņš negrauj, vienīgi izsaka profānu viedokli. Nu un, ja nepatīk? Tā nu reiz ir personas brīvība runāt ko domā.
  Vēršanās pret Zadornovu liecina tikai par satraukumu viduvējību aprindās, kurām šķiet, ka aizskarts viņu lepnums. Ja Zadornova kungam anulēs uzturēšanās atļauju Latvijā, tad rezultātā humoristam būs vēl vairāk iemeslu zoboties par Latvijas valsts pārvaldi un šoreiz jau pelnīti.

  • Pareizi būtu, ka viņš lepotos ar aizliegumu iebraukt Eiropā un ASV līdz mūža galam, jo veci, neveiksmīgi KGB darboņi reti kad citās valstīs ir pieprasīt.

 19. ienistu šo cilvēku, kura joki nepartraukti skan Latvijas TV 3.kanālā. vienā sestdiena 7 (septiņas stundas bez pārtraukuma). tas ir vienkarši morālais terors pret Latvijas krieviem!

 20. Tev met virsū mēslus un tu smaidi – amerikāņiemi kaut kad pateica – negribi uzvesties , uz redzi un tikai tā tevi cienīs. Vai Latvijas zooprezidentiem un ”cūkkājiņu” saimniekiem ir pašcieņa? To redzēsim…

 21. Šis cilvēks ir aktieris,kurš pelna uzstājoties citu ļaužu priekša.Latvijas elitei patīk humors kad izsmeij citus cilvēkus,bet nedo Dievs par viņiem ko teikt.Sākas visāda veida sankcijas.Tā arī ar Zadornovu.Ja Krievijā ņemtu par pirmo viņa izteikumus par Putinu,viņš sen sēdētu cietumā.Bet mūsējos aiztikt nedrīkst!. Bet tieši par mūsu valsniekiem nevajag runāt bet jāliek cietumā.Par 20gadiem izzaga valsti,pataisīja tautu par nabagiem.

 22. Jau labu laiku atpakaļ, paklausoties viņa tekstus, nespēju saprast, ko viņš vispār dara Latvijā un kas to pieļauj? Tik atklātu ņirgāšanos par Latviju un latviešiem var saukt par visīstāko naida kurināšanu.

 23. ko gribeet no ameebas Atbildēt

  shnobelcionists maskavas pavadaa vienmeer un visur ir tieshi taads pats gleevs, alkatiigs un vienmeer rejosh pret tiem kurus uzskata tai briidi par vaajaakajiem, bet var mirklii apmest kazoku, ja tas ir shim cionistam izdeviigi un visi vina visai prastie sacerejumi ir reta launuma pilni un nemitiigi atkaartojas

 24. Cilvēks kas klaji apmelo vidi kur dzīvo-īstens 5 kolonas pārstāvis!

Draugiem Facebook Twitter Google+